Przypomnijmy: Projekt autorstwa Anny Iskry, prowadzącej Grupę Folklorystyczną Pokolenia, zatytułowany "Różnimy się pięknie", otrzymał dotację w wysokości 23 tys. euro. Więcej szczegółów dotyczących realizacji projektu znajdą Państwo w artykule 23 tys. euro na projekt z udziałem Grupy Folklorystycznej Pokolenia Projekt zostanie zakończony w 2015r. w Zurychu w Szwajcarii. - Pomysł zrodził się ze wspólnych rozmów z Marylą Olejko, że warto byłoby aby po realizacji naszego projektu pozostał jakiś trwały ślad. Stąd myśl, aby posadzić drzewa - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Anna Iskra.
Co zdecydowało o wyborze Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych? - Miasteczko jest już w budowie, konieczne jest tam nasadzenie drzew. Ponadto bliska jest nam idea wielokulturowości, którą także symbolizuje Miasteczko. Zależy nam na tym, aby pokazać, że szanujemy innych, bez względu na to jakiej są nacji. Tak jak te drzewa bedą rosły obok siebie, tak różni ludzie mogą żyć obok siebie w zgodzie i szacunk u - zaznacza Anna Iskra.
Drzewa już zostały posadzone, w piątek podczas wizyty gości z zagranicy, partnerów projektu, symbolicznie dosypana zostanie do nich ziemia. W tej chwili jest ich 10, 8 modrzewi i 2 jabłonie przy Domu Singera.
- Pomysł od razu bardzo mi się spodobał. Chcieliśmy jakoś odróżnić Dom Singera, z uwagi na to, że będzie to miejsce pamięci. Kolejne drzewka będą nasadzane wzdłuż ulicy Singera i w pasażu. Powstaną w ten sposób piękne aleje - podkreśla Tadeusz Kuźmiński. Nasadzenia sponsoruje Fundacja Biłgoraj XXI.
Drzewa otrzymały najpopularniejsze imiona występujące w danym kraju: Jan i Maria w Polsce, Bogdan i Oksana na Ukrainie, Szwedzi wybrali imiona z mitologi - Ask i Embla, Szwajcarię reprezentować będą imiona Reto i Heidi. Kulturę Izraela wyrażą imiona Izaak i Sara.