- Zmiana podstawy prawnej pozwoli na dalsze funkcjonowanie spółki Junior - poinformował burmistrz Janusz Rosłan, podczas środowej sesji Rady Miasta. Zmiany wynikają z wniosków pokontrolnych, jakie przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli.
Dyskusja na temat funkcjonowania spółki prowadzącej żłobek i przedszkole na ul. Przemysłowej rozpoczęła się od interpelacji radnego Tomasza Książka, który zaznaczył, że wielokrotnie próbował namówić radnych na zorganizowanie sesji w całości poświęconej problemom biłgorajskiej oświaty. Taka sytuacja dotychczas nie miała jednak miejsca. - Tematy oświatowe są ciężkie i powracają jak bumerang - mówił radny Książek, pytając o dalsze losy spółki Junior.
Na wątpliwości radnego odpowiadał burmistrz Janusz Rosłan. - Wiedzą państwo, że spółka była przedmiotem kontroli NIK, która badała zarówno opiekę nad dziećmi do lat trzech, czyli żłobek, jak i przedszkole. Z protokołem można zapoznać się np. w Urzędzie Miasta, ale także za pośrednictwem strony internetowej Najwyższej Izby Kontroli - mówił burmistrz.
Wyjaśnił też, że wg raportu miasto nie powinno przekazywać prowadzenia przedszkola spółkom komunalnym, jeżeli ma to się odbywać zgodnie z uchwałą Rady Miasta, która to z kolei powołała spółkę Junior na podstawie art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej oraz art. 9, mówiącego o możliwości powoływania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością do prowadzenia zadań użyteczności publicznej.
- NIK w protokole wskazał, że jeżeli prowadzenie przedszkoli można byłoby zaliczyć do sfery poza użytecznością publiczną, a więc powołać spółkę na podstawie paragrafu 10, wówczas należy przypuszczać, że nie stwierdzono by niezgodności z prawem. Taki projekt uchwały zostanie przygotowany na następną sesję - zaznaczył burmistrz Rosłan.
Najwyższa Izba Kontroli została poinformowana o planowanych zmianach, które będą polegały na tym, że w podstawie prawnej art. 9 zastąpiony zostanie art. 10.
- Czy są wyliczenia dotyczące kosztów funkcjonowania obiektu? - dopytywał radny Książek.
- Oczywiście, że tak - odpowiadał Janusz Rosłan, wyjaśniając, że spółka powołana została po to, by zredukować koszty funkcjonowania obiektu, tak też się stało.
- W tej chwili na funkcjonowanie przedszkola przekazujemy dotację w wysokości 75% kwoty przekazywanej przedszkolom publicznym, czy upublicznionym. A dodatkowo z tej sumy spółka utrzymuje także żłobek - podsumował burmistrz.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
f3c-d08
~ Odo~ Do pylica o i tu chamstwo nauczycielskie wylazło. Znam wielu wykwalifikowanych ludzi zaiwaniających na hali brw.
27 kwietnia 2013
+1
-0
PL
b64-d2c
~ obserwator Wyształceni ( bez układów) pracują ciężko za grosze jako robotnicy,jeśli w ogóle mają pracę, śmieszny jest wpis jakiegoś belfra, który narzeka, że w szkole wielki hałas, niech się z miejscem pracy zamieni z ludźmi, często b. dobrze wykształconymi, dla których nie ma etatów, a za starych nauczycieli w mieście i powiecie wciąż pełno w szkołach, chociaż już mają uprawnienia emerytalne.
27 kwietnia 2013
brak ocen
PL
1c7-d37
~ lando~ czytelnik inaczej;ja widzę liczebność uczniow w klasach i nie widzę małej liczby dzieci...raczej jest ich za wiele
27 kwietnia 2013
brak ocen
PL
51e-6e3
~ jolado~ olkm Państwo mi pracy nie zapewniło korepetycje to często jedyne żródło utrzymania nauczycieli bez pracy..... jeśli chcą podatki niech najpierw zapewnią mi dochód!
26 kwietnia 2013
+1
-0
PL
7c3-622
~ cdn. Pieniędzy na szkolnictwo nie ma, bo duże kwoty pochłania wszechobecna biurokracja, cała rzesza pierdzistołków, zastępców, etatowych członków i innego tałtajstwa z politycznego nadania. Do tego radni oraz marnotrastwo funduszy publicznych przy wszelkiego rodzaju inwestycjach. Mamy drogie, mało wydajne, źle zorganizowane państwo. Jest, i bedzie źle.
26 kwietnia 2013
+6
-0
PL
8d9-1ac
~ cgdfg W BRW jest dużo ludzi po studiach i tyraja tam bo nie maja innej roboty a nie dlatego ,że są bez wykształcenia i robią fizycznie , ale co to radnych obchodzi?Zainteresował się ktoś ile zarabiają?Utrzymałby Schodzinski rodzinę za 1000zł?Czy Rosłan psy?
26 kwietnia 2013
+7
-0
PL
058-f15
~ Do pylica trzeba się było uczyć to byś nie musiał stać na hali w BRW
26 kwietnia 2013
+3
-3
PL
197-d1c
~ pylica Nauczyciel wpadnij do BRW i stań na hali nic nie rób tylko stój!!
26 kwietnia 2013
+4
-3
PL
6c8-289
~ olkm Czy nauczyciele płacą podatek od udzielania korepetycji ?Czy okradają państwo?
25 kwietnia 2013
+4
-2
PL
3c7-cd8
~ Czytający cz.III ANI JEDNEGO SŁOWA O ART 10 NA KTÓRY SIĘ CHŁOPIE POWOŁUJESZ. KONIEC CZARÓW, czas się pakować. Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia sukcesywny rozwój sieci przedszkoli, służący zaspokojeniu potrzeb mieszkańców oraz realizacji zadania własnego samorządu, wskazując na nieprawidłowