Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
CIOSMY
2017.07.20 13:13 | aktualizacja: 2017.07.20 13:33

Pamięć o człowieku z bunkra

Andrzej Kiszka ps. "Dąb", "Leszczyna", "Bogucki" nazywany jest człowiekiem z bunkra, przez 9 długich lat, w obawie o swoje życie, ukrywał się w lasach za Ciosmami. Był jednym z ostatnich żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, zmarł nieco ponad miesiąc temu. W czwartek, 20 lipca, odbyły się uroczystości upamiętniające tego wyjątkowego człowieka. Odsłonięto krzyż oraz tablicę pamiątkową, które stanęły obok bunkra, w którym ukrywał się Kiszka.
Pamięć o człowieku z bunkra
Pamięć o człowieku z bunkra

Zarząd Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wspólnie z Nadleśnictwem Biłgoraj oraz oddziałem PTTK w Biłgoraju, realizując ideę upamiętniania i opisania miejsc, do tej pory pomijanych, związanych z działalnością niepodległościową na terenie lasów Puszczy Solskiej podjęli działania mające na celu przywrócenie pamięci miejsca, gdzie 30 grudnia 1961r. w swoim leśnym bunkrze został osaczony i aresztowany Andrzej Kiszka ps. "Dąb", "Leszczyna", "Bogucki" jeden z ostatnich żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Andrzej Kiszka urodził się 21 października 1921r. we wsi Maziarnia. Pochodził z rodziny chłopskiej, przed wybuchem II wojny światowej ukończył 5 klas szkoły powszechnej. Jako młodzieniec był sezonowym robotnikiem leśnym. Do konspiracji niepodległościowej wstąpił już w 1941r. Początkowo był żołnierzem Batalionów Chłopskich, a od października 1942r. - scalonych ze sobą Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej w placówce terenowej wsi Maziarnia. W trakcie akcji pacyfikacyjnych przeprowadzonych przez Niemców na terenie Zamojszczyzny latem 1943r. wstąpił na krótko w szeregi oddziału partyzanckiego NOW-AK. Po zakończeniu pacyfikacji powrócił do rodzinnej wsi. Podczas akcji Sturmwind I został aresztowany, zbiegł z aresztu. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę wstąpił do Milicji Obywatelskiej w celu informowania o akcjach aparatu bezpieczeństw przeciwko podziemiu antykomunistycznemu i o represjach wobec ludności cywilnej. Po ogłoszeniu amnestii w 1947r. zdecydował się ujawnić swoją tożsamość w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Janowie Lubelskim. Mimo to nie zaprzestano jego inwigilacji i prób aresztowania. Zaczął się ponownie ukrywać. W 1953r. z pomocą dwóch wspierających go kolegów wykopał zziemny schron, w którym ukrywał się prze 9 lat. Mimo zachowania wszystkich zasad konspiracji Andrzej Kiszka został aresztowany w 1961r. Rok później został skazany na dożywonie więzienie. W 1963r. Sąd Najwyższy skrócił ten wyrok do 15 lat. Na wolnosć wyszedł w 1971r. Powrócił na krótko w rodzinne strony. W yniku inwigilacji, którą prowadziły władze PRL wyjechał w okolice Szczecina. Zmarł 14 czerwca 2017r., pośmiertnie został mianowany pułkownikiem.

W czwartkowe przedpołudnie, w lesie między Ciosmami a Hutą Krzeszowską, odbyły się uroczystości związane z poświęceniem krzyża oraz odsłonięcia pomnika i pamiątkowej tablicy poświęconych właśnie żołnierzowi podziemia. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św.. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wojewody lubelskiego, samorządowcy, leśnicy, jak również harcerze.

- Wybraliśmy to miejsce, bo jest ono szczególne w skali całego kraju. Andrzej Kiszka ukrywał się tu przez długie lata. Spędzał tu czas w obawie o swoje życie. Do tej pory są ślady jego pobytu. W ostatnim czasie udało nam się znaleźć naboje, dekielek, a nawet bale, którymi były obite ściany jego bunkra. Być może w przyszłości uda się odtworzyć to miejsce i w ten sposób ocalić od zapomnienia - powiedział Zbigniew Markut, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, obwód Nisko - Stalowa Wola i dodał: - Cieszę się, że wraz z PTTK w Biłgoraju i Nadleśnictwem Biłgoraj udało nam się szybko porozumieć i doprowadzić do finału pomysł upamiętnienia tego miejsca.

