Dziś obchodzimy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji władze miasta, powiatu i gminy Biłgoraj zaprosiły na uroczystości. Rozpoczęły się one mszą św. odprawioną w kościele pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju.
Następnie uczestnicy wydarzenia, wśród których byli: parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatu, miasta i gminy Biłgoraj, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze i młodzież szkolna przemaszerowali wspólnie z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio na Plac Wolności.
Historię uchwalenia drugiej na świecie konstytucji przypomniał dr Adam Balicki. - W tym dokumencie widziano ratunek dla chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej. Sama konstytucja nie była rozległym dokumentem, aktem normatywnym. Składała się z wprowadzenia, preambuły i 11 artykułów. Król Stanisław August Poniatowski była nazywany w tym dokumencie księciem Ziemi Czernichowskiej, Smoleńskiej, Kijowskiej, czyli ziem, które utraciliśmy w 1667r. Konstytucja nie wspominała o unii polsko - litewskiej z 1569r. de facto znosząc ją, ale nie dlatego, by rozplać separatyzm ze strony Korony, ale dlatego, że konstytucja wychodziła z założenia, iż ziemie Rzeczypospolitej stanowią jedność, nawet te, które przejściowo od niej odpadły - opowiadał dr Balicki.
Przypomniał też, że cztery pierwsze artykuły konstytucji dotyczyły ustroju społecznego. Zgodnie z nimi religia katolicka pozostawała religią państwową, szlachta utrzymywała pierwszoplanową rolę w życiu społeczeństwa polskiego, utrzymywała uzyskane przywileje. Do konstytucji włączone zostało prawo o miastach, na mocy którego mieszczanie uzyskali prawa polityczne, dostęp do urzędów i godności państwowych i kościelnych. Jak również możliwość nobilitacji. Konstytucja brała również pod opiekę prawa chłopów. Kolejne artykuły dotyczyły ustroju politycznego. Wprowadzono w Polsce monteskiuszowski trójpodział władzy, dzieląc ja na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Obecnie obowiązuje konstytucja przyjęta w 1997r.
- Konstytucja 3 Maja odegrała bardzo ważną rolę w historii naszego narodu, mimo tego, że nie uratowała Polski przed rozbiorami, była przyjęta co najmniej o 50 lat za późno, ale stanowi wielkość myśli jej twórców i trwały dorobek myśli ustrojowej myśli politycznej i prawnej w dobie oświecenia - podsumował Adam Balicki.
Za udział w uroczystościach rocznicowych dziękował zebranym burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. Włodarz zaprosił także na drugą część obchodów święta, czyli Koncert Majowy, który odbędzie się w Biłgorajskim Centrum Kultury i rozpocznie się o godz. 18.