Rekrutacja do szkół średnich prowadzonych przez powiat biłgorajski jasno pokazuje, że mamy niż demograficzny.
W powiecie jest o 100 potencjalnych kandydatów do szkół średnich mniej w stosunku do roku ubiegłego. W związku z tym konieczna była zmiana planów rekrutacyjnych. Szkoły dostosowywały ofertę do wymagań uczniów, ale też oferowały nowe kierunki kształcenia, by przyciągnąć do siebie jak największą ilość absolwentów gimnazjów. O tym wszystkim młodzież mogła się przekonać podczas dni otwartych, które placówki organizowały wiosną.
Mimo szeroko zakrojonej akcji promocyjnej w każdej ze szkół są jeszcze wolne miejsca. Najwięcej osób zadeklarowało chęć nauki w technikach i liceach, powstało np. 1,5 oddziału technikum informatycznego RCEZ, w tej samej szkole nie udało się otworzyć klasy o profilu odnawialnych źródeł energii.
W ZSZiO było natomiast sporo kandydatów do technikum gastronomicznego, ale także fryzjerskiego. Oba oddziały mają pełne obłożenie. Podobnie jest z oddziałem akademickim w LO im. ONZ oraz klasą o profilu biologiczno-chemicznym. Te klasy będą liczniejsze niż przewidywano. W ZSBiO powstały wszystkie oddziały liceum, technikum i szkoły branżowej.
Największy problem z rekrutacją miały właśnie szkoły branżowe. Zarówno z ZSZiO, jak i ZSBiO jest jeszcze sporo wolnych miejsc.
Rekrutacja mimo mniejszej ilości potencjalnych kandydatów utrzymała się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. Być może dzięki doskonałym wynikom absolwentów szkół średnich na egzaminach maturalnych. Na tym poziomie kształcenia lokalne placówki muszą bowiem konkurować z tymi z większych miast, często oferującymi np. lepsze programy stypendialne.
W pierwszym terminie na wybór biłgorajskich szkół zdecydowało się 829 uczniów. Cały sierpień trwa jeszcze rekrutacja uzupełniająca.