Adam Balicki napisał o rozwoju biłgorajskiej oświaty w kontekście walki z analfabetyzmem. W latach międzywojnia znaczna część mieszkańców naszego terenu ( podobnie jak w całej porozbiorowej Polsce) nie potrafiła czytać ani pisać. Autor przedstawia statystyki jak też pisze o powstawaniu szkół i aktywności społecznej na rzecz rozwoju oświaty w Biłgoraju i całym regionie.
Za sprawą Tomasza Berezy mamy okazję poznać niezwykle interesującą historię o Ukraińcach sprzymierzonych z hitlerowskim okupantem: "Ukraińskie formacje policyjne i paramilitarne w służbie niemieckiej na terenie Landkommissariatu Tarnogród w latach 1939-1944".
Dorota Skakuj w tekście "Masakra w Józefowie 13 lipca 1942 r." przedstawia tragizm masowej zbrodni dokonanej przez niemieckiego okupanta na Żydach. Opowiada też o trudnej egzystencji tej społeczności w wojennych realiach, zanim zostali zgładzeni.
Jerzy Markiewicz jest autorem tekstu "Okupacja niemiecka w Biłgoraju w oświadczeniu Aleksandra Szozdy, żołnierza Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej".
Wieńczysław Kowalski i Tomasz Brytan wspólnie opracowali materiał: "Żołnierze polegli w latach I wojny światowej pochowani na biłgorajskim cmentarzu wojennym". W tej publikacji zamieszczono wykaz żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, pochowanych na biłgorajskich cmentarzach.
Szósty tom "Nad Tanwią Ładą", podobnie jak poprzednie edycje tej serii wydawniczej oparty jest na materiałach źródłowych. Książka została atrakcyjnie napisana przez grono ludzi nauki, pasjonatów historycznej prawdy. Dostępna w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.