Inicjatorem spotkań było Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina. Przez pierwsze dwa dni festiwalu Agnieszka Szokaluk prowadziła warsztaty z kilkoma paniami z gminy Goraj w Gminnym Ośrodku Kultury. Agnieszka Szokaluk zajmuje się dokumentacją, nauka i praktyką tradycyjnego śpiewu z Lubelszczyzny od 1999 roku. W latach 2001-2005 związana była z Fundacją Muzyka Kresów. Brała udział w wielu projektach związanych z muzyką tradycyjną m.in Muzyka jednej wsi w Łukowej czy też Zespół In Crudo.
Od 2007 roku współodpowiada za program Scena/Studio In Crudo w Towarzystwie dla Natury i Człowieka gdzie prowadzi m.in. warsztaty śpiewu. Przedmiotem zajęć warsztatowych w Goraju była technika naturalnego śpiewu "otwartym głosem" charakterystycznego dla folkloru muzycznego Wschodniej Europy, Lubelszczyzny i Roztocza. Na warsztatach panie miały okazje poznać ćwiczenia oddechowe i głosowe oraz nauczyć się wybranych pieśni weselnych, lirycznych i kołysanek. Na warsztatach swoją obecnością zaszczyciła również pani Janina Pydo - śpiewaczka z Zastawia, która przez prawie trzy godziny śpiewała pieśni z naszego regionu. W niedzielę w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie podsumowujące gorajski festiwal "Muzykę Roztocza" w Zespole Szkół, w gimnazjum. Przed koncertem Krzysztof Gorczyca - prezes towarzystwa, zaprezentował wykład i pokaz multimedialny o muzykach z Roztocza: Radzięcina, Gródek, Jędrzejówki, Komodzianki i innych miejscowości.
W pokazie nie zabrakło pieśni i melodii "od Frampola, Dzwoli, Radecznicy, Turobina", spisanych w latach 50. i 60. XIX wieku przez Oskara Kolberga oraz melodii nagranych w 1950 roku Radzięcinie, Kocudzy, Jędrzejówce, Podlesiu oraz pieśni weselnych i oberków roztoczańskich mistrzów. Po opowieściach o dawnych muzykach odbył się koncert, podczas którego muzycy zaśpiewali i zagrali stare pieśni i melodie z okolic Frampola i Goraja. Wykonawcami byli młodzi muzycy z Lublina, Warszawy i Krakowa - uczniowie współczesnych wiejskich śpiewaków i skrzypków m.in z zachodniego Roztocza: Maniucha Bikont, Ewa Grochowska, Michał Maziarz, Agnieszka Szokaluk, Agata Turczyn. Muzycy zabrali uczestników w podróż w czasie, a swoimi niezwykle mocnymi i pięknymi głosami wprowadzili w klimat dawnego muzykowania. Wydarzenie zrealizowano dzięki współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa".