Źródło: Comperia.pl
Instytucja finansowa, w której deponujemy nasze środki, gwarantuje nam, że jeśli dotrzymamy warunków umowy wpłacona kwota powiększy się o stosowne odsetki. Dostępne są różnego rodzaju lokaty. Wybierać można pośród kilkudniowych lub kilkuletnich, tych o stałym lub zmiennym oprocentowaniu, zawieranych w banku lub przez Internet. W gąszczu informacji i możliwości można się pogubić. Pomocą okazuje się strona http://www
Parametrem, który niekiedy może zmylić potencjalnych klientów jest oprocentowanie nominalne. Podawane jest ono w skali całego roku, co oznacza, że realne zyski uzyskamy dopiero po tym czasie. Co więcej, należy pamiętać, że od zarobionych pieniędzy będziemy musieli odliczyć podatek od dochodów kapitałowych, który wynosi 19%.
Najefektywniej jest lokować duże sumy pieniędzy na długi okres czasu. Zapewni nam to najlepsze warunki i zagwarantuje najbardziej satysfakcjonujące zyski z inwestycji. Każdy bank funkcjonuje jednak na nieco innych zasadach i warunki, na jakich przyjmuje pieniądze mogą się nieco od siebie różnić. Warto sprawdzić specjalne tabele oprocentowania, które znajdziemy na stronach internetowych lub w instytucjach bankowych.
Decydując się na oprocentowanie stałe możemy być pewni, że po określonym czasie otrzymamy pieniądze z należytymi odsetkami. W przypadku oprocentowania zmiennego, które zwykle dotyczy lokat długoterminowych, wielkość dochodu może być mniej lub bardziej atrakcyjna. Wszystko bowiem zależy od aktualnej sytuacji na rynku. Na oprocentowanie wpływa wiele czynników, takich jak: zmiana kursu walut i cen pieniądza oraz przeobrażenia stóp procentowych NBP (jeśli idą w górę oprocentowanie zmienne jest korzystnym rozwiązaniem).
Bez względu na to, jaki rodzaj lokaty wybierzemy pamiętajmy, że ten rodzaj oszczędzania jest bardzo korzystny.