Wczoraj informowaliśmy o marszu, więcej na ten temat w artykule "Mam haka na raka", dziś tj. 5 lutego br. w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących odbyła się konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom onkologicznym. Blisko 360 tysięcy osób żyje w Polsce z choroba nowotworową. W 2010 roku liczba zgonów z powodu nowotworów wyniosła ok 52 tysięcy kobiet i ok. 41 tysięcy mężczyzn. Z wykładem wstępnym wystąpił prof. Ryszard Maciejewski, Dziekani I Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Onkologia to obecnie najważniejsza z dziedzin medycyny. Na 1 chorą osobę przypada 10 specjalistów. Mam nadzieję, że kogoś dzisiaj zarazimy pasją i powołaniem do tego, aby został onkologiem - mówił do młodzieży prof. Ryszard Maciejewski. Przekonywał także jak ważna jest profilaktyka. - Jeśli w rodzinie dwie osoby miały raka jajnika, jelita grubego, piersi lub tarczycy to warto wykonać badania genetyczne. Wiele można wcześniej zrobić. Rak to choroba wyleczalna. Dużo zależy od lekarza pierwszego kontaktu i to nim spoczywa odpowiedzialność - kontynuował profesor. Odniósł się także do statystyk: rak w USA jest uleczalny w 60%, w Polsce w 30%.
Skąd tak duże różnice? - Nieznajomość podstawowych objawów spowodowana lękiem i ignorancją, niska zgłaszalność na badania kontrolne i unikanie wizyt u lekarza w przypadku sytuacji sugerującej chorobę - wymieniał przyczyny prof. Maciejewski.
Następnie z prelekcją w formie prezentacji dotycząca nowotworów skóty wystąpili Dr n. med. R. Sitarz oraz Dr n.med. Kurylcio. Głos zabrał także starosta Marian Tokarski - Cieszę się ogromne z tego spotkania. Cieszę się, że młodzi ludzie wykorzystują swoją energię i wiedzę do propagowania postaw walki z rakiem. Dziękuję za ten pomysł, zaangażowanie i postawę - mówi starosta Marian Tokarski. Podkreślił, że profilaktyka jest bardzo ważna i takich działań nigdy nie jest za wiele. - Mam nadzieję, że będą kontynuowane - dodał Starosta.
Nastepnie młodzież uczestnicząca w projekcie udała się na warsztaty dotyczące samobadania, zagrożeń związanych z nikotynizmem oraz rozpoznawania problemów kardiologicznych.