Jak podkreśla spółka celem priorytetowym Arion Szpitale od 2010 roku jest kompleksowe zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych pacjentów, przy optymalnie efektywnym wykorzystaniu zasobów kadrowych i rzeczowych.
W strukturze ZOZ w Biłgoraju funkcjonuje siedemnaście poradni, których zadaniem jest udzielanie świadczeń zdrowotnych służących zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Od 2014r. oferta świadczonych przez Arion usług zwiększyła się o świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz świadczenia z zakresu rehabilitacji neurologicznej.
Sprawozdanie z działalności placówki za ubiegły rok przedstawiła podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Barbara Nizio kierownik Działu Organizacyjnego biłgorajskiego szpitala.
W analizowanym okresie liczba hospitalizacji wraz z ruchem międzyoddziałowym wyniosła 12 620. Najwięcej pacjentów leczyło się w oddziale chorób wewnętrznych, oddziale kardiologicznym, oddziale chirurgicznym z pododdziałem urazowo - ortopedycznym i oddziale neurologicznym. Realizacja kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia przekroczyła w większości zakresów 100% wykonania.
W 2014r. wykonano ogółem 2 374 zabiegi operacyjne. W tym czasie w szpitalu leczono 11 970 chorych dorosłych i 650 dzieci. Urodziło się 556 noworodków. Średni okres pobytu chorego w placówce oscyluje w granicach średniego czasu hospitalizacji w Polsce.
W ciągu ubiegłego roku w szpitalu zmarło 436 chorych, co daje wskaźnik śmiertelności na poziomie 3,5%. Najwięcej zgonów odnotowano w oddziale chorób wewnętrznych oraz w oddziale neurologicznym i kardiologicznym.
W stosunku do roku poprzedniego odnotowano wzrost liczby porad udzielonych w Izbie Przyjęć.
Na koniec września 2014r. stan zatrudnienia w szpitalu wynosił 436 osób bez uwzględnienia pracowników przebywających na urlopie bezpłatnym i wychowawczym. W ciągu analizowanego okresu stosunek pracy został rozwiązany z 37 osobami, zatrudniono 26 osób. W porównaniu z rokiem 2010 zwiększyła się liczba pracowników zatrudnionych na umowy cywilno - prawne.
- Rok 2014 zamknęliśmy, czas spojrzeć co czeka nas w najbliższym czasie. Obecnie trwa remont budynku w Tarnogrodzie, robiony jest nowoczesny oddział rehabilitacyjny, myślę, że zostanie otwarty jeszcze w lipcu - mówił wiceprezes spółki Arion Karol Stpiczyński. Zaznaczył też, że po prośbach i protestach mieszkańców władze spółki zgodziły się na funkcjonowanie nocnej i świątecznej opieki w Tarnogrodzie. - Miesięcznie udzielanych jest ok. 90 porad (dla porównania w Biłgoraju 7 600 prad), czyli przez 10 godzin dyżuru z tych porad korzystają 3 osoby, a my miesięcznie płaciły 20 tys. zł wynagrodzeń - wyjaśniał. Zwrócił się do polityków, by używając swojego autorytetu przekonali mieszkańców Tarnogrodu, do nowych rozwiązań. Arion chce bowiem otworzyć dzienny oddział rehabilitacji, a jednocześnie wstrzymać nocną i świąteczną opiekę.
Podczas dyskusji radni wyrażali swoje zastrzeżenia co do funkcjonowania szpitala. Radny Piotr Olszówka odnosząc się do planów dotyczących likwidacji nocnej i świątecznej opieki w Tarnogrodzie stwierdził, że dla niego ważniejszy jest fakt, iż być może tym 90 osobom uratowano życie, niż koszty jakie z tego tytułu ponosi dzierżawca. - Nie uważam, że złym wyjściem było oddanie szpitala w prywatne ręce, jednak jako radny dostaję sygnały od mieszkańców - mówił radny Olszówka. Poruszono też kwestię zamkniętego laboratorium w Tarnogrodzie.
- Nie my zamknęliśmy laboratorium, a zostało ono zamknięte. Nie spełniało żadnych standardów, urządzenia nie miały atestów, a wyniki były niewiarygodne - odpowiadał prezes Stpiczyński.
- Oczywiście są pewne błędy w funkcjonowaniu placówki, my tego nie bagatelizujemy. Nie wszystko jest takie jak byśmy sobie wyobrażali. Ale o problemach trzeba rozmawiać z dyrekcją. Moim życzeniem i całego zarządu jest, żeby ta jakość świadczonych usług się coraz bardziej poprawiała. Przed dzierżawą sytuacja szpitala była dramatyczna. Miesięcznie placówka zadłużała się o 1 mln 200 tys. zł. Zobowiązania przekraczały wartość majątku szpitala - mówił starosta Marian Tokarski.
Podsumowując tę część sesji zaznaczył, że będzie wspólnie z zarządem mobilizował dzierżawcę do usunięcia usterek.