Po raz pierwszy Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych "O księżyc Twardowskiego" odbył się w 2007 roku, a zorganizowany został przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Biszczy. Wydarzenie od początku zostało przyjęte z aprobatą. Pozytywne opinie dały pewność, że organizacja tego typu przedsięwzięcia była dobrym pomysłem. Od tej chwili mija 10 lat.
- Chcieliśmy dodać do zajęć terapeutyczno - rehabilitacyjnych coś nowego, coś z kultury, sportu, ale nie wiedzieliśmy jak to zrobić, jak zacząć. Przeżywaliśmy kolejną rocznicę śmierci ks. Jana Twardowskiego, w którego wierszach odnajdywaliśmy siebie, a także następną rocznicę śmierci Jana Pawła II, padła więc propozycja, by uczcić ich pamięć - opowiadała o początkach wydarzenia Teresa Jaskulska, prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy "Otwórzmy swoje serca" i dodała: - W przygotowanie przeglądu włączyli się pracownicy, uczestnicy, ich opiekunowie i rodzice, ale także ówczesna wójt Biszczy Genowefa Tokarska, jak również mój przyjaciel Krzysztof Cugowski, który obiecał dać koncert w nagrodę dla wszystkich gości. Każdy rok przysparzał nam nowych przyjaciół i sponsorów. Z każdym rokiem występujący zadziwiali coraz wyższym poziomem prezentacji, zarówno w kategorii śpiewanej, jak i recytacji.
Tegoroczny Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych "O księżyc Twardowskiego" został zorganizowany w niedzielę, 16 października. Udział w nim wzięli zaproszeni goście, wśród których byli parlamentarzyści, jak również osoby, na co dzień pracujące z osobami niepełnosprawnymi.
W tym roku przed zgromadzoną publicznością zaprezentowało się kilkudziesięciu wykonawców, w dwóch kategoriach, każdy za występ otrzymał pamiątkowy dyplom i ogromne brawa. Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez sponsorów i darczyńców, wśród których są: Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, Euro Car Zamość, PKO BP S.A, Warta Towarzystwo Ubezpieczeń i Asekuracji, gmina Biszcza, gmina Księżpol, gmina Potok Górny, Bank Spółdzielczy w Biszczy, Teresa i Czesław Obszyńscy oraz Teresa i Janusz Gresztowie.
- Osoby niepełnosprawne to wykonawcy o wielkiej wrażliwości i determinacji do samodzielnego działa, łączy ich wytrwałość i ciężka praca włożona w przygotowania, jak i występ, który często sprawia im wiele trudności. Ale przegląd to życzliwa rywalizacja, nie ma wygranych, nikt nie przegrywa, są sami wyróżnieni - mówiła
Słowa uznania do organizatorów skierował marszałek województwa lubelskiego. - To przedsięwzięcie dzięki któremu mamy okazję bliżej poznać świat przeżyć i emocji ludzi dotkniętych niepełnosprawnością. Festiwal jest nie tylko interesującym wydarzeniem kulturalnym. Otwierając przed osobami niepełnosprawnymi szanse zaprezentowania ich talentów, pełni również funkcje terapeutyczne. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja wydarzenia na długo zapisze się w pamięci i sercach wszystkich uczestników - napisał Sławomir Sosnowski.