Na obszarze naszego powiatu w ramach Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju, funkcjonuje jedna Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza. Siły PSP wspierane są przez 119 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego 83 jednostki posiadają samochody gaśnicze wraz z wyposażeniem, a 36 jedynie motopompy. W ostatnich latach na bazie Komendy Powiatowej PSP w Biłgoraju utworzona została specjalistyczna grupa ratownictwa wodnego - grupa wodno - nurkowa. W jej skład wchodzi 12 strażaków z tut. komendy.
W powiecie biłgorajskim na 202 miejscowości 190 posiada wystarczające zasoby wodne. W 12 miejscowościach zasoby wodne są nie wystarczające, w tym 6 miejscowości nie posiada żadnych zasobów do celów gaśniczych (kolonie lub osady o niewielkiej liczbie mieszkańców). Tylko w 57 miejscowościach znajdują się sztuczne lub naturalne zbiorniki wodne, stanowiące alternatywne źródła wody.
Największe zagrożenia pożarowe występują na terenach rolniczych i leśnych oraz w zakładach, które stosują w dużych ilościach materiały pożarowo niebezpieczne w procesach produkcji i magazynowaniu. Na terenie powiatu nie występują obiekty w których wykorzystywany byłby materiał promieniotwórczy.
Zagrożenia pożarowe i inne miejscowe występują także na szlakach komunikacji drogowej i kolejowej, przede wszystkim ze względu na przewóz materiałów niebezpiecznych.Na terenie powiatu nie występują typowe powodzie, jednak z powodu intensywnych lub długotrwałych opadów deszczu, nagłych roztopów itp. zdarzają się lokalne podtopienia terenów i obiektów. Na terenie powiatu nie występują typowe zbiorniki retencyjne, nie ma także wałów przeciwpowodziowych. 6 istniejących zbiorników wodnych może dodatkowo przyjąć ok. 200 tys.m3 wód powodziowych z lokalnych rzek zasilających te zbiorniki.
W roku 2013r. biłgorajska straż pożarna zanotowała ogółem 537 zdarzeń, co stanowi znaczny spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym gdy było ich 725. Wśród zdarzeń wystąpiły 223 pożary i 298 miejscowych zagrożeń. Wystąpiło 16 fałszywych alarmów, co stanowi wzrost w stosunku do roku ubiegłego gdy było ich 12. Spadła za to znacznie liczba podpaleń umyślnych ze 105 na 33.
Najwięcej pożarów zanotowano w sierpniu, było ich 48. Największa ilość pożarów w roku 2013 miała miejsce na terenie miasta Biłgoraj (47) i gminy Biłgoraj (23), jak również gminy Łukowa (27). W ubiegłym roku nie odnotowano pożarów określanych jako duże. Największy spadek liczbowy nastąpił w grupie pożarów małych o 113 z sumą wynoszącą 189 pożarów. Najwięcej pożarów na terenie powiatu związanych było z rolnictwem - 46,2% wszystkich pożarów.
Najwięcej tzw. miejscowych zagrożeń, wystąpiło w miesiącach styczeń i czerwiec, odpowiednio 50 i 49. Ich najczęstszą przyczyną były nietypowe gwałtowne opady atmosferyczne.
Przyczyną największej liczby pożarów była nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym (papierosy, zapałki) 84 (37,7%) oraz wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe 51 (22,9%).
Straż pożarna w ubiegłym roku zajmowała się także zdarzeniami nie związanymi z gaszeniem ognia. Funkcjonariusze wzywani byli do usuwania szkód wyrządzonych przez nawałnice i do wypadków drogowych.
Niestety statystyki strażaków zawierają także informacje o ofiarach śmiertelnych. W 2013 roku, życie straciło 5 osób, 85 było rannych. Żaden strażak nie uległ wypadkowi.