Uroczystego otwarcia seminarium pn."Aktywni obywatele znają swoje prawa", dokonał wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.
Wójt podziękował prowadzącym punkt za profesjonalną pracę. Zaznaczył, że wiele osób myśląc, iż punkt prowadzi Gmina przychodziło do niego dziękując za możliwość skorzystania z porad, które umożliwiły im rozwiązanie trudnej i kłopotliwej sprawy.
Prezentację podsumowującą działalność punktów przedstawiła Agata Czwórnóg, koordynatorka projektu. - Dzisiejsze seminarium jest podsumowaniem projektu w ramach którego udzielaliśmy bezpłatnych porad prawnych mieszkańcom powiatu biłgorajskiego. Ogółem, w punktach w Biłgoraju i Tomaszowie, udzielono około 10 tys.porad - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Agata Czwórnóg. Dodaje, że niezwykle ważne w funkcjonowaniu punktów okazało się to, że były otwarte codziennie w bardzo różnych godzinach, co pozwoliło wszystkim zainteresowanym skorzystać z porad.
O konieczności kontynuowania bezpłatnego poradnictwa prawnego przekonywał prawnik i poradnik punktu Marek Błaszczak wyjaśniał także zawiłości postępowania administracyjnego przed organami administracji publicznej. Ostatni temat dotyczył organizacji pozarządowych - podstaw ich funkcjonowania i perspektyw rozwoju. Te zagadnienia omówił prawnik Wojciech Dziduch, który wyjaśniał także czym organizacje pozarządowe się różnią. - Różnice między fundacją, a stowarzyszeniem są znaczące. Stowarzyszenie zakładamy z kolegami, a jeśli mamy pieniądze to zakładamy Fundację. Stowarzyszenie to grupa osób o wspólnych zainteresowaniach, chcących np. zrobić coś dla środowiska lokalnego. Fundację musi ktoś powołać, musi mieć pieniądze, podpisać akt notarialny u notariusza. Ludzie nie odgrywają tu aż tak wielkiej roli, jak w przypadku stowarzyszenia, które opiera się na społecznej pracy ludzi - wyjaśniał Wojciech Dziduch, poradnik w Punkcie Porad Prawnych i Obywatelskich.
Na zakończenie seminarium Wójt podkreślił, że największym sukcesem tego projektu byłoby jego kontynuowanie - To duże wsparcie zarówno dla osób prywatnych, jak i organizacji pozarządowych. Ustalimy harmonogram pracy na czas przejściowy. Kontynuowanie ta dobrego projektu uważam za jak najbardziej słuszne i celowe - zaznaczył Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj. Środki na realizację projektu i stworzenie punktów pozyskane zostały z Europejskiego Funduszu Społecznego, a projekt realizowała Fundacja Aktywności Obywatelskiej, we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Lokalnego NIWA, Urzędem Gminy Tomaszów Lubelski oraz Urzędem Gminy Biłgoraj.