Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.11.26 14:19

Jak inwestować pieniądze? - pomysły na pomnażanie kapitału

Każdy, komu udało się zgromadzić większą sumę pieniędzy, wie jakie poczucie bezpieczeństwa daje taka poduszka finansowa. Niestety nadwyżki, które leżakują na koncie bankowym, nie procentują w zauważalny sposób. Dlatego warto pomnożyć swój kapitał. Sposobów na inwestowanie jest bardzo dużo - jedne są bardziej ryzykowne, a inne mniej. Poznaj sprawdzone sposoby na inwestowanie!
Jak inwestować pieniądze? - pomysły na pomnażanie kapitału
Jak inwestować pieniądze? - pomysły na pomnażanie kapitału

Inwestowanie - co to właściwie jest?

Wiele mówi się o inwestowaniu swoich oszczędności, jednak mało kto potrafiłby własnymi słowami opisać ten proces. Inwestycja to po prostu wyrzeczenie się obecnych korzyści na rzecz niepewnych profitów w przyszłości. Najprościej mówiąc niewydawanie swoich środków na obecne potrzeby tylko zarządzanie nimi w taki sposób, by było ich więcej w przyszłości. Przeciwieństwem inwestycji jest właśnie konsumpcja.

Z tego powodu najważniejszą kwestią podczas inwestowania jest lokowanie środków finansowych i czekanie na to, że będzie ich więcej dopiero za jakiś czas. To jak duża będzie nawiązka, zależy od tego, na jaki rodzaj inwestycji się zdecydujemy. Niektóre metody są bezpieczne, ale zwykle przynoszą niewielkie dochody, czasami na granicy lub zbliżone do inflacji. Za to bardziej ryzykowne posunięcia mogą przynieść stopy zwrotu nawet rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu procent rocznie. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć, że często tyle samo możemy stracić, jeśli nasze wybory nie były trafione. Jeżeli zainwestujemy w metody charakteryzujące się najwyższym stopniem ryzyka, to możemy swój kapitał zwielokrotnić, ale również utracić go w całości.

Dlatego, zanim w ogóle zabierzemy się za inwestowanie, musimy przede wszystkim wyposażyć się w wiedzę na temat różnych metod oraz sposobów na ich stosowanie. Początkującym nie poleca się sposobów obarczonych dużym ryzykiem lub inwestowania dużych kwot. Brak doświadczenia może skutkować tym, że pożegnamy się z naszymi pieniędzmi. Najlepiej swoją przygodę z inwestowaniem rozpocząć od bezpiecznych metod oraz uczyć się cały czas jak znaleźć skuteczny sposób, za pomocą którego zaoszczędzone i zainwestowane środki zostaną pomnożone. Jeżeli nie wierzymy w swoje umiejętności, można też skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zawodowo zajmują się zarządzaniem inwestycjami. Musimy się jednak liczyć wtedy z dodatkowymi wydatkami na opłacenie fachowca.

Jeszcze więcej na temat inwestowania swojego kapitału znajdziesz w Przewodniku inwestora - w co warto inwestować?

Rachunek oszczędnościowy i lokata - dla kogo te metody?

Jednymi z najbezpieczniejszych form inwestowania gotówki są konta oszczędnościowe i lokaty. Jest to zwykle pierwsza metoda, po którą sięgają osoby początkujące. Niestety umieszczając pieniądze na lokacie, nie możemy liczyć na spektakularne zyski. Ich oprocentowanie zwykle sięga do 4%. Jeszcze gorzej wypadają konta oszczędnościowe, które zwykle oferują do 3%.

Czy warto w takim razie interesować się tą formą pomnażania pieniędzy? Odpowiedź brzmi tak! Takie formy inwestowania to pewny, chociaż niewielki zysk, szczególnie w przypadku gdy mamy odłożoną niewielką sumę. Założenie ich jest proste, w niektórych bankach można zrobić to całkowicie online.

Czym różni się rachunek oszczędnościowy od lokaty? Na lokacie środki są zamrożone na pewien czas (zwykle na kilka miesięcy), a po upływie tego czasu wypłacany jest zysk. Jeżeli się nie powstrzymamy i będziemy chcieli wypłacić nasze pieniądze wcześniej, to zwykle taki ruch oznacza pożegnanie się z dodatkowymi odsetkami. Lokata jest dobra dla osób, które mają skłonność do wydawania pieniędzy na bieżące przyjemności i z tego powodu z trudem odkładają większe kwoty. Jeżeli chodzi o konto oszczędnościowe, to jest ono zwykle niżej oprocentowane niż lokata, ale jego plusem jest to, że mamy pieniądze cały czas w zasięgu ręki - wypłacając je na pilne potrzeby, nie tracimy całego zysku. Przelewy na rachunek wykonuje sam właściciel konta lub można zdecydować się na zlecenie stałe.

