Uroczystości tradycyjnie już rozpoczęły się montażem słowno - muzycznym w wykonaniu uczniów z Oddziału Szkolnego w Ciosmach. Następnie miały miejsce występy oraz prezentacje konkursowe gminnych zespołów w Konkursie o Nagrodę Imienia Ireny Potockiej. W tym roku motywem przewodnim konkursu były pieśni i przyśpiewki w obrzędowości rodzinnej i dorocznej. Zespoły zaprezentowały na scenie takie obrzędy i zwyczaje jak darcie pierza, przygotowanie do zmówin, rózgowiny, wieczerza wigilijna, wieczórki czy proszenie na wesele. Komisja w składzie Janina Biegalska z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie postanowiła Nagrodę Imienia Ireny Potockiej przyznać zespołowi śpiewaczo - obrzędowemu "Jarzębina" z Bukowej za przedstawienie "Rózgowin" - obrzędu związanego z weselem. Wyróżnienie otrzymał Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej za "Jak to na wieczórkach bywało" oraz zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego za "Proszenie na wesele". Zarówno Janina Biegalska, jak i Andrzej Sar zgodnie przyznali, że pomysł na wprowadzenie elementu obrzędowości do konkursu jest niezwykle trafiony, ponieważ pozwala na wychwycenie tego co najcenniejsze z bogactwa kultury ludowej regionu biłgorajskiego. Jak wyjaśniła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Celina Skromak pomysł na taki motyw przewodni 5 edycji konkursu jest ukłonem w stronę pasji życiowej Ireny Potockiej, którą był teatr obrzędowy.
Jesienna Biesiada Kulturalna stała się również okazją do wręczenia podziękowań za wkład w tworzenie portalu Historia Mówiona prowadzonego przez pracowników Bramy Grodzkiej Teatru NN w Lublinie. Taki oficjalne podziękowania otrzymali: Janina Lelonek z Rudy Solskiej, Juli Okoń z Rudy Solskiej, Tadeusz Małysza z Bukowej oraz Antoni Frączek z Bukowej.
Uroczystości gminne zostały okraszone wspaniałymi występami zaproszonych artystów: zespołu "Babeczki" z Nowodworu w powiecie Ryckim oraz zespołu The Jet - Sons. Nic więc dziwnego, że na taką kulturalną i artystyczną fetę przybyło wielu gości, a wśród nich Marceli Niezgoda - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Stanisław Schodziński - Wicestarosta Biłgorajski czy Grzegorz Borkowski z biura posła do Parlamentu Europejskiego Arkadiusza Bratkowskiego. Marceli Niezgoda nawiązując do Święta Niepodległości zauważył, że w obecnym czasie prawdziwy patriotyzm przejawia się w dbaniu o rozwój swojej Małej i Dużej Ojczyzny, pielęgnowaniu swojej tożsamości oraz w poszanowaniu drugiego człowieka.
Organizatorami XVII Jesiennej Biesiady Kulturalnej byli: Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Stowarzyszenie "Dąb" w Ciosmach oraz Mieszkańcy Ciosmów.