"Biała Róża" to nazwa studenckiej grupy oporu kierowanej przez rodzeństwo Hansa i Sophie Schollów, odrzucającej rygorystyczne zasady państwa narodowosocjalistycznego, dyktaturę, rasizm i militaryzm. Nie chcąc bezczynnie przyglądać się wojnie i przestępstwom nazistów, decydują się oni na działanie. Mimo niebezpieczeństwa zagrażającego ich życiu, młodzi ludzie nie zakrywają oczu przed bezprawiem nazistowskiego reżymu. Protestują przeciwko dyktaturze i uciskowi, przeciwko przemocy i gwałceniu praw człowieka, przeciwko wojnie i zniszczeniom, przeciwko rasizmowi i ludobójstwu. Żądają wolności, sprawiedliwości, porozumienia między narodami i demokracji.
- Na przełomie 1942 i 1943 r. "Biała Róża" rozkolportowała kilka tysięcy ulotek piętnujących rządy nazistów jako zbrodnicze i wzywała do oporu i przeciwstawienia się nazistowskiej propagandzie. Bohaterscy przywódcy "Białej Róży", liczący niewiele ponad 20 lat, zostali w okrutny sposób zamordowani. Crailsheim jest miastem rodzinnym Hansa Scholla i Eugena Grimmingera i przez to jest szczególnie związane z "Białą Różą" - mówił Manfred Salinger, przewodniczący Komitetu ds. Partnerstwa z Miastem Biłgoraj.
Ekspozycja została sporządzona przez działający w Crailsheim "Krąg Białej Róży", a także Archiwum Miejskie. Jej tytuł to "Biała Róża - udowodnijcie czynem, że myślicie inaczej". Wystawa składa się z 18-stu tablic, na których twórcy ekspozycji przeciwstawiają zbrodniczą działalność i propagandę nazistów - czystości wolnościowych i pokojowych uczuć rodzeństwa Schollów. Ważnym elementem tej wystawy jest także pokazanie, jak wielkie znaczenie ma odwaga cywilna i zaangażowanie w tworzenie pokoju i wolności.
Po trwającej ponad miesiąc prezentacji tejże ekspozycji w Liceum Ogólnokształcącym im. Alberta Schweitzera w Crailsheim wystawa ta będzie kontynuowana w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju. Pomysł zaprezentowania jej w dwóch szkołach licealnych podkreśla znaczenie tych szkół i ich duży udział w tworzeniu przyjaźni pomiędzy miastami Biłgoraj i Crailsheim.
- W imieniu Komitetu ds. Partnerstwa z Miastem Biłgoraj i swoim własnym dziękuję twórcom tej wystawy i wszystkim osobom, które swoim zaangażowaniem tę wystawę w Biłgoraju umożliwiły. Szczególne podziękowania kieruję do Urzędu Miasta Biłgoraj i Urzędu Miasta Crailsheim - podsumował Manfred Salinger.