red.
REKLAMA
Oceń:
3 głosy
Pamięć o człowieku z bunkra, 5.0000 out of 5 based on 3 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 11268
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
9a4-173
~ Andrzej   Jaką symbolikę w tym miejscu ma krzyż?
Czy przypadkiem nie jest to nadużywanie symboli religijnych!
25 lipca 2017
+1
-0
5da-d2d
~ rysiek   Co tam robi oszust pseudonauczyciel w-fu Wcześniak??
23 lipca 2017
+0
-1
076-dde
~ hudy   Kto i po co zaprosił tam psl-owca z gminy.Ten człowiek to na pewno nie patriota.
21 lipca 2017
+2
-1
fa2-52a
~ formaldehyd  do ~ Bojownik   Zanim skomentujesz to najpierw przeczytaj tekst wiadomości ze zrozumieniem.
21 lipca 2017
+1
-4
5ab-0aa
~ Bojownik   Przez 9 lat po wojnie się ukrywał? Dlaczego? Inni w tym czasie budowali drogi, odbudowywali gospodarstwa spalone podczas wojny, rodziły się dzieci, które trzeba było wykształcić i ubrać. A ten się ukrywał nawet przed sąsiadami. Do milicji też wstąpił, ale obawiał się chyba, że jego ,,walka" z lat wojny wyjdzie na jaw i dał nogę. Poszukam w zbiorach IPN może coś znajdę. Bo teraz mamy takie czasy, że nawet taki co sąsiadowi wieprzka w nocy zaszlachtował i po ćwierci wyniósł do swojej komory, albo krowę zwędził i na sąsiednią wieś sprzedał to teraz bojowiec jest niepodległościowy. Jednej chłopce z Galicji /pow jarosławski/ to w nocy -w 47r- z obory zniknęło 2 krowy. Zaraz też ktoś jej doradził, żeby na jarmark na drugi dzień poszła to może tam będą te krowy. Jakie było jej uradowanie gdy swoje krowy rozpoznała. Zaraz też zaczęła milicji wołać, ale podszedł do niej drab i ścisnąwszy ją za ramię wycedził-teraz to dobrze pilnuj swojej obory bo z dymem pójść. Kobiecina łkając do domu wróciła i cały rok najmowała się do gospodarzy, żeby na krowę zarobić i swoje mleko mieć. Więc partyzanty były różne ale teraz są wszyscy jednakowe i wszyscy z AK.
21 lipca 2017
+7
-2
a23-887
~ s  do ~ Ministrant   Zapytaj jeszcze czy do Szczecina wyjechał dobrowolnie, zresztą jak wielu innych żołnierzy podziemia. Każdy powinien mieszkać tam gdzie chce i w miejscu urodzenia również. Poniemieckie hektary to jednak nie to samo co rodowe.
21 lipca 2017
+3
-2
9ca-cfe
~ Ministrant   Wykształcony i ustabilizowany przed wojną chłop, bronił w PRL-u utracone dobra po wojnie ( czy ktoś jeszcze pamięta kto był okupantem). W powiecie Łobez w woj szczecińskim dostał od PRL-u 17 ha ziemi (1973)to tyle co miała przed wojną jego cała wieś. Czy ukończył też kursy szkole nie wiem. Był wizytówką ONR-u ze Szczecina. Dziwne te ludzkie drogi i wybory ?
20 lipca 2017
+5
-3
a7f-87a
~ stal   Nie doczekał rehabilitacji w polskich sądach.
20 lipca 2017
+5
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
6 listopada 2024 Żurawie
Tragiczny finał poszukiwań
27 października policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki gminy Turobin. Niestety poszukiwania zakończyły się tragicznie. W środowe przedpołudnie policjanci odnaleźli ciało kobiety.
w piątek, godzina 09:07 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
w piątek, godzina 14:16 Gmina Biłgoraj
Gmina sprzedaje cztery strażackie klasyki
w niedzielę, godzina 16:52 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w piątek, godzina 16:14 Biłgoraj
Potrącenie na przejściu
w środę, godzina 08:25 Markowicze
Dwa zdarzenia na DW nr 835 [AKTUALIZACJA]
1 listopada 2024 Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
w piątek, godzina 20:45 Biłgoraj
Autodrom w telewizji już w niedzielę
w czwartek, godzina 15:05 Region
Mieszkaniec powiatu potrącił rowerzystę
1 listopada 2024 Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.
we wtorek, godzina 09:31 Biłgoraj
Przedstawiciele powiatu na Marszu Niepodległości w Warszawie
w czwartek, godzina 09:53 Budziarze
Szybka akcja służb uratowała życie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball