Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2017.02.24 08:38

Jak segregować śmieci? Wkrótce zmiany w przepisach

Od zawsze tam gdzie pojawiał się człowiek pojawiały się też odpady. Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat! W efekcie góry śmieci rosną, a przyroda nie potrafi sobie sama poradzić z ich szybkim usunięciem. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną? Jak każdy z nas, we własnym domu, może stać się przyjacielem natury?
Jak segregować śmieci? Wkrótce zmiany w przepisach
Jak segregować śmieci? Wkrótce zmiany w przepisach

W 2015 roku zebrano w Polsce w sumie 10 863,5 tys. ton odpadów komunalnych, co stanowi wzrost o 5,2% w stosunku do roku 2014. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypadało ich średnio 283 kg. Zebrane odpady trafiają na wysypiska śmieci, niestety jednak, nie zawsze te legalne. Wciąż bowiem istnieje spory problem nielegalnych wysypisk, których w roku 2015 zlikwidowano aż 14 322. Andrzej Kruszewicz, polski ornitolog i podróżnik, dyrektor warszawskiego ZOO, założyciel Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz ekspert wspierający akcję "Kubusiowi Przyjaciele Natury" - Nielegalne wypiska śmieci są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, przez co szkodliwe substancje trafiają do gleby, a nawet wód gruntowych. W przypadku wysypisk legalnych, podlegających kontroli przez różnego rodzaju instytucje, takie jak Sanepid, śmieci od podłoża oddziela np. warstwa wytrzymałej folii zabezpieczającej i żużlu, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa przedostania się groźnych substancji w głąb ziemi. W dodatku na "dzikie" wysypiska trafiają głównie śmieci nieposegregowane, a więc także te wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska, np. baterie, leki czy opakowania po środkach chemicznych. Pamiętajmy też, że niekontrolowane wysypiska np. w lasach to także śmiertelne zagrożenie dla chętnie pojawiających się w takich miejscach ptaków i innych zwierząt.

Jak prawidłowo segregować odpady?

W Polsce, w 2015 roku do recyklingu trafiło 26,4% wszystkich odpadów komunalnych (2 867 tys. ton). Żeby śmieci mogły zostać przeznaczone do powtórnego wykorzystania, należy je odpowiednio segregować już w naszych domach. W ten sposób odzyskamy surowce potrzebne do wytworzenia nowych produktów, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego, a także do zmniejszenia niepotrzebnego zużycia wody i energii. Jedna szklana butelka odzyskana i ponownie wprowadzona do obiegu pozwala na oszczędność energii potrzebnej do świecenia 100 W żarówki przez 4 godziny. Zużyte świetlówki można prawie w całości (80-90%) wykorzystać powtórnie do wyprodukowania nowych świetlówek, a z 700 aluminiowych puszek może powstać nowy rower. Jak więc widać, zasady segregowania śmieci po prostu opłaca się znać.

Aby prawidłowo segregować odpady, zwracajmy uwagę na opisy i kolory pojemników. Przykładowo do niebieskich wrzucamy papier, do zielonych szkło kolorowe, a do białych szkło bezbarwne. Pamiętajmy jednak, że do pojemników na szkło trafia tylko tzw. szkło opakowaniowe i nie wolno do nich wrzucać np. żarówek, luster czy porcelany. Z kolei żółte pojemniki służą do przechowywania odpadów z plastiku, a czerwone przeznaczone są dla aluminium. Koniecznie zgniatajmy puszki i plastikowe butelki, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Do pojemników na plastik wrzucajmy też opakowania z surowców, których nie da się rozdzielić, np. karton po soku. Te, które rozdzielić można, jak np. opakowanie po jogurcie, rozdzielamy: osobno wieczko, które trafi do pojemnika na metal i plastikowy kubeczek do pojemnika na odpady z plastiku. Pamiętajmy też, by nie myć odpadów, które mają trafić do poszczególnych pojemników. To tylko niepotrzebna strata wody! Pozostałe odpady, niepodlegające segregacji wrzucamy do czarnych pojemników na odpady mieszane.

Uwaga! Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, które wchodzi w życie od dnia 1 lipca 2017, zarówno odpady plastikowe, jak i metalowe oraz wielowarstwowe trafiać będą do pojemników koloru żółtego. Od tego dnia pojawiać się też zaczną pojemniki brązowe, do których trafiać powinny odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.

Nie wszystkie śmieci na śmietnik

Jednak nie wszystkie śmieci możemy wrzucić po prostu do kolorowych kontenerów lub kosza na odpady mieszane. Niektóre przedmioty czy urządzenia zostały wyprodukowane z udziałem związków chemicznych lub substancji, które są wyjątkowo szkodliwe dla środowiska. Do tej grupy należą np. sprzęty elektroniczne i elektryczne czy żarówki i świetlówki, które zawierają rtęć. Powinny one trafić do specjalnych punktów zbiórki selektywnej. W takie miejsce zawozimy też odpady o większych gabarytach, jak np. meble. Poza tym, wiele sklepów oferuje odbiór starego, zużytego sprzętu elektronicznego w przypadku zakupu nowego. Z kolei baterie i akumulatory mogą być wrzucane wyłącznie do specjalnych pojemników, które znajdują się w wielu sklepach, czy nawet szkołach i firmach. Przeterminowane leki to także wyjątkowo niebezpieczne substancje, które powinny zostać natomiast wrzucone do specjalnego pojemnika w aptece. W aptekach można też oddawać stare termometry rtęciowe.

Recykling w domu

Ogromna większość śmieci wyprodukowanych w 2015 roku w Polsce, bo aż prawie 82% (8 889 tys. ton) pochodziła z gospodarstw domowych. Dlatego warto pamiętać, że każdy nasz wybór, każda decyzja zakupowa ma wpływ na to, jak szybko i w jakiej ilości produkujemy śmieci, z którymi następnie będziemy musieli się uporać. Warto więc na co dzień stosować kilka prostych zasad, które sprawią, że liczba odpadów znacznie zmaleje, a te które powstaną łatwiej będzie unieszkodliwić lub odzyskać.

Idąc na zakupy zabierzmy ze sobą torbę wielorazowego użytku, zamiast korzystać z reklamówek, które rozkładać się mogą nawet kilkaset lat. W sklepie zastanówmy się, czy aby na pewno potrzebny jest nam dany produkt. Najlepiej na zakupy przyjść z listą. Dzięki temu nie będziemy marnować zakupionego w nadmiarze jedzenia. Warto też kupować opakowania zbiorcze, dzięki czemu zmniejszamy liczbę zużytych pudełek czy butelek. Korzystajmy, jeśli to tylko możliwe z artykułów wielokrotnego użytku, np. drugie śniadanie pakujmy do plastikowego pojemnika zamiast każdego dnia zużywać kolejne metry papieru czy folii. Przedmiotom, które na pierwszy rzut oka wydają się niepotrzebne można dać często drugie życie. Plastikowa butelka przyda się do podlewania kwiatów, a plastikowe pudełka do przechowywania drobiazgów. Z kolei pomalowany farbami do szkła słoik czy szklana butelka mogą stać się niepowtarzalnym wazonem. Warto w szukanie pomysłów na wykorzystanie materiałów wtórnych zaangażować całą rodzinę, a zwłaszcza dzieci, które mają niemal nieograniczoną wyobraźnię. Nie wyrzucajmy też ubrań, których nie będziemy nosić, a wciąż są w dobrym stanie. W wielu miejscach możemy spotkać specjalne pojemniki na używaną odzież. W ten sposób pomagamy zarówno środowisku, jak i innym, bardziej potrzebującym ludziom. Także książki mogą zyskać drugie życie w bibliotekach, a zabawki w domach dziecka.

Jak dodaje Andrzej Kruszewicz - Jeśli chcemy, aby na naszej planecie żyło się dobrze zarówno ludziom, jak też zwierzętom i roślinom, to warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć ilość odpadów oraz zwiększyć ich ponowne wykorzystanie. Zachęcam do spojrzenia na siebie i swoje nawyki, zwłaszcza te codzienne, wydawałoby się drobne, które jednak mają duże znaczenie w skali globalnej. Zachęcam też do korzystania z materiałów akcji edukacyjnych, takich jak np. "Kubusiowi Przyjaciele Natury", kształtujących proekologiczną świadomość dzieci, które przecież już wkrótce zaczną odpowiadać za losy naszej planety.

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Jak segregować śmieci? Wkrótce zmiany w przepisach, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5326
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
907-db4
~ abc  do ~ Ada   Jak to nie ma?
Od tego są brązowe worki,a pod blokami pojemniki koloru brązowego z napisem odpady biodegradowalne.
Tam, się wrzuca trawę, liście, obierki, a PGK robi z tego kompost w swojej kompostowni.
Ale dla osób mieszkających w domkach jednorodzinnych dużo lepszym wyborem jest zakup własnego kompostownika za kilkadziesiąt złotych i masz własny kompost. Ja tak robię od kilku lat. Wszystkie odpady kuchenne (oprócz zwierzęcych ida do kompostownika, do tego trawa i liście na jesień), a do brązowych worków idzie trawa i liście tylko wtedy kiedy kompostownik już pełny.
Chyba gdzieś niedawno czytałem, że za jakiś czas możliwe, że mieszkańcy domków jednorodzinnych nie będą mogli oddawać odpadów biodegradowalnych, a będą mieli obowiązek posiadać kompostownik i sami je przetwarzać, aby zmniejszyć liczbę oddawanych śmieci.
25 lutego 2017
+1
-0
PL
b5c-53b
~ Ada   Nie ma też pojemników na odpadki żywnościowe, z których można zrobić kompost, np z obierków z ziemniaków. W innych krajach niewiele odpadków trafia na wysypisko, a u nas większość, niestety.
25 lutego 2017
brak ocen
PL
b5c-53b
~ Jadzia   No cóż, z tym segregowaniem bywa różnie. Na początku u nas poinformowano ludzi, aby zdzierać z kubeczków plastikowych aluminiowe zabezpieczeniem i je wyrzucić, a plastikowe kubeczki dać do przerobu. A przecież to są aluminiowe przykrywki i mają swoja wartość.
25 lutego 2017
brak ocen
PL
fc4-11f
~ przykład   Bierzmy a nie bieżmy
25 lutego 2017
+1
-0
PL
b64-29a
~ Biłgorajak   To co się obecnie dzieje,wcale nie zachęca ludzi do życia zgodnie z naturą.Czy produkujesz odpady,czy nie masz płacić i koniec.Ile jest takich osób,które wiele produktów żywnościowych wytwarza we własnym zakresie.Nie generując przez to odpadów.Robi kompost w ogrodzie,kupuje mleko,ser i inne przetwory na "Jarmaku" od "Baby".System opłat za śmieci w Polsce jest wysoce niesprawiedliwy.Gdyby płaciło się od ilości generowanych śmieci, ludzie mniej by ich produkowali.Znajdą się zaraz tacy,którzy powiedzą:będą ludzie śmieci wywozić do lasu.W tej chwili też to robią,choć ponoć wszyscy mają podpisane umowy.Zawsze znajdzie się jakaś czarna owca,ale od czego w końcu mamy Straż Miejską.Niech walą mandaty jak nie tym co wywożą,to właścicielom zaśmieconych terenów.W końcu każdy odpowiada za swoją własność.Bardzo ważna jest też edukacja.W Niemczech i innych cywilizowanych krajach przy drodze nie znajdziemy nawet jednego papierka.Proszę zobaczyć jak wyglądają nasze rowy i pobocza.Na chodnikach pełno petów i przyklejonej gumy do żucia.Są oczywiście kraje gdzie jest jeszcze gorzej,ale bieżmy przykład zawsze z tych mądrzejszych.
25 lutego 2017
+1
-2
PL
d9a-181
~ to zyski nielicznych zaśmiecają planetę   nie wszystko da się kupić bez opakowania
ale za PRL można było
mleko butelki zwrotne
więc to nie my klienci decydujemy w czym kupujemy produkty wyprodukowane przez kogoś dla zysku
25 lutego 2017
+2
-0
PL
114-8fe
~ as   Ciekawszy byłby fotoreportaż o pracy miejskiego wysypiska. Oprócz tego kilka fotek z tej stale rosnącej hałdy które pokazałby jak społeczeństwo "sortuje" śmieci.
24 lutego 2017
+0
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
6 stycznia 2025 Biłgoraj
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
w niedzielę, godzina 16:16 Kolonia Sokołówka
Zderzenie z łosiem na DW nr 835
w poniedziałek, godzina 18:04 Powiat
Doda wspiera zbiórkę dla Karolka
6 stycznia 2025 Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
w poniedziałek, godzina 10:38 Biłgoraj
Pijany kierowca BMW doprowadził do kolizji i uciekł. Zatrzymał się na znaku drogowym
w niedzielę, godzina 09:25 Powiat
Kilkadziesiąt miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 10:13 Biłgoraj
Nabór do miejskich szkół i przedszkoli
Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do szkół podstawowych i przedszkoli prowadzonych przez samorząd Biłgoraja na rok szkolny 2025/2026. Do kiedy trzeba złożyć wymagane dokumenty?
w poniedziałek, godzina 09:48 Biłgoraj
23-latek zatrzymany z pół kg narkotyków
w niedzielę, godzina 17:07 Biłgoraj
Koncert karnawałowy w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball