Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego SA jest organizacją pozarządową utworzoną w 1994 roku (umowę Spółki spisano 15 marca 1994, BARR SA została zarejestrowana 11 kwietnia 1994 roku) przez Miasto Biłgoraj, Gminę Biłgoraj oraz 14 lokalnych firm, przedsiębiorców, spółdzielni i fundacji w celu wspomagania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw Regionu Biłgoraja oraz przedsięwzięć składających się na strategię rozwoju lokalnego. Zebranych na jubileuszu przywitała prezes Irena Gadaj w towarzystwie burmistrza Janusza Rosłana.
W uroczystym jubileuszu udział wzięli: Henryk Wujec, poseł Genowefa Tokarska, Bogdan Kawałko i Aneta Pieczykolan - UM w Lublinie, Dorota Stronkowska - ARF w Warszawie, Tadeusz Gawda - dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie (poprzednio naczelnik US w Biłgoraju), członek Komitetu Lokalnego, który opracował koncepcję utworzenia BARR SA, Hanna Kostyuk - dyrektor Sokalskiej Agencji Rozwoju Regionalnego z Ukrainy, Bogumiła Piekarska - członek KL, Zofia Kiełbińska - Ryń i Mieczysław Kowerski - Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania w Lublinie, Henryk Łucjan - prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny, przedstawiciele lokalnych samorządów, przedsiębiorcy, byli pracownicy BARR.
Na początku goście obejrzeli krótki film o działności Agencji Rozwoju.
- BARR SA rozpoczynała swoją działalność w bardzo trudnym dla Regionu okresie. Główny pracodawca regionu Zakłady Dziewiarskie MEWA, zatrudniające w okresie rozkwitu ponad 4,5 tys. osób, został podzielony na mniejsze zakłady i chylił się ku upadkowi, podobnie Biłgorajskie Zakłady Naprawy Samochodów, upadło Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjno Drogowego i wiele spółdzielni. Nie przetrwały Zamojskie Fabryki Mebli, upadł również zakład w Biłgoraju - przypomniała zebranym Irena Gadaj, prezes BARR.
Ważny moment w historii BARR-u to wiosna 1993 roku, kiedy to ówczesny Burmistrz Biłgoraja Stefan Oleszczak, we współpracy
z Towarzystwem Gospodarczym, powołał społeczny Komitet Lokalny, którego celem było opracowanie programu rozwoju społeczno-gospodarczego miasta. W pracach Komitetu brali udział urzędnicy, przedstawiciele parlamentu, banków, przedsiębiorców, główni animatorzy lokalni, bezrobotni. Komitet korzystał z pomocy ekspertów zewnętrznych z Fundacji Inicjatyw Społeczno-
Ekonomicznych FISE z Warszawy. Odbyło się szereg spotkań i publicznych dyskusji. W efekcie przyjęto do realizacji program, którego głównym celem było wspierania powstawania i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw przez specjalnie do tego powołaną instytucję Biłgorajską Agencję Rozwoju Regionalnego. Program został zgłoszony do uczestnictwa w Programie Inicjatyw Lokalnych PHARE 9111 i uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Utworzona w 1994 roku BARR przejęła częściowo funkcje Towarzystwa Gospodarczego, które odegrało dużą rolę w kreowaniu przyjaznego klimatu dla przemian gospodarczych i rozwoju powiatu biłgorajskiego. Bardzo aktywnymi uczestnikami dialogu i kreatorami przemian w Biłgoraju byli przedsiębiorcy - Henryk Oziębło i Cezary Przybylski. - Nigdy nie spotkałem się z takim entuzjazmem społecznym jak w tamtym okresie. Nie było głosów krytyki administracji samorządowej. Wszyscy pracowali razem. Radni nie patrzyli na godziny, wszyscy wiedzieli, że trzeba pracować. A w naszym mieście wszystko co dobre wiąże się z postacią Henryka Wujca - wspominał Stefan Oleszczak.
Podkreślił, że z perspektywy czasu widzi, ze wszystko się udało. - Kiedy w 85 roku został ustanowiony rząd Mazowieckiego sytuacja była naprawde dramatyczna. Inflacja wynosiła 80%. Ważne było kto podejmie funkcję prezesa. Zgodził się na to tylko Leszek Balcerowicz. To były bolesne zmiany, ale konieczne. To, że Polska przeszła suchą stopą przez kryzys jest zasługa tamtych zmian - podkreślał Henryk Wujec, obecnie doradca prezydenta RP.
5 lat później po Agencji powstała siostra BARR-u, czyli Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. - Wtedy przyjęliśmy 4 filary działania tj. doradzctwo, szkolenia, instrumenty finansowe i promocja - mówiła prezes Gadaj. Początki działaności BARR-u wspominali także Bogdan Kawałko, Henryk Wujec. Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny pt. "Nowa perspektywa finansowa dla Lubelszczyzny i wyzwania dla BARR-u". Strategię działania dla miasta przybliżył burmistrz Janusz Rosłan, wyzwania stojące przed powiatem biłgorajskim streszczał przewodniczący RP Mirosław Późniak, wójt Wiesław Rózyński mówił o nowych szansach na pozyskanie śródków w partnerstwie. Wyzwania stojące przed samorządami przybliżyła poseł Genowefa Tokarska. Wyzwania dla procesu wychowania społeczeństwa obywatelskiego omówił Henryk Wujec. Problemy przedsiębiorców przybliżył natomiast Tomasz Dzido. Działnośc filantropijną przybliżyła zebranym Dorota Strąkowska.
Obecnie głównym terenem działania Spółki pozostaje Biłgoraj, powiat biłgorajski (w związku z reformą administracyjną własność akcji Wojewody Zamojskiego została w 2001 roku przez Ministerstwo Skarbu Państwa przeniesiona na rzecz powiatu biłgorajskiego) i województwo lubelskie, ale BARR SA realizuje również projekty o większym zasięgu (np. Obwód Lwowski w Ukrainie).