fot. UM Józefów
Dyskusja pod hasłem "Józefowskie - Roztoczańskie kamieniarstwo ludowe XVIII - XXI wieku, sztuka, tradycja, ochrona zabytków" to inicjatywa Towarzystwa dla Natury i Człowieka, które wspierają Urząd Miasta i Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie.
Zdaniem organizatorów seminarium, charakterystyczne dla pejzażu Zamojszczyzny wapienne pomniki stanowią ważny dokument i źródło wiedzy na temat języka, kultury, historii estetyki oraz
religijności mieszkańców tego regionu na przestrzeni dwóch stuleci. W józefowskim kamieniu w alfabecie łacińskim, hebrajskim i cyrylicą wykuwano napisy służące upamiętnieniu zmarłych, tragicznych i radosnych wydarzeń oraz jako wyraz wiary.
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane wyniki badań nad charakterystyką, rozwojem, zasięgiem wyrobów z roztoczańskich warsztatów kamieniarskich, a także informacje na temat wybranych twórców oraz społecznych inicjatyw na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i kapliczek.
Lista prelegentów na seminarium nie jest zamknięta. Organizatorzy zapraszają do zgłaszania referatów i dzielenia się refleksjami oraz obserwacjami z dziedziny etnografii, historii sztuki, krajoznawstwa czy regionalizmu. Propozycje można przekazywać do poniedziałku 15 grudnia na adres: towarzystwo@ekolublin.pl. Dodatkowe informacje w tej sprawie można uzyskać także telefonicznie pod numerem: 81 743 71 04.
Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa i katalog pod tytułem "Roztoczańskie kamienie pamięci - ludowe kamieniarstwo józefowskie".
Seminarium jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Józefów.