Dokładnie 230 lat temu uchwalona została pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja. By upamiętnić to wyjątkowe w historii naszego kraju wydarzenie w poniedziałkowe przedpołudnie 3 maja w Biłgoraju zorganizowano uroczystości rocznicowe.
Rozpoczęły się one od mszy św. odprawionej w kościele pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP. Następnie wraz z pocztami sztandarowymi, uczestnicy wydarzenia przeszli na Plac Wolności, gdzie przy Pomniku Jubileuszowym złożone zostały wiązanki kwiatów.
Udział w uroczystości wzięli m.in.: posłanka Beata Strzałka, starosta powiatu Andrzej Szarlip, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, członek Zarządu Powiatu Andrzej Łagożny, byli też: przedstawicielka europosłanki Beaty Mazurek, czy radni Rady Miasta i Rady Powiatu. Nie zabrakło też harcerzy z 13. Drużyny Starszocharcerskiej Pochodni.
Tym razem, ze względu na stan epidemii, wydarzenie miało bardzo skromny charakter.
Dlaczego Konstytucja 3 Maja jest tak ważnym aktem?
W tym dokumencie widziano ratunek dla chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej. Sama konstytucja nie była rozległym dokumentem, aktem normatywnym. Składała się z wprowadzenia, preambuły i 11 artykułów. Król Stanisław August Poniatowski był nazywany w tym dokumencie księciem Ziemi Czernichowskiej, Smoleńskiej, Kijowskiej, czyli ziem, które utraciliśmy w 1667r. Konstytucja nie wspominała o unii polsko - litewskiej z 1569r. de facto znosząc ją, ale nie dlatego, by rozpalać separatyzm ze strony Korony, ale dlatego, że konstytucja wychodziła z założenia, iż ziemie Rzeczypospolitej stanowią jedność, nawet te, które przejściowo od niej odpadły.
Cztery pierwsze artykuły konstytucji dotyczyły ustroju społecznego. Zgodnie z nimi religia katolicka pozostawała religią państwową, szlachta utrzymywała pierwszoplanową rolę w życiu społeczeństwa polskiego, utrzymywała uzyskane przywileje. Do konstytucji włączone zostało prawo o miastach, na mocy którego mieszczanie uzyskali prawa polityczne, dostęp do urzędów i godności państwowych i kościelnych. Jak również możliwość nobilitacji. Konstytucja brała również pod opiekę prawa chłopów. Kolejne artykuły dotyczyły ustroju politycznego. Wprowadzono w Polsce monteskiuszowski trójpodział władzy, dzieląc ja na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.