Celem konkursu jest promowanie dialogu międzykulturowego oraz takich postaw obywatelskich, które uczą cenić różnorodność i bronić jej jako ich ważnego składnika.
- W Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury, religie i grupy etniczne, wszystkie one, współistniejąc ze sobą przez stulecia, stworzyły niezwykle bogate dziedzictwo naszej wspólnej ojczyzny. Są one częścią Polskiej historii i współczesności. Szacunek dla tego dziedzictwa i jego ochrona są naszym obowiązkiem. Niniejszy konkurs stawia sobie za cel ochronę tej polskiej różnorodności i jest przesłaniem naszej otwartości: Polska nie jest tylko dla etnicznych Polaków, jest w niej dość miejsca dla wszystkich, którzy są z Polską i polskością historycznie związani - wyjaśnia Ministrerstwo Spraw Zagranicznych.
W ramach konkursu, w środowy wieczór, 16 października, zorganizowany został koncert "Tacy jak my". Podczas wydarzenia, które odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury, imigranci, mieszkający na stałe w Biłgoraju, opowiadali o trudnych początkach swojego pobytu w obcym dla nich kraju. Widzowie mogli zobaczyć także krótki film dotyczący Polek pracujących za granicą.
Koncert poprowadziła Maryla Olejko, kieronik działu artystycznego BCK, a na scenie wystąpili: Grupa Folklorystyczna "Pokolenia", która zatańczyła m.in. tańce lasowiackie i wesele żydowskie, Zespół Tańca Ludowego "Tanew" zaprezentował taniec ukraiński i tańce romskie oraz kapela folkowa "Podkowa", która zaśpiewała np. pieśni biłgorajskie.