Rok 2014 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Oskara Kolberga - jednego z najwybitniejszych europejskich etnografów, który w latach 50. i 60. zapisywał m.in pieśni z okolic Dzwoli, Frampola, Turobina. Do tych zapisów powrócili członkowie Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizacji ekologicznej z Lublina, którzy zorganizowali we Frampolu Festiwal "Muzyka Roztocza". Cykl trzydniowych warsztatów, trwających od 13 do 15 listopada, zakończył sobotni koncert w M-GOK, na którym zaprezentowane zostały pieśni zebrane w naszych okolicach przez Oskara Kolberga. Przed koncertem zgromadzeni w sali widowiskowej M-GOK obejrzeli prezentację przedstawiającą sylwetki dawnych muzyków z okolic Frampola. - Na dzisiejszym koncercie mogliśmy posłuchać Mistrzów - Stanisława Głaza z Dzwoli i Bronisława Rawskiego z Kocudzy. Grali i śpiewali ich uczniowie, i uczniowie innych twórców ludowych: Michał Maziarz, Maniucha Bikont, Agnieszka Szokaluk i Agata Turczyn. W warsztatach uczestniczyło ponad 20 osób, członkowie zespołów ludowych z gminy Frampol. Bardzo sympatyczne było to, że na dzisiejszy koncert przyszli dzieci i wnukowie muzykantów z okolic Radzięcina - mówił Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
Przez trzy dni warsztaty śpiewu tradycyjnego i pieśni z okolic Frampola i Biłgoraja prowadziła Agnieszka Szokaluk, która od 1999 roku zajmuje się dokumentacją, nauką i praktyką tradycyjnego śpiewu z Lubelszczyzny. Jest ona uczennicą wybitnych wiejskich śpiewaczek. W latach 2001-2005 była związana z Fundacją Muzyka Kresów, brała udział w wielu projektach związanych z muzyką tradycyjną (m.in. Muzyka jednej wsi w Łukowej, Zespół In Crudo), od 2007 roku współodpowiada za program Scena/Studio In Crudo w Towarzystwie dla Natury i Człowieka, gdzie prowadzi m. in warsztaty śpiewu. Zajęcia wokalne prowadziła także m. in dla uczestników kilku projektów teatralnych, studentów kulturoznawstwa UMCS. Kilkukrotnie przygotowywała i realizowała wspólne programy młodych adeptek tradycyjnego śpiewu z wybitnymi śpiewaczkami z Lubelszczyzny. Zarówno warsztaty, jak i podsumowujący je koncert podobał się uczestnikom. - Warsztaty przebiegły w bardzo przyjemnej atmosferze. Nauczyliśmy się nowych przyśpiewek, sami także zaprezentowaliśmy tradycyjne, frampolskie przyśpiewki. Podziwiamy te młode osoby, które angażują się w kontynuację tradycji muzycznych. To trudna stylistyka, wymagająca predyspozycji i wielu ćwiczeń - powiedziała po koncercie Helena Myszak z Zespołu Folklorystycznego z Sokołówki.
Wydarzenie zrealizowano dzięki współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa".