"Biłgoraj - miasto dzieciństwa" - tak zatytułowane zostało spotkanie z Shmuelem Atzmonem-Wircerem - aktorem i reżyserem mieszkającym od lat w Tel Avivie, urodzonym w Biłgoraju. Honorowy obywatel naszego miasta wspominał swoje dzieciństwo w Biłgoraju. Jak podkreślał, wiążą się z nim piękne wspomnienia najmłodszych lat, ale także pamięć o czasach wojennych.
Po spotkaniu z założycielem teatru Yiddishpiel w Tel Avivie w sali kameralnej BCK, laureaci Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego im. I.B. Singera zaprezentowali się w koncercie poetyckim w reżyserii Andrzeja Głowackiego. Wystąpili: Dorota Dąbrowska, Dorota Iwanicka, Alicja Kubacka-Bazan, Monika Reks, Jarosław Zoń, Sławomir Niemiec i Patryk Pawelec. - Głównym elementem były liczydła - na których można liczyć wszystko: swoje dni, grzechy, zasługi czy nadzieje. Teksty były dowolne, wybrane przez naszych laureatów - od Staffa, po Singera - mówi Andrzej Głowacki.
Od godziny 20:00 na scenie letniej przed BCK dalsza część Festiwalu upłynęła przy muzyce i tańcach. Zaprezentowały się dwa zespoły: NeoKlez z Lublina, nawiązujący do muzyki klezmerskiej oraz Narodowy Zespół Tańca "Połonina" Uniwersytetu Leśnictwa Ukrainy we Lwowie. Ta część Festiwalu, zatytułowana "Muzyka i taniec sąsiadów", nawiązywała do twórczości przedwojennych współmieszkańców Biłgoraja: Żydów i Ukraińców.
Festiwal Kultur inauguruje warszawski Festiwal "Warszawa Singera" organizowany przez Fundację Shalom. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Bliżej Sztuki", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury i realizowanego przez Biłgorajskie Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencja 2015".