Spotkanie zostało zorganizowane już po raz drugi. Pierwsza konferencja dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, miała miejsce w ubiegłym roku. Odbyło się ono we współpracy z US i ZUS. - Wówczas było ogromne zainteresowanie, mieliśmy pełną salę słuchaczy. Po wystąpieniu każdej z osób, padały konkretne pytania, ludzie uzyskiwali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jednak w trakcie zadawanych pytań wyciągnęliśmy wnioski, że zabrakło nam informacji na temat rolników podejmujących działalność gospodarczą. Dlatego pojawił się pomysł, żeby rozszerzyć nasze spotkanie o jeszcze jedną instytucje, czyli KRUS, aby zrealizowała ten blok, który dotyczy osoby podejmującej działalność gospodarczą - informuje Danuta Łagożna, dyrektor PUP w Biłgoraju.
Podczas piątkowego spotkania wszyscy zainteresowani wysłuchali informacji przygotowanych przez pracowników biłgorajskich jednostek, następnie mogli zadać nurtujące ich pytania.
Pracownik PUP podczas spotkania przedstawił własną ofertę dotyczącą możliwości pozyskania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej i samozatrudnienia, procedury związane z rozliczeniem dotacji i rozpoczęciem działalności gospodarczej, jakie są formy zabezpieczenia uzyskanej dotacji, oraz co dana osoba musi zrobić przy rejestracji firmy.
Następnie słuchacze od pracownika US usłyszeli o formach opodatkowania dostosowanych do konkretnych działalności. Według dyrektor PUP to duże ułatwienie dla przyszłego przedsiębiorcy. - Jeżeli na tym spotkaniu osoby zainteresowane dowiedzą się o formach opodatkowania i o skutkach, jakie wynikają z danej formy opodatkowania, dostaną od nas pewne informacje i podejmą słuszną decyzję, jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać do własnej działalności, którą rozpoczynają. Będę mieli bazę, na podstawie której będą formułować właściwie pytania, aby uniknąć niedomówień, bądź pomyłek - mówi dyrektor Łagożna.
Wszyscy przybyli mogli wysłuchać informacji na temat ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego, które przedstawił pracownik ZUS. Dotyczyły one składek na ubezpieczenie społeczne, składek na fundusz pracy, oraz dokumentów, jakie należy zgłaszać celem zgłoszenia i rozliczenia w ZUS. Otrzymali również informacje w zakresie zgłoszenia i wyrejestrowania pracownika.
Pracownik KRUS podczas spotkania omawiał warunki kontynuowania ubezpieczenia społecznego rolników dla osób podejmujących działalność. Tryb zgłaszania rozpoczęcia, zawieszenia lub zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w ramach jednego okienka, wysokość składek, zasady i terminy opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne rolników, kwotę graniczną i termin składania zaświadczeń z Urzędu Skarbowego.
Poprzez organizowanie takich spotkań jednostki chcą przekazać przyszłym przedsiębiorcom jak najwięcej informacji z obszarów, które mają dla nich istotne znaczenie. - Są to bardzo ważne informacje, ponieważ można popełnić wiele błędów, a korzystając z takiego spotkania w przyszłości unika się ich popełnienia - dodaje dyrektor Łagożna.
Podczas spotkania wszyscy przybyli otrzymali "Przewodnik młodego przedsiębiorcy". Krok po kroku omówiono w nim jak rozpocząć działalność gospodarczą, oraz jaka powinna być kolejność załatwiania spraw, aby usprawnić drogę do założenia własnej firmy.