Na ten trzydniowy festiwal złożyły się dwa projekty realizowane przez Gminny Ośrodek Kultury. W piątek kończył się projekt pod nazwą "Wieczory z Biłgorajską Nutą", który polegał na zorganizowaniu cyklu otwartych spotkań młodzieży z zespołem śpiewaczym z Rudy Solskiej. Spotkania te miały na celu promocję kultury ludowej. Zaczęły się one w lutym br., w ostatni piątek 25 czerwca nastąpiło zakończenie projektu. - Żeby uatrakcyjnić te spotkania powstał pomysł, by na ostatnie z nich zaprosić zespół folkowy Drewutnia, z którym ZŚ z Rudy Solskiej nie raz współpracował. Teraz myślimy o nagraniu wspólnej płyty, więc to pewnie będzie kolejny projekt Gminnego Ośrodka Kultury - powiedziała Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury
Chociaż trwająca trzy dni impreza składała się z dwóch oddzielnych projektów, zaplanowana została tak, by stanowiła jedno wydarzenie. Dwa piątkowe koncerty zespołu Drewutnia i ZŚ z Rudy Solskiej zaowocowały wspólnym śpiewaniem podczas niedzielnej uroczystości.
W sobotę, w miejscowości Dyle, w przeglądzie wzięły udział trzy zespoły folkowe, miał to być konkurs, natomiast ze względu na wysoki poziom i różnorodność występujących osób, komisja postanowiła nie wyróżniać żadnego zespołu i przyznać każdemu z nich taką samą nagrodę pieniężną. Tego dnia odbył się także przegląd artystów grających na starych, tradycyjnych instrumentach ludowych pod hasłem "Dylu, dylu na badylu". Wykonawcy zaprezentowali piękne i mało znane lub zapomniane instrumenty, takie jak harmonia pedałowa, cymbały wileńskie czy lira korbowa. Poza samą grą artyści opowiadali o swoich instrumentach, czemu z zaciekawianiem przyglądała się i przysłuchiwała licznie zgromadzona publiczność. Na zakończenie wystąpiła gwiazda wieczoru, kapela Czess Band. Niemałą atrakcją dla zgromadzonych był także występ dziewczyn z grupy tańca z ogniem. Przyjechały z Niedźwicy Kościelnej, gdzie na co dzień działają przy fundacji. - Pokazały tak piękne przedstawienie, że publiczność co chwilę przerywała występ brawami, naprawdę warto było to zobaczyć - opowiadała Celina Skromak.
Ostatni dzień festiwalu rozpoczął się przeglądem gminnych zespołów śpiewaczych. - Zaczęliśmy od widowiska przedstawionego przez nasz najbardziej utytułowany zespół śpiewaczo-obrzędowy "Jarzębina" z Łukowej, następnie zaprezentowały się pozostałe zespoły - mówila dyrektor GOK. Na zakończenie została zaplanowana zabawa z kapelą ludową Brzózanie.
Kolejne projekty są już w planach GOK-u. Najbliższy to dożynki, warsztaty kulinarne, a także Dni Promocji Miejscowości, które będą realizowane wraz z młodzieżą szkolną.