Szkolenie odbyło się w najstarszym i najsłynniejszym w Europie mieście uniwersyteckim w Wielkiej Brytanii - Oxfordzie. Panie spędziły tam 2 tygodnie (15-26 kwietnia 2013r.), uczestnicząc w zajęciach w Lake School of English.
Zajęcia odbywały się w grupie dziesięcioosobowej i miały na celu prezentację innowacyjnych form pracy z młodzieżą w klasach o zróżnicowanym poziomie uczniów. Grupa nauczycieli, uczestnicząc w tych zajęciach, mogła doświadczyć tego, z czym na co dzień spotykają się ich uczniowie. Poza przypomnieniem starych i poznaniem nowych metod i form pracy nauczyciele mieli szansę na poznanie najaktualniejszych potocznych wyrażeń języka codziennego "żywego języka", które tak naprawdę można poznać tylko przebywając na wyspach brytyjskich lub będąc w stałym kontakcie z tzw. native speakerami.
W szkole, do której uczęszczały nauczycielki, odbywały się zajęcia dla pedagogów z całego świata. Można było spotkać reprezentantów między innymi Japonii, Holandii, Włoch i Francji. Podczas przerw w zajęciach panie miały możliwość zawierania międzynarodowych znajomości.
Panie uczestniczyły także w jednodniowej sobotniej wycieczce kulturoznawczej do Stonehenge (http://www.english-heritage.org.uk/daysout/properties/stonehenge/#Right), Salisbury (http://www.visitwiltshire.co.uk/explore/salisbury-and-surroundings) i Avebury ( http://www
Są to miejsca doskonale znane turystom, ale zawsze jednakowo interesujące. Dodatkowo panie miały możliwość zwiedzenia z wszystkimi uczestnikami szkolenia jednego z kolegiów wchodzących w skład University of Oxford - Christ Church College. Dysponując wolnym czasem, panie wybrały się na wycieczkę do Blenheim Palace - momumentalnej posiadłości wiejskiej zlokalizowanej w Woodstock w hrabstwie Oxfordshire w Anglii. Pałac ten został zaprojektowany w stylu barokowym, co jest rzadkością w Anglii. Łączy w sobie funkcje domu mieszkalnego, mauzoleum i pomnika narodowego. Warto też zauważyć, że urodził się w nim premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill.
Metody i formy pracy, które panie poznały, będą systematycznie wprowadzane w trakcie lekcji z uczniami w nowym roku szkolnym. Wśród nich znajduje się wiele ciekawych nowości, które uatrakcyjnią zajęcia i pozytywnie wpłyną na zaangażowanie uczniów w zdobywanie umiejętności językowych. Ponadto w ramach doskonalenia zawodowego nauczycielki przeprowadzą cykl otwartych szkoleń dla pedagogów w zespołach językowych w swoich szkołach.
Nowe doświadczenia i dobra praktyka wprost z Wysp Brytyjskich pozwalają otworzyć nowe horyzonty i uatrakcyjnić ofertę edukacyjną szkół. A okazja do sprawdzenia w praktyce nabytych podczas lekcji umiejętności, nadarza się bardzo szybko. Już 16 maja dwie grupy młodzieży z Gimnazjum Nr1 im. Św. Jadwigi Królowej i Miejskiego Zespołu Szkół jadą na tygodniowe zajęcia ZIELONEJ SZKOŁY do Londynu. Ale o tym projekcie i jego efektach poinformujemy Państwa po powrocie.