W spotkaniu wzięli udział: poseł Genowefa Tokarska, Marszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Hetman,wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, burmistrz Janusz Rosłan, Lech Rębacz, wójt gminy Księżpol, Jan Kowalik, radny sejmiku województwa lubelskiego, Irena Gadaj, prezes Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz lokalni przedsiębiorcy i samorządowcy.
Celem spotkania było zebranie uwag, opinii i wniosków na temat przedsiębiorczości i jej rozwoju w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Miasta Biłgoraj, które następnie uwzględnione zostaną w opracowywanym "Planie rozwoju Przedsiębiorczości Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Biłgoraj". Czym jest MOF? - Upraszczając należy powiedzieć, że miejski obszar funkcjonalny to obszar obejmujący miasto oraz tzw. strefę zurbanizowaną, czyli gminy wiejskie i ewentualnie miejsko - wiejskie, które są funkcjonalnie powiązane z miastem, czyli łączą je pewne wspólne, nawzajem uzupełniające się cechy społeczno - gospodarcze czy przestrzenne - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj.
Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Biłgoraj obejmuje Miasto Biłgoraj, Gminę Biłgoraj oraz Gminę Księżpol. o MOF-ie informowaliśmy w artykule Ruszają konsultacje w sprawie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego
Jak wyjaśniał wójt Różyński w nowym okresie programowania 2014 - 2020 projekty duże, tzn. rozwiązujące problemy większego obszaru i oddziaływujące na kilka jednostek, opierające się na zasadzie wielopoziomowego zarządzania, będą miały większe szanse na dofinansowanie. Doświadczenie uzyskane podczas realizacji tego projektu może okazać się bardzo ważne przy ubieganiu się dofinansowanie. Wójt podziękował także, za pracę przy tworzeniu projektu, Mateuszowi Buremu.
O znaczeniu MOF-u, koncepcji rozwoju Lubelszczyzny mówił marszałek Krzysztof Hetman - Panowie wójtowie, burmistrz tym dokumentem zwiększają szansę dla siebie na pozyskanie środków i dla Państwa na rozwój. Dzisiaj ten dokument strategiczny, który jest tworzony to krok do tego, aby w przyszłości złożyć wniosek o specjalną podstrefę gospodarczą. Proszę mi wierzyć, że to działanie naprawdę zaprocentuje w niedalekiej przyszłości. Problemy trzeba rozwiązywać systemowo, a nie punktowo - zapewniał marszałek Krzysztof Hetman. Marszałek przypomniał także, że przedsiębiorcy mają szansę ubiegania się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, a takze programu rozwoju Polski Wschodniej. - Mają państwo zwiększone możliwosci działania. Zastanawiamy się nad podziałem środków w prgramie, z zastrzeżeniem tylko dla obszarów wiejskich. Najlepszymi inwestorami w danym regionie są rodzimi przedsiębiorcy. Mają dobre produkty przy relatywnie niskich cenach. trzeba stworzyć klaster przedsiębiorcow i razem ubiegać się o środki np. w branży drzewnej - przekonywał Marszałek.
Także posłanka Genowefa Tokarska, podkreśliła, że razem można wiecej - Dziś duże ma szanse. Mam za sobą trochę doświadczenia w pracy w samorządzie gminnym. Dziś niczego nie da sie zrobić samemu. Prze wiele lat chwaliłam się, że pochodzę z powiatu biłgorajskiego. Dopiero od niedawna tak się złożyło, że jest u nas dwucyfrowe bezrobocie - mówiła Genowefa Tokarska.
- To co jest tu cudowne to współpraca samorządów, co nie jest łatwe. Tu chodzi o coś więcej, o szersze spojrzenie i wspólną pracę na zasadach partnerskich. Jest to trudniejsze, ale efekty mogą być dużo wyższe - zaznaczyła Irena Gadaj, prezes Zarządu BARR.
Na spotkaniu omówiona została również problematyka nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014 - 2020 i możliwości uzyskania wsparcia na rozwój przedsiębiorstw.
Organizatorem spotkania był Wójt Gminy Biłgoraj wspólnie z Burmistrzem Miasta Biłgoraj, Wójtem Gminy Księżpol oraz Prezesem Zarządu Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.