To już 23 konkurs grantowy ogłoszony przez Fundację. Co roku wspiera ona działalnia lokalnych stowarzyszeń, które podejmują sie działań slużących integracji lokalnej społeczności. W tym roku Fundacja wesprze organizację na łączną kwotę ponad 56 tys. złotych. O to jaki kryteriami kierowała się komisja konkursowa przy wyborze projektów, pytamy Irenę Gadaj, prezesa Fundacji - Najważnejsze kryterium jakie brane jest pod uwagę przy ocenie wniosków to czy w realizację projektu zaangażowana jest społeczność lokalna. Nie sama organizacja, ale zachęcenie mieszkańców, aby w tą organizację się włączyli się. W każdym z tych przedsięwzięć uczestniczy duża grupa członków danego stowarzyszenia ale i społeczności lokalna. I to nam się podoba. W przeciwieństwie do konkursów organizowanych przez samorządy, wymagamy wkładu własnego w wysokości 20%. W efekcie działań podejmowanych przez stowarzyszenie środki przeznaczone na projekt mają dużo większą wartość, czasami 2, 3 - krotni wyższą od środków przyznanych przez Fundację - mówi w rozmowie z bilgorajska.pl Irena Gadaj,prezes FFLZB.
Do Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej wpłynęlo 27 projektów. Granty przyznano 16 organizacjom - Ważny aspekt to fakt, czy stowarzyszenia potrafią współpracować ze sobą nawzajem. Do realizacji swoich pomysłów zapraszają innych. W efekcie następuje współpraca i wymiana doświadczeń. Na to również komisja grantowa zwracała uwagę - dodaje pani prezes.
Granty otrzymali: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sól i Kolonia Sól "Więź" - Na piknik rodzinny - marsz! - 6000 zł; Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej - OSMOZA czyli co ma wspólnego Ruda z ekonomią? - 5000 zł; Biłgorajski Klub Karate Tradycyjnego - Karatecy dla Niepełnosprawnych - 5000 zł; Zwierzyniecki Ośrodek Kultury i Rekreacji, Szwadron Kawalerii - Inscenizacja bitwy pod Panasówką z 1863 r. - 5000 zł; Ludowy Zespół Sportowy "Dąbrowica" w Dąbrowicy - Żyj zdrowo na sportowo - 5000 zł; Stowarzyszenie Noodles Stage - Biłgorajska Muzyczna Tuba - 5000 zł; Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie; Dyskusyjny Klub Książki "Oczytani" - "Pamięci Wysiedlonych 1943" - 4500 zł; Stowarzyszenie Integracyjno-Rehabilitacyjne Osób Niepełnosprawnych "SIRON" w Biłgoraju - "RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ" - 3000 zł; Stowarzyszenie "Moje Nadrzecze" - Dzień Nadrzecza V - 2900 zł; Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z/s w Soli, Aktywni - Wędrówka po zdrowie - 2600 zł; Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie, Miłośnicy Książek - Różne oblicza integracji - Biblioterapia w Józefowie - 2500 zł; Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z/s w Soli, Filia Biblioteczna w Korytkowie Dużym; Młodzieżowa Grupa Nieformalna "GigAnci" - Media bez tajemnic - 2500 zł; Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Biłgoraju - Powstanie Styczniowe w Puszczy Solskiej i na Roztoczu - imprezy szlakami powstańców w 150 rocznice - 2000 zł; Zespół Szkolno - Rewalidacyjny w Biłgoraju, Grupa artystyczna "Wyspa Melomanów" - Tradycja drogą integracji społecznej - 2000 zł; Biłgorajski Uniwersytet Trzeciego Wieku - Integracja Biłgorajskich Środowisk Seniorskich Dla Utrwalania I Promowania Lokalnych Wartości - 2000 zł; Stowarzyszenie "Moje Nadrzecze", Grupa THROW SKILLS CREW - Hip-Hop is "Peace, love and having funn" - 1500 zł.
Konkurs dofinansowano ze środków: Programu "Działaj Lokalnie VIII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Gminę Miasto Biłgoraj, Gminę Biłgoraj i Gminę Zwierzyniec.