Pisał Zbigniew Herbert w wierszu o zbrodni katyńskiej - "Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć - świadkowie zbrodni". Dziś tj. 17 września delegacje władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, politycznych oraz młodzież biłgorajskich szkół, zgromadzili się na części wojskowej cmentarza przy ul. Lubelskiej, aby uczcić pamięć tamtych wydarzeń.
Z punktu widzenia prawa międzynarodowego wejście Armii Czerwonej stanowiło agresję łamiącą postanowienia polsko-sowieckiego układu o nieagresji oraz obowiązującą Polskę i ZSRR konwencję z 1933 r. o określeniu napaści. Brak ogłoszenia przez władze RP wojny pomiędzy ZSRR a Polską oraz brak jednoznacznego rozkazu stawiania oporu najeźdźcy doprowadził do dezorientacji wojska, a w konsekwencji do uwięzienia ok. 250 tys. żołnierzy i oficerów, w większości niestawiających oporu. Do niewoli trafiło ok. 15 tys. oficerów, którzy zostali wywiezieni przez Sowietów do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, zostali oni od kwietnia do maja 1940 r. rozstrzelani przez NKWD w Katyniu, Charkowie oraz Twerze, a pochowani w Miednoje.
Delegacje władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, politycznych oraz młodzież biłgorajskich szkół zgromadzili się dziś. tj. 17 września 2014 roku, aby uczić pamięć tamtych wydarzeń. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 mszą św. odprawioną pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu miejskim. - Niech rzetelna prawda o gehennie na Wschodzie będzie trwałym elementem edukacji, niech docierają do polskiej młodzieży - apelował podczas homilii ks. komandor Józef Michalik. Ksiądz komandor podkreślił także, że szczególne słowa uznania i podziękowania należą się tym dzięki, którym pamięć o tych strasznych wydarzeniach przetrwała.
Tragiczną historię przypomniał starosta Marian Tokarski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że macki morderczej sowieckiej władzy sięgały aż do terenów Ziemi Biłgorajskiej - Musimy dziś jasno mówić kto był katem, a kto ofiarą. Przed historią nie da się uciec, ale należy wyciągnąć z niej wnioski. Jak pisał Herbert " Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć świadkowie zbrodni z głębin wychodzą na powierzchnię jedyny pomnik na ich grobie " - mówił Marian Tokarski.
Starosta zaapelował także o porzucenie małostkowości, sporów dla dobra naszej Ojczyzny.
Montaż słowno - muzyczny na tą okazję przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Na zakończenie obchodów zebrane delegacje m.in. władze miasta, powiatu oraz kombatanci złożyły kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
afe-0a6
~ Jjakja Amerykańskie wojska w Polsce to nie po to, żeby nas bronić, tylko urządzić sobie u nas pole walki. Uciekać na wschód w razie agresji?
11 lipca 2018
brak ocen
PL
2ed-107
~ Jan niektórzy modlą się pod Figurą a mają diabła za skórą cha,cha .cha!to tylko pokazówka urzędników samorządowych,którzy ignorują zwykłych ludzi,bawią się za pieniądze podatników.Wstyd nawet na takich uroczystościach śpią na krzesle
19 września 2014
+1
-0
PL
d39-673
~ jhbvc A kiedy msza za wykorzystywanych w zakładach niewolniczych?I podziękowanie dla podatników pracujących fizycznie za to ,że utrzymują kler i tzw polityków ?
18 września 2014
+3
-1
PL
5e6-4e9
~ to szkoda autorytetu Pani Sochy...
18 września 2014
+5
-2
PL
c6f-4a3
~ hyug Tokarski zapomniał jak wiejskie chłopy dobijały powstańców styczniowych za parę butów albo wydawali carowi za kilka rubli was ani zmarli nie obchodzą ani żywi , was obchodzi tylko wasz stołek
17 września 2014
+6
-2
PL
ea1-5aa
~ obiektywnie KOmentator świr, który zaczyna wpis od "Przez", niech spada do Abramowic, jego wywody świadczą o ułomności umysłowej. Kto wie, może z psychiatryka pisze. IKEA -to byłoby dzialność bez podatku, zmarnowanie polskiego lasu( a swój szwedzki osdzczędzają) i zaledwie garstka miejsc pracy za marne grosze. Miasto nie ma na to działki, dobrze się stało, bo to żaden interes. Na głowę też upadł "moim zdaniem", sądząc po tym co pisze. Najważniejsze, że na uroczystości ( o której artykuł) była młodzież, która m.in. w tej sposób poznaje historię.
