Spotkanie z podsekretarz stanu w resorcie Pracy i Polityki Społecznej wiceminister Elżbietą Seredyn rozpoczęło się dokładnie w niedzielnie południe, 4 maja. Wzięli w nim udział pracownicy Wioski Dziecięcej SOS, ale także przedstawiciele samorządów, obecny był burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan i wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.
Nie zabrakło dyrektora Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju Mariana Łosiewicza, wszystkich gości powitał Ludwik Zboch, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Biłgoraj, który mówił także o zasadach funkcjonowania placówki. Zaznaczył, że od 2008r. Wioska jest samodzielna finansowo.
- System opiekuńczy też się nieco zmienił, obecnie przyjmujemy do pracy nie tylko same matki, ale także małżeństwa, chociaż nie jest to wcale łatwe, kandydaci muszą spełniać określone wymogi - mówił Ludwik Zboch. Opowiedział także o dwóch domach opieki tymczasowej "Puchatek", w których przebywają najmłodsze dzieci. Jest to jest rodzinna forma opiekuńczo - wychowawcza, powołana dla zapewnienia dziecku pozbawionemu częściowo lub całkowicie opieki rodziców, kształcenia, opieki i wychowania. Dziecko może przebywać w nim do czasu przejścia do docelowej formy opieki, czyli do momentu powrotu do rodziny naturalnej, umieszczenia w rodzinie adopcyjnej lub zastępczej. Pierwszy "Puchatek" powstał w 2002r., drugi funkcjonuje od czterech lat.
- Współpracujemy oczywiście z rodzinami biologicznymi, by zapewnić dziecku kontakt z najbliższymi i nie pozbawiać go więzi - dodał Ludwik Zboch.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn zaznaczyła, że bliskie są jej zagadnienia związane z opieką zastępczą. Mimo, że swoją karierę zawodową zaczynała w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jako pielęgniarka, szybko zorientowała się, że nie taka praca jest jej powołaniem. W 1991r. rozpoczęła pracę jako pedagog w Zespole Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Puławach, była też kierownikiem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. Jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn zajmuje się zagadnieniami związanymi ze wsparciem rodziny, systemu pieczy zastępczej oraz adopcji. Pełnieni także funkcję Krajowego Koordynatora Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
- Takie miejsca jak to są niezwykle potrzebne, jednak należy dążyć do tego, by jak najmniej dzieci trafiało do ośrodków opieki zastępczej, a nawet jeśli zdarzy się taka konieczność to celem powinno być skrócenie czasu przebywania w placówce, by dziecko mogło jak najszybciej wrócić do swojego domu rodzinnego - mówiła podczas wizyty w biłgorajskiej Wiosce Dziecięcej SOS Elżbieta Seredyn.
Wspomniała także o zmianach w systemie opieki zastępczej jakie planuje wprowadzić w najbliższym czasie Ministerstwo. - Chcemy wprowadzić przede wszystkim większy nadzór Urzędów Wojewódzkich nas systemem pieczy, chcemy też, by decyzję o wyborze formy pieczy zastępczej dla dziecka podejmował starosta, a nie tak jak dotychczas sąd. Zmiany dotkną także Zakłady Opieki Leczniczej, które dziś przyjmują dzieci, skierowane tam przez sąd bez względu na stan zdrowia. Nowe zasady będą też dotyczyły placówek wsparcia dziennego, te które powstaną po 2015r. będą musiały spełniać wszystkie standardy, za pozostałe odpowiedzialność wezmą samorządowcy, wójtowie lub burmistrzowie - mówiła Elżbieta Seredyn.
Pani minister pogratulowała także władzom Wioski jubileuszu. W maju biłgorajska Wioska Dziecięca SOS obchodzić będzie 30-lecie istnienia. Więcej na ten temat znajdą państwo w artykule pt. 30 lat pierwszej w Polsce Wioski Dziecięcej SOS.
Na zakończenie wizyty Elżbieta Seredyn odwiedziła też dom opieki tymczasowej "Puchatek".