Więcej informacji na temat zajęć na www.bck.lbl.pl Zapisać się można także przez Internet pisząc maila na adres: zapisy_bck@lbl.pl lub pod nr. tel 84 686 04 15 wew. 230, pok. 228 I piętro.Wybierac można spośród następującej oferty:
1.Podstawy tańca klasycznego (balet)
Zajęcia przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci interesujących się baletem, a także osób, które rozpoczęły już przygodę z tańcem i pragną wzbogacić własny warsztat o podstawy tańca klasycznego - techniki, które leżą u źródeł nauczania innych technik tanecznych.Na zajęciach dzieci, pod kierunkiem młodej wykwalifikowanej instruktorki, ćwicząc prawidłową sylwetkę i plastyczny ruch ciała, będą rozwijały siłę mięśni, dbały o rozciągnięcie ciała, zapoznają się z pozycjami rąk i nóg stosowanych w tańcu klasycznym. Ponadto ćwiczenia przestrzenne, rytmiczne i koordynacyjne pomogą usprawnić i rozwinąć motorykę ich ciała.
Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu (sobota)
Instruktor: Katarzyna Świerszcz - absolwentka studiów licencjackich na kierunku Pedagogika ze specjalnością animator i menedżer kultury (specjalizacja taneczno - teatralna) na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Aktualnie kontynuuje studia pedagogiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W 2011r. rozpoczęła w Warszawie dwuletni Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny - taniec jazzowy. Współzałożycielka teatru tańca z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich - Kinematics Dance Company, w którym obecnie prowadzi zajęcia. Zajęcia prowadzi także z zakresu tańca współczesnego, tańca jazzowego oraz elementów tańca klasycznego. Aktualnie tańczy w Grupie Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.
2.Kultura słowa, technika mowy, w tym przygotowanie do egzaminów na studia teatralne
Zajęcia grupowe i indywidualne dla wszystkich grup wiekowych i zawodowych, a przede wszystkim młodzieży marzącej o studiach aktorskich, recytatorów, a także tych wszystkich, dla których słowo jest narzędziem pracy (nauczyciele, adwokaci, księża, politycy). Zajęcia obejmują także pracę z dziećmi i młodzieżą nad techniką mowy, emisją głosu oraz wyeliminowaniem wad i błędów w posługiwaniu się językiem polskim.
Instruktor: Alicja Jachiewicz - znana aktora teatralna i filmowa, zagrała w blisko 70 filmach i serialach. W latach 70 - tych/ 80 - tych uznawana za gwiazdę polskiego filmu. Występowała na scenach teatrów w Koszalinie, Krakowie, Warszawie. Od kilku lat równolegle opiekuje się, jako reżyser - pedagog lubelskim studenckim teatrem Enigmatic (KUL). W ostatnich latach kilkoro z jej uczniów z naszego miasta i regionu bądź jeszcze studiuje w szkołach teatralnych bądź już z dyplomami sięga po sukces w filmie i na scenie (m.in. Karolina Gorczyca, Robert Kuraś)
3.Zajęcia plastyczne dla dzieci
Uczestnicy zajęć plastycznych w BCK będą mogli przekonać się, że Sztuka jest obszarem dającym się bardzo szeroko interpretować, oferującym nieograniczony zakres materiałów, form i przeżyć.
Zaczynając od podstawowych technik plastycznych, elementów wiedzy o sztuce, uczestnicy będą odkrywali nowe możliwości zużytkowania dostępnych materiałów oraz będą poznawać innowacyjne surowce, techniki, w tym frakcję suchą do tworzenia różnorodnych form przestrzennych a także tworzywa, które doskonale sprawdzają się w tworzeniu rzeźb, płaskorzeźb, różnych form przestrzennych - np. bandaż gipsowy dający wspaniałe efekty faktury i formy. Poza tym na zajęciach plastycznych szeroko zastosowana będzie papieroplastyka, frotaż, batik, mozaika, collage, rzeźbienie w różnych tworzywach, odlewy gipsowe, kalkografia, dequpage, tworzenie form przestrzennych z tkaniny.
Założeniem zajęć plastycznych jest także aktywne uczestniczenie w życiu lokalnym - przygotowywanie wystaw, udział w konkursach plastycznych oraz w miarę możliwości ich powoływanie, spójne działanie i wspierane inicjatyw BCK.
Instruktor: Kamil Łukasik - absolwent PLSP w Zamościu. Swoją edukację kontynuował na UMCS, gdzie ukończył Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na specjalizacjach: nauczycielskiej oraz grafice. Ceni sobie prace z dziećmi i młodzieżą, którym stara się przekazać jak najwięcej ze swojej wiedzy i doświadczenia zawodowego. Stale wzbogaca swój warsztat pracy, aby sprostać wymaganiom podopiecznych. Poza plastyką interesuje się fotografią, nowinkami technicznymi.
4.Zajęcia plastyczne dla dorosłych - formy dekoracyjno-użytkowe
Zapraszamy osoby dorosłe na zajęcia decoupageu. Technika polega na wycinaniu ciekawych motywów, obrazków z różnych papierów, serwetek i naklejaniu na podłoże tak, aby nie można było odróżnić gdzie kończy się naklejony motyw a gdzie zaczyna się baza. Techniką decoupage można dekorować prawie wszystko. Na zajęciach będzie można miło spędzić czas, poznać tajniki i techniki tej bardzo starej i pięknej sztuki zdobienia.
Instruktor: Anna Niściur - absolwentka IWA na UMCS w Lublinie.Wieloletni nauczyciel plastyki w szkole podstawowej w Biłgoraju.Nauczyciel rysunku w Szkole Policealnej ''Progres'' w Rzeszowie.Udział w wystawie zbiorowej w Galerii u Attavantich w Jarosławiu.
5. Klub "OKOło Filmu"
W ramach klubu filmowego będą odbywały się darmowe seanse filmowe, a także spotkania ze znanymi aktorami i reżyserami (szczególnie z naszego regionu). Projekt ten zakłada także przeprowadzenie szkoleń w zakresie powstawania, montażu oraz obróbki materiału audiowizualnego. W ramach spotkań klubu planowane są festiwale, min. Grand-off, The One Minutes oraz wiele innych.Oferta dla wszystkich grup wiekowych.
Animator: Andrzej Klucha - prezes Stowarzyszenia Noodles Stage od 2009r. oraz koordynator Centrum Kultury Niezależnej "Pogotowie" od 2010r. Jako animator zorganizował ponad 120 koncertów, był inicjatorem kina niezależnego w siedzibie stowarzyszenia. Organizator wystaw regionalnych artystów, koordynator projektów "Biłgorajskie grafitti - zmalujmy to razem", "Biłgorajska scena niezależna".
Andrzej Klucha jest dwukrotnym zdobywcą nagrody "Za wyróżniającą się aktywność na rzecz rozwoju biłgorajskiej kultury" nadanej przez burmistrza Miasta Biłgoraj Janusza Rosłana (2011r., 2012r.),
6.Szachy dla dzieci
Umiejętność gry w szachy oraz czynny udział w rozgrywkach, zwłaszcza dla młodego człowieka, sprzyja jego wszechstronnemu rozwojowi. Ten rodzaj zajęć stwarza nieograniczone możliwości wykazania się inicjatywą i fantazją, kształci wyobraźnię przestrzenną, pamięć i uwagę, a nade wszystko inicjuje sytuacje wymagające abstrakcyjnego, logicznego myślenia.Ponadto szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy charakteru, które są nieodzowne do zwycięstwa, nie tylko w zawodach sportowych, ale i w życiu.W programie: nauka i doskonalenie gry w szachy, uczestnictwo w atrakcyjnych turniejach z nagrodami.
Instruktor: Artur Kimak - wielokrotny szachowy mistrz miasta i powiatu, organizator kilkudziesięciu turniejów szachowych rangi powiatowej i wojewódzkiej, nauczyciel matematyki, wychowania fizycznego, szachowy wychowawca młodzieży MDK w latach 2004-2013.
7.Taniec towarzyski (dorośli MIX)Masz wolny czas? Chcesz nauczyć sie tańczyć? Masz wesele i chcesz zabłysnąć przed rodziną?Jesteście parą / znajomymi / singlami? Chcesz wywrzeć wrażenie na znajomych? To coś dla Ciebie! Zajęcia skierowane są do osób dorosłych 18 + ; górnej granicy wiekowej nie ma.Tu przełamiesz barierę nieśmiałości, spędzisz czas pod okiem instruktora, zrelaksujesz się przy muzyce, poprawisz kondycję, poznasz nowych ludzi mających tę samą pasję - taniec towarzyskiW programie: tańce standardowe (walc angielski, tango, walc wiedeński, quickstep),tańce latynoamerykańskie (samba, cha cha, rumba, pasodoble, jive), tańce użytkowe (Disco samba, polka), inne ( Rock and Roll, salsa)
Instruktor: Anna Oleszczak - absolwentka Kulturoznawstwa UMCS, instruktor rekreacji ruchowej, specjalność: taniec. Tancerka Formacji Tańca Towarzyskiego GAMZA Politechniki Lubelskiej, tancerka grupy zaawansowanej Tańca Towarzyskiego w Janowskim Ośrodku Kultury, tancerka Grupy Folklorystycznej "Pokolenia" działającej przy BCK
8.Młodzieżowa Grupa Teatralna
Zabawa w teatr dla młodzieży gimnazjalnej i nie tylko, obejmująca głównie pracę nad kulturą słowa, elementarnymi zadaniami aktorskimi, organizacją przestrzeni scenicznej oraz środkami pozasłownymi. Zajęcia odbywają się w czwartki o godz. 15.00. w sali kameralnej BCK.
Instruktor: Maryla Olejko - od ponad 30 - lat pracuje jako instruktor ds. teatru i recytacji, i od ponad 30 lat pracuje z teatrem Poezji i Piosenki BCK oraz recytatorami indywidualnymi, którzy niejednokrotnie zdobywali nagrody na konkursach i festiwalach ogólnopolskich. Od 4 lat organizuje Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. I.B. Singera, a od 25 lat Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną Autorską.
9.Grupa folklorystyczna "Pokolenia"
Grupa Folklorystyczna POKOLENIA to osoby dorosłe, mieszkańcy miasta Biłgoraja i okolic, którzy po ukończeniu szkół, swoje życie rodzinne i zawodowe związali z Biłgorajem, a swój czas dla siebie realizują poprzez uprawianie tańca. Zajęcia taneczne traktują jako radość życia, miejsce spotkań z przyjaciółmi o takich samych zainteresowaniach, poznawanie tradycji i kultury własnego regionu i innych narodów a także jako świetną przeciwwagę dla stresów wynikających z pracy zawodowej. Grupa działa w BCK od X 2012r. Tworzą ją byli tancerze i tancerki Zespołu Tańca Ludowego TANEW, Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, Zespołu Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie ale także osoby, które uprawiają lub uprawiały inne niż ludowy formy tańca, w tym taniec towarzyski czy jazzowy. Taniec ludowy nie dzieli lecz łączy grupę, która swoimi występami uświetnia imprezy miejskie, ale ze względu na wysoką jakość swoich prezentacji równie chętnie koncertuje za granicą. W roku 2013 w październiku GF POKOLENIA koncertowała na Węgrzech w miasteczku Koszeg na dorocznym Festiwalu wina. W ramach programu Grundtvig i realizowanego projektu "Różnimy się pięknie" który został dofinansowany przez KE, grupa ma w planach wyjazdy koncertowe do Szwecji do Sztokholmu w 2014r oraz do Szwajcarii do Zurychu w 2015r.
Instruktor: Anna Iskra, Agnieszka Oleszczak
Anna Iskra - jedyna autorka opracowania dokumentującego folklor taneczny i muzyczny Ziemi Biłgorajskiej, doświadczony choreograf, instruktor tańca kat.I., wychowawca młodzieży, konsultant folklorystycznych zespołów polonijnych.
10.Scena Amatora Biłgorajskiego Centrum Kultury
Projekt Scena Amatora Biłgorajskiego Centrum Kultury - powstał z inicjatywy Stefana Szmidta i jest próbą odrodzenia kilkudziesięcioletniej a zanikającej tradycji amatorskiego teatru ziemi biłgorajskiej. Zarówno scena jak i widownia w naszym teatrze jest otwarta dla wszystkich Amatorów - czyt. "Miłośników" sztuki teatru z naszego miasta i okolic. W programie planowane kolejne premiery - znane i lubiane pozycje teatru repertuarowego, do udziału w których zapraszamy wszystkich chcących wypróbować swoje talenty aktorskie pod okiem doświadczonych reżyserów.
Premierą inaugurującą działalność tej sceny jest arcykomedia - "Ożenek" M. Gogola. Próby do "Ożenku" trwały kilka miesięcy pod reżyserskim okiem Stefana Szmidta. Obsada - mieszkańcy Biłgoraja i okolic - przyniosły ze sobą niespodzianki.
Obecnie trwają próby do sztuki "Damy i Huzary" wg Aleksandra Fredry.Opieka artystyczna: Stefan Szmidt, współpraca reżyserska Alicja Jachiewicz.
Wszystkich sympatyków teatru serdecznie zapraszamy!
Stefan Szmidt - aktor teatralny, filmowy, reżyser i malarz. Jako aktor teatralny związany z warszawskimi teatrami: Klasycznym (1965-1971), Rozmaitości (1972-1978) i Polskim (od 1978) do dzisiaj. W swoim dorobku aktorskim ma wiele znaczących ról teatralnych i filmowych oraz reżyserię m.in. plenerowych inscenizacji dramatów W. Myśliwskiego. W 1997 wraz z żoną Alicją Jachiewicz oraz z córką powołał Fundację Kresy 2000, mającą na celu działalność na rzecz kultury i sztuki współczesnych kresów w tym Biłgoraja i Ziemi Biłgorajskiej. W 2003 za tę działalność fundacja została uhonorowana prestiżową nagrodą " Pro publico bono ". Od 2003r. dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury.
11. Zespół klezmerski
To nowa forma aktywności muzycznej przy BCK. Korzystając z bardzo bogatego dziedzictwa muzyki źródłowej terenu biłgorajskiego, repertuar zespołu będzie oparty w dużej mierze na inspiracjach rodzimych. Ponadto znajdą się w programie zespołu elementy źródłowej muzyki ormiańskiej, cygańskiej, żydowskiej, węgierskiej. Zespół będzie również towarzyszył Grupie Folklorystycznej "Pokolenia" podczas wspólnych występów.
Animator i Instruktor: Sławomir Niemiec - współzałożyciel i lider zespołu "Melodia w Polsce" (I nagroda XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, III nagroda XIV Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja"). Współpracował przy organizacji II, III i IV edycji Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie, muzyk zespołu "Klezmaholics".
12. Taniec Jazzowy
Taniec jazzowy charakteryzuje się rytmicznym ruchami ciała, które wypracowują szybkość, koordynację, kondycję a także wrażliwość muzyczną. Będą one pomocne w ćwiczeniach technicznych (jazzowych, modern oraz klasycznych) a także w nauce choreografii. Dodatkowo na zajęciach wprowadzane będą ćwiczenia stretchingowe, wzmacniające i siłowe, które pozwolą na rozwinięcie świadomości własnego ciała oraz zachęcenie do aktywności fizycznej.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
Instruktor: Katarzyna Świerszcz - absolwentka studiów licencjackich na kierunku Pedagogika ze specjalnością animator i menedżer kultury (specjalizacja taneczno - teatralna) na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Aktualnie kontynuuje studia pedagogiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W 2011r. rozpoczęła w Warszawie dwuletni Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny - taniec jazzowy. Współzałożycielka teatru tańca z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich - Kinematics Dance Company, w którym obecnie prowadzi zajęcia. Zajęcia prowadzi także z zakresu tańca współczesnego, tańca jazzowego oraz elementów tańca klasycznego. Aktualnie tańczy w Grupie Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.