17 września 2014
+2
-6
PL
6f3-f28
~ to prawdado~ to prawda te imprezy są robione w takich godzinach żeby plebs nie mógł na nie pójść bo plebs pracuje do 17 a szlachta kiedy chce szlachta nigdy nie szanowała plebsu oprócz wyborów
17 września 2014
+3
-1
PL
6f3-f28
~ to prawdado~ moim zdaniem -kto jest na zdjęciach czy na zdjęciach jest plebs ? nie na zdjęciach jest szlachta czy szlachta świętowała kiedykolwiek upadek i zniewolenie plebsu NIGDY czy plebs stać na to żeby w godzinach pracy stać przed pomnikiem ? popatrzcie TAK SIĘ BAWI SZLACHTA
17 września 2014
+2
-3
PL
6f3-f28
~ moim zdaniem jak ukraińcy na Wołyniu rżnęli Polaków to nikt nie pamięta za to dzisiaj są przyjaciółmi a wiecie dlaczego bo na wołyniu rżnęli plebs a nie szlachtę jak w katyniu
17 września 2014
+3
-1
IR
aeb-085
~ Przez Janusza Zbigniewa Rosłana Biłgoraj stracił 400 miejsc pracy! KEA chciała budować fabrykę i tartak w Biłgoraju. Jednak Janusz Zbigniew Rosłan przegonił ich. Poszli do Stalowej Woli. Długo oczekiwana inwestycja dobiega końca. Dziś Ikea Industry otwiera w Stalowej Woli największy tartak w Polsce i zarazem na świecie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tej lokalizacji szwedzki koncern zamierza dobudować jeszcze fabrykę mebli. Obecna wartość inwestycji to blisko 33 mln zł. Aby wybudować ten ogromny zakład produkcyjny, Ikea Industry, znana wcześniej jako Swedspan Polska, wydała 6,9 mln zł na zakup dwóch działek o łącznej powierzchni 25 ha. Fabryka płyt z drewna sosnowego, używanych do produkcji mebli, powstała pod Stalową Wolą. Początkowo w zakładzie zatrudnienie znajdzie około 80 osób. Jednak wraz z rozruchem nowych taśm produkcyjnych, zapotrzebowanie na kolejnych pracowników będzie się zwiększać. Docelowo planują przyjąć 300 osób. Całkowitą zdolność produkcyjną fabryka osiągnie za dwa lata. Istnieje jednak duża szansa, że załoga urośnie do 700 osób. Jest to możliwe, gdy Szwedzi zdecydują się do fabryki płyt dobudować pełną fabrykę mebli.
17 września 2014
+6
-3
PL
af4-c44
~ dzisiaj mecz 17 wrzesień kibicujemy Rosjanom żeby wygrali z Brazylią , jeśli Rosja wygra z Brazylią to wybaczymy jej wszystko - będzie to kolejny pamiętny dzień
17 września 2014
+0
-5
PL
325-2b4
~ mnhvg Wstydu trzeba nie mieć 80% tej władzy za komuny właziło czerwonym w d.. a jak komuna upadla to odstawiają szopkę jak to kraj kochają, a płyta to nr 1 przykład,szkoły na siłę zagnali a sami siedzą na stołkach , młodzi by sami przyszli tylko nie chcą oglądać tych ryjów
17 września 2014
+11
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 13:45
Region
Zmiany w kierownictwie Roztoczańskiego Parku Narodowego
dzisiaj, 10:12
Biłgoraj
Młody talent żużlowy z Biłgoraja pozyskuje sponsora strategicznego