14 lutego najczęściej kojarzony jest ze Świętem Zakochanych. Jednak ten dzień w historii Polski ma inne znaczenie. 14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Uroczystość z okazji 72. rocznicy utworzenia tej organizacji rozpoczęła się mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. W obchodach uczestniczyli m.in.: poseł Sławomir Zawiślak, starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, wiceprezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj Tomasz Książek, sekretarz Biłgoraja Bogdan Kowalik, członkowie organizacji kombatanckich, dyrektorzy placówek, przedstawiciele służb mundurowych, jak również młodzież szkolna.
Historię powstania Armii Krajowej przypomniała prezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj por. Irena Kulińska ps. "Rosa". Mówiła, że idea powołania Armii Krajowej nie powstała na podstawie dekretu czy rozkazu. Droga do jej powstania była konsekwencją zdarzeń wojennych 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także i sowieckim w walce o niepodległą Ojczyznę. W historii Europy, jedynie Polska w swojej walce o niepodległość zbudowała własne państwo podziemne.
- Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy - zaznaczyła prezes Kulińska.
Częścią piątkowych uroczystości był także montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
- Dziękuję uczestnikom uroczystości za patriotyczną postawę.W sposób szczególny chciałbym podziękować żołnierzom Armii Krajowej. Drodzy państwo chylę przed wami czoła, przed waszymi dokonaniami, dziękuję za wierność Polsce i jej ideałom, które zawarte są w słowach "BÓG - HONOR - OJCZYZNA". Życzę wam zdrowia i należnego szacunku - mówił starosta Marian Tokarski. Podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości, słowa uznania za przygotowanie inscenizacji starosta skierował w stronę młodzieży z ZSZiO.
Na zakończenie wydarzenia uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy i pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej, zapalili również symboliczne znicze.