Fundusze inwestycyjne - czy warto?

Fundusze inwestycyjne są przeznaczone dla osób, które chcą inwestować pieniądze jak profesjonaliści, ale nie mają niezbędnego wykształcenia i doświadczenia. To dobra opcja dla początkujących stawiających pierwsze kroki w temacie pomnażania pieniędzy. Zarabianie polega na tym, że specjaliści funduszy zbierają kapitał od inwestorów, czyli osób pragnących zainwestować swoją gotówkę, a potem inwestują go dalej. Wszystkie dodatkowe pieniądze, które uda się uzyskać tym sposobem są dzielone między właściciela kapitału a jego funduszowego opiekuna. Środki są zwykle lokowane w bonach skarbowych, akcjach spółek notowanych na giełdzie, depozytach bankowych czy innych instrumentach finansowych.

Minusem tego typu rozwiązania jest to, że ich zadanie polega przede wszystkim na inwestowaniu gotówki, a zysk lub bezpieczeństwo klientów jest na dalszym miejscu. Trzeba więc liczyć się z tym, że gdy na rynku nastąpi spadek, inwestor będzie dalej obracał naszymi środkami ulokowanymi w funduszach, co może wiązać się ze stratą dla osoby, która wpłaciła swoje pieniądze. Taki sposób inwestowania wiąże się już z ryzykiem, w przeciwieństwie do lokat czy kont oszczędnościowych. Jednak nie da się ukryć, że jest to dobry sposób dla laików, którzy nie chcą zadawać sobie pytania: "W co można inwestować? / W co warto inwestować?", a pragną zobaczyć większe zyski. Jednostki funduszy inwestycyjnych można kupić bezpośrednio w towarzystwie funduszy inwestycyjnych lub u pośredników (sprzedają je banki oraz biura maklerskie). Co warte podkreślenia, dostępnych na rynku funduszy jest bardzo wiele i są one bardzo zróżnicowane zarówno pod kątem przedmiotu inwestycji, jak i ryzyka inwestycyjnego.

Dla kogo korzystne będą obligacje?

Obligacje to papiery wartościowe. Kupując je, stajemy się wierzycielem podmiotu, który wyemitował daną obligację. Mają charakter wierzycielski, co oznacza, że ich wystawcy zobowiązują się je odkupić w określonym czasie i na konkretnych warunkach. W zależności od rodzaju podmiotu, od którego kupujemy daną obligację, możemy wyróżnić kilka typów obligacji. Najbardziej znane są obligacje i bony skarbowe wyemitowane przez Skarb Państwa. To najbezpieczniejsze spośród wszystkich obligacji, bo chronione wpływami z podatków. Kraj nie może zbankrutować ot tak, w przeciwieństwie np. do firmy. I tu pojawia się kolejny typ obligacji, czyli komercyjne (korporacyjne) wyemitowane przez przedsiębiorstwa prywatne. Z kolei obligacje hipoteczne są zabezpieczone pulą udzielonych przez banki kredytów hipotecznych.

Inwestowanie w obligacje przedsiębiorstw jest obarczone ryzykiem bankructwa i niewypłacalności emitenta. Nie mamy pewności, czy po upływie określonego przez emitenta czasu spółka będzie nadal istnieć, a my odzyskamy pieniądze z zyskiem. Dlatego początkujące osoby powinny raczej zainteresować się obligacjami Skarbu Państwa, które nie wiążą się z dużym ryzykiem, ale też nie przynoszą spektakularnych zysków. Jeżeli dobrze się rozejrzymy, może się okazać, że znajdziemy lokatę, która jest lepiej oprocentowana niż obligacje skarbowe. Jeśli chcemy zarobić więcej, to dobrym pomysłem jest zainwestowanie w obligacje rynków dłużnych - pracownicy tego sektora potrafią profesjonalnie ocenić ryzyko kredytowe poszczególnych emitentów.

Akcje - kiedy w nie inwestować?

Inwestycja w akcje daje nam możliwość uzyskania większych zysków niż z lokat bankowych czy rachunków oszczędnościowych. Jednak taki rodzaj pomnażania pieniędzy wymaga od nas odpowiedniego poziomu wiedzy, w przeciwnym razie możemy więcej stracić niż zyskać. Kupując akcje na giełdzie mamy do wyboru bardzo wiele spółek. To, na jakie przedsiębiorstwo się zdecydujemy, zaważy potem na tym, czy zarobimy, czy jednak będziemy stratni. Ocena tego, w co warto inwestować, nie jest wcale taka prosta. Tylko na polskiej giełdzie jest notowanych około 800 spółek. Wybranie już spośród takiej liczby to niełatwe zadanie.

