Różnił się on tym od innych tego typu przedsięwzięć, że polegał na praktycznym uczestniczeniu przez dzieci w dawnych zajęciach. Mianowicie na początku maluchy udały się pod opieką wychowawczyni Ewy Jastrzębskiej do mieszkańców Aleksandrowa, aby zobaczyć i spróbować jak dawniej się pracowało w polu oraz gospodarstwie. Helena Koszarna zabrała przedszkolaki na wykopki.
Niektóre dzieci z wielkim zapałem kopały kartofle motyką i nie przeszkadzał im nawet drobny deszczyk. Na kolejnym spotkaniu Leokadia Kręt pokazała przedszkolakom jak doi się krowę, a nawet jak robi się masło. Wycieczka zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, czyli smakowaniem pysznego mleka, masła i sernika.
Na trzeciej i ostatniej wyprawie Maria Rybak pokazała maluchom bajecznie kolorowy dawny ogródek. Następnie dzieci zobaczyły jak wyciągało się wodę ze studni. Z tego spotkania przedszkolaki wróciły z pięknymi bukietami kwiatów jakie królowały w wiejskich przydomowych ogródkach. Kolejnym etapem projektu były warsztaty plastyczne. Pod kierunkiem Kazimiery Bielak dzieci przelały na karton te dawne zajęcia, które najbardziej im się spodobały. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie. Dzieci wspólnie z rodzicami udały się także na wycieczkę do Zagrody Sitarskiej w Biłgoraju. Zwiedzając ten jeden z największych skansenów w naszym regionie zobaczyły jak dawniej żyli i pracowali ludzie na tych ziemiach. Projekt zakończył się uroczystym podsumowaniem, w którym uczestniczyli: mieszkańcy zaangażowani w projekt, rodzice, dyrektor szkoły podstawowej Lucyna Wszoła, nauczyciele i dzieci. Na początku przedszkolaki pod kierunkiem Ewy Jastrzębskiej tańczyły i śpiewały dla zaproszonych gości. Po artystycznym upominku wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną z realizacji projektu. Następnie zostały wręczone podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom w działania projektowe. Spotkanie zakończyło się obejrzeniem ciekawej wystawy prac dzieci i wspólną rozmową.
Projekt był prowadzony przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie w ramach większego cyklu działań "Zachować dziedzictwo".