Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej, o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów.
Przewidziano w nim rozwiązania, które znacząco usprawnią oraz poprawią funkcjonowanie służby celnej i administracji podatkowej, a w efekcie poprawią jakość oferowanych usług oraz przyniosą wymierne korzyści przedsiębiorcom i obywatelom mającym kontakt z tymi urzędami, m.in: wzmocnienie systemu wspierania podatników w prawidłowym wypełnianiu przez nich obowiązków podatkowych poprzez:
• informowanie o ich prawach i obowiązkach,
• edukowanie w zakresie wypełniania formularzy i druków podatkowych,
• wzmacnianie świadomości podatkowej społeczeństwa,
• zwiększanie stopnia dobrowolności w wypełnianiu obowiązków podatkowych.
Likwidacja zagrożeń mających wpływ na wysokość należności budżetowych państwa z tytułu zobowiązań podatkowych:
• przewidziane regulacje przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa finansowego państwa Konsolidacja, na poziomie województwa, procesów pomocniczych realizowanych w izbach i urzędach skarbowych:
• wprowadzenie jednolitych standardów organizacyjnych w organach podatkowych przez skonsolidowanie ich struktury obsługowej (obsługa finansowa, kadrowa, zarządzanie majątkiem, remontami i inwestycjami, zamówienia publiczne, obsługa informatyczna, audyt, kontrola zarządcza, zarządzanie jakością, bhp, zarządzanie informacją prawnie chronioną).
W praktyce oznacza to przekształcenie izby i podległych urzędów skarbowych, działających na terenie województwa, w jedną jednostkę budżetową. W takiej jednostce zadania kierownika wykonywać będzie dyrektor izby skarbowej, a pracodawcą osób w niej zatrudnionych będzie izba skarbowa. Pracownicy urzędu skarbowego staną się pracownikami izby skarbowej. Uwolnione zasoby kadrowe z komórek realizujących procesy pomocnicze w urzędzie skarbowym zostaną skierowane między innymi do zadań związanych z bezpośrednią obsługą podatników. Rozwiązania te powinny usprawnić pobór podatków i poprawić efektywność funkcjonowania administracji podatkowej.