Kluczową sprawą, gdy zaczynamy swoją przygodę z akcjami, jest ograniczanie ryzyka inwestycyjnego. Najłatwiej to osiągnąć za pomocą dywersyfikacji. Innymi słowy, inwestujemy w pakiet akcji złożony z kilku lub kilkunastu różnych przedsiębiorstw. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z usług funduszu inwestycyjnego, który zasady dywersyfikacji i ograniczania ryzyka inwestycyjnego ma wpisane w swoim statucie. Nie zapominajmy jednak o ciągłym poszerzaniu swojej wiedzy w przypadku, gdy chcemy na poważnie zająć się pomnażaniem swoich pieniędzy w taki sposób.

Jak zarabiać na inwestycji w nieruchomości?

Osoby dysponujące większym kapitałem mogą się zastanowić nad inwestycją w rynek nieruchomości. Ten sposób jest relatywnie bezpieczny, gwarantuje spore zyski, ale wymaga sporych nakładów finansowych. Posiadanie nieruchomości na wynajem pozwala na uzyskanie stałego długoterminowego dochodu. Jeżeli zależy nam na tego typie inwestycji, a nie dysponujemy wystarczającą ilością gotówki, to możemy rozważyć wzięcie kredytu hipotecznego, który będziemy spłacać z zysku, jaki da nam zakupiona nieruchomość (np. wynajem).

Rynek nieruchomości jest bardzo rozbudowany. Oprócz lokali mieszkalnych w jego skład wchodzą np. biura, obiekty handlowe, magazyny, a nawet grunty. Osoby bez doświadczenia w inwestowaniu w taki sposób powinny skorzystać z wiedzy i doświadczenia dobrego pośrednika.

Waluta, surowce, a może dzieła sztuki? - alternatywne inwestycje

Istnieją również inne sposoby inwestowania pieniędzy, które nie są tak oczywiste, jak wszystkie poprzednie. Swoją zaoszczędzoną gotówkę możemy pomnażać poprzez handel walutami. Jest to jednak metoda dla cierpliwych, bo wymaga czekania aż kurs waluty będzie na tyle wysoki, że będzie się opłacało ją sprzedać. Inwestuje się też w surowce, ale ten rynek jest dość mocno ograniczony. Możemy rozważyć również takie sposoby jak kupowanie dzieł sztuki, luksusowych artykułów konsumpcyjnych (np. drogich alkoholi, których wartość wzrasta z czasem), antyków, monet czy metali i kamieni szlachetnych. Taka inwestycja wymaga jednak sporej wiedzy o danym rynku.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 8284
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
polinijka   Mnie w tej chwili bardziej interesuje temat inwestowania w swoją przyszłośc, a dokladniej odkladania na emeryture. Bo jak sobie patrze na ten swoj druczek z wyliczona miesieczna emerutura to szczerze - nie mam pojecia jak to bedzie. I choc zaczelismy z mezem od lipca regularnie odkladac w ppk - to przez 10 lat niewiele sie uzbiera. Choc wiadaomo ze kazdy grosz sie przyda. Za pozno to weszlo... oj za pozno
29 grudnia 2019
brak ocen
w...   Super.? "Malutka" kwota bo tylko 10 tyś zł. ulokowana na 30 dni w PKO... daje nam zysk 3.30
Ale juz po 3 miesiacach cale 9.99 brawo! hura!
28 listopada 2019
+3
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
31 października 2024 Obsza
Bliżej na Podkarpacie. Nowa droga w budowie
W gminie Obsza rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi na Podkarpacie. Prace powinny się zakończyć najpóźniej za 15 miesięcy, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
dzisiaj, 11:04 Powiat
12 miejscowości bez prądu, w tym Aleksandrów i Józefów
w sobotę, godzina 09:46 Potok Górny
13 chętnych na przebudowę ważnej trasy
w środę, godzina 12:19 Żurawie
Tragiczny finał poszukiwań
27 października policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki gminy Turobin. Niestety poszukiwania zakończyły się tragicznie. W środowe przedpołudnie policjanci odnaleźli ciało kobiety.
we wtorek, godzina 07:07 Biłgoraj
41 strażaków walczyło z pożarem domu w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:56 Biłgoraj
Apel do mieszkańców
1 listopada 2024 Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
27 października 2024 Rezerwat Szum
Zakaz wstępu do lasu na Roztoczu
w piątek, godzina 19:59 Biłgoraj
Ruszyła zbiórka na odbudowę domu po pożarze
1 listopada 2024 Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.
dzisiaj, 09:08 Tarnogród
Nowoczesny pojazd dla OSP Tarnogród
w piątek, godzina 12:45 Biłgoraj
Stypendyści z RCEZ [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball