W poniedziałek, 30 września, w Biłgorajskim Centrum Kultury, odbyło się spotkanie z autorami kwartalnika "Tanew". Na wydarzenie bilgorajska.pl zapraszała w artykule pt. "Tanew" - kwartalnik z misją?.
Pierwszy numer "Tanwi" ukazał się 15 listopada 1989 roku, jako biuletyn Zarządu Oddziału NSZZ "Solidarność". Od 1992r., kwartalnik wydawany jest przy współfinansowaniu z budżetu miasta Biłgoraj, stając się gazetą samorządową. Obecnie "Tanew" wydawana jest w nakładzie 400 egzemplarzy. Kwartalnik rozprowadzany jest bezpłatnie w holu BCK, muzeum, bibliotekach oraz Ośrodku Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Temat zasadności funkcjonowania czasopisma, jak również kosztów jego utrzymania pojawił się w ubiegłym roku. Pisaliśmy o tym w artykule pt. "Tanew" powinna istnieć?.
O misji tytułu, jak również roli, jaką pełni kwartalnik "Tanew", dyskutowali w poniedziałkowe popołudnie także autory, publikujący na łamach pisma. Spotkanie wspólnie z dziennikarzami Biłgorajskiej Telewizji Kablowej poprowadzili o. Tomasz Dostatni, prof. Jan Adamowski oraz Henryk Wujec.
W sali kameralnej BCK zebrali się przedstawiciele samorządów z burmistrzm Januszem Rosłanem i wicestarostą Stanisławem Schodzińskim na czele, jak również byli i obecni współpracownicy pisma.
- Ta publikacja jest przykładem tego, co się stało po '89 roku, czyli wielkiego awansu miast, które stały się kulturotwórcze - rozpoczął dyskusję Henryk Wujec i dodał: - Cieszę się, że moge publikować na łamach "Tanwi", nie ma żadnej cenzury, zarówno jeśli chodzi o treści, jak i dobór tematów. Ta współpraca uczy mnie i rozwija, mam nadzieję, że czytelnicy też z tego korzystają.
Jedną z osób, które zainicjowały powstanie pisma był Roman Sokal, który podzielił się z gośćmi swoimi wspomieniami sprzed prawie ćwierć wieku. Mówił, że wspólnie z kolegą Januszem Różyckim wpadł na pomysł założenia pisma podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Jak opowiadał od początku miała to być publikacja o charakterze kulturalno-literackim. - Zebraliśmy się w gronie osób związanych z Solidarnością i ustaliliśmy, że takie pismo pojawi się w Biłgoraju. Pierwszy numer ukazał się 15 listopada. Niestety chętnych do pisania tekstów było mało, ale z tym problemem "Tanew" zmaga się do dziś - mówił Roman Sokal.
O zmianach w funkcjonowaniu pisma opowiadał m.in. Marek Szubiak, który przez lata jednoosobowo zarządzał gazetą. - Za moich czasów, "Tanew" stała się pismem samorządowym, zmieniła profil. Współpracowaliśmy z burmistrzem, a także radnymi, publikując np. relacje z obrad Rady Miasta. Wówczas to było interesujące dla czytelników. Wśród tego typu informacji przemycaliśmy inne np. dotyczące służby zdrowia, czy takie o charakterze kulturalnym - opowiadał.
Swoimi spostrzeżeniami na temat lat funkcjonowania tytułu podzielili się także Janusz Rosłan, starosta Stanisław Schodziński, czy Halina Ewa Olszewska, która zwróciła uwagę na fakt, iż "Tanew" nie wzbudza negatywnych emocji.
Joanna Wyrostek z Biłgorajskiej Telewizji Kablowej zauważyła, że przez lata istnienia czasopisma zmieniło się wiele, ale nie zmieniło się jedno - "Tanew" nigdy nie była kroniką wydarzeń, jednak zawsze zawierała aktualne informacje.
Prof. Jan Adamowski zaznaczył, że rolą "Tanwi" jest wydobywanie wartości o charakterze regionalnym i podnoszenie ich do wyższej rangi. - Tak w naszej kulturze już bywało, że wiele rzeczy wyrastało z kultury lokalnej. Ja tę rolę widzę i co więcej, myślę, że jest ona niezwykle istotna - powiedział profesor.
Podczas spotkania padł pomysł, by zaangażować w redagowanie czasopisma młodzież szkolną, a w ten sposób dotrzeć do nowych odbiorców. Padały też głosy, że nowe media, zwłaszcza te internetowe wymusiły zmianę charakteru pisma, które nie mogło konkurować szybkością przekazywania informacji. - Tradycyjne gazety będą się zwijały, wyprzedzi je internet, ale nie zanikną tego typu czasopisma, bo ludziom poza informacjami o konfliktach potrzebna jest także nadzieja - dodał prof. Adamowski.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
1a0-760
~ Anty-Biłgorajczyk do mieszkańca Biłgoraja Szanowny panie! Wytyka pan innym błędy w pisaniu, a sam pan je robisz. To pewnie wpływ lektury Tanwi - tego pisma, w którym piszą ludzie wykształceni i na poziomie. Znam kilku z nich i nie są ani oczytani, ani nazbyt inteligentni. Wielu z nich nie ma tak na prawdę zbyt wiele do powiedzenia!!! I to nie żadna złośliwość.
9 października 2013
+2
-2
PL
b64-d2c
~ mieszkaniec Biłgoraja Każdy kwartalnik społeczo-kulturalny (wydawany w wielu miastach), charakteryzuje się głównie autorami doświadczonymi. Bywa, że i dla młodych jest również nieco miejsca i także w Tanwi wkrótce takie kolumny się pojawią - dla młodzieży, takiej która potrafi sensownie pisać. Kwartalnik Tanew pozytywnie ocenili naukowcy, znawcy w dziedzinie dziennikarstwa, publicystyki. To jest pismo dla ludzi oczytanych, inteligentnych,a takich jest wielu regionie biłgorajskim. Na pewno kwartalnik nie jest dla osób charakteryzujących się brakiem stylu i licznymi błędami, choćby we wpisach pod nickami. Pewnie dla nich teksty w Tanwi są za trudne. Jak też nie dla złośliwców, którzy potępiają kwartalnik często nie mając pojęcia o zawartości pisma, gdyż niech chce im się niczego czytać. To że wielu z czytelników jest emerytami, to jest plus , gdyż zwykle są to ludzie wykształceni, oczytani. Tanew to nie bzdurny rozrywkowy tablid dla prymitywków, a właśnie pismo na dobrym poziomie. Młodzi, często amatorzy w dziennikarstwie ale z dobrymi chęciami mają inne media, portale internetowe, tygodniki, tam mogą się wykazać na jak najlepszym poziomie. Dla najlepszych autorów na pewno znajdzie się miejsce w Tanwi.
5 października 2013
+1
-2
PL
1a0-760
~ Zew Tanew i wysoki poziom? UFF!! Czytuję regularnie to pismo, za które jeszcze niedawno trzeba było płacić. Wysoki poziom!!! A kto tam pisuje? Same znajomki pana dyrektora. Czy jest tam jakaś młoda osoba? Sporadycznie pojawia się jakiś artykuł, ale to wszystko. Gazeta pisana przez emerytów dla emerytów, pisana o wartościach, regionalizmach (ciekawe tylko chyba pana Flora), a reszta to kicz. I na końcu wierszyki pana Bryla. Jeżeli to taki wielki poeta, to dlaczego drukuje w takim regionalnym pisemku, i co jego wiersze mają wspólnego z Biłgorajem i okolicami. No, tyle tylko, że to jakiś znajomek dyrektora. A ciekawe, ile on bierze sobie za te wierszyki?
5 października 2013
+1
-1
PL
24f-a43
~ ~~ Co Ty wiesz o opluwaniu
2 października 2013
+2
-1
PL
b64-d2c
~ na pewno Na pewno kwartalnik Tanew nie będzie promował agresji , to nie jest pismo dla takich czytelników, którzy z upodobaniem opluwają innych.
2 października 2013
+2
-2
PL
388-5c1
~ lan To ty bredzisz, towarzyszu obserwator, ale nie przejmuj się to taki normalny stan, mimo powoływania się na krowę. Wystarczy spojrzeć na foto, osoby obecne na tym spotkaniu są potwierdzeniem tego co napisałem. Jest to dowód nie do obalenia. To też pokazuje apolityczność pisma. Krowa tego nie dostrzeże.
2 października 2013
+4
-1
PL
b64-d2c
~ obserwator Skoro lan narzeka, że zawłaszczyli"czerwoni", to niech weźmie pod uwagę, że czerwoni ją założyli, członkiem PZPR był kiedyś założyciel Tanwi , i pewnie w rodzince lana też by się takich znalazło. Tylko krowa nie zmienia poglądów. Artykuły w Tanwi wcale nie świadczą o przywiązaniu autorów do PZPR, więc lanie nie bredź od rzeczy. Charakter obecnej Tanwi jest właściwy, to nie miejsce na pyskówki i wojenki polityczne. I tak trzymać szanowna redakcjo.
1 października 2013
+2
-3
PL
b64-d2c
~ obserwator Sądzę, że komenatorzy opluwający pismo i autorów należą do osób, które nie czytają tego interesującego pisma. Może to dla nich za trudne, bo teksty raczej na wysokim poziomie.Ich wyjątkową przyjemnością jest pieniactwo,awanturnictwo i zapewne mają słaby iloraz inteligencji, ludzie nieoczytani "buraczeją". Ich opinie nie są warte uwagi.
1 października 2013
+2
-3
PL
129-833
~ j5 Niech powiedzą ile jest zwrotów i ile podatnicy do tego dopłacają
1 października 2013
+2
-2
PL
129-833
~ hg to nie pismo Tanew teraz to klub towarzyski
1 października 2013
+2
-2
PL
388-5c1
~ lan"Tanew" została zawłaszczona przez czerwonych. Schodziński gdzie ty masz honor? Ty powinieneś wiedzieć i pamiętać jak wielu tam obecnych zwalczało wolną niegdyś "Tanew". Gdzie tutaj są ci, którzy za darmo, a często dokładając z własnej kieszeni, wydawali, drukowali i roznosili po kioskach tygodnik czy dwutygodnik. To właśnie Rosłan na pierwszej sesji, gdy został po raz pierwszy radnym, wnioskował o likwidację "Tanwi" i wsparcie finansowe przez Radę Miasta czerwonej gazety "Sito". Wstyd panie Schodziński widzieć cię właśnie w tym towarzystwie. Gdzie pan jeszcze zabrniesz i po co ci to?
1 października 2013
+5
-2
US
a6c-003
~ bilgorajanka Matko Przenajswietsza-co to jest? ZBOWID?Same stare pryki ,i za tych biesiadnikow placimy,oplacamy ich nasiadowki z naszych pieniedzy,podatkow--ZGROZA,ZGROZA!!!!!!!!!!!
1 października 2013
+2
-3
PL
ab4-86f
~ nft Co ci ludzie mogą wiedzieć o prawdziwym życiu?Czy ktoś z niech pracował w życiu fizycznie?Albo wstawał o 5.00 rano do roboty za 1200 zł?
1 października 2013
+2
-2
PL
1cb-250
~ łotr Chwalą nas, my siebie a ja was...
1 października 2013
+4
-0
PL
678-bc6
~ ema łot i sami swoi......
1 października 2013
+5
-2
PL
e90-4a7
~ Robert Śmiech na sali. Garstka samych swoich.
1 października 2013
+6
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 14:32
Dąbrowica
Spłonął kompleks budynków. Trwa szacowanie strat
dzisiaj, 12:24
Biłgoraj
Biłgorajskie przedsiębiorstwa w rankingu największych firm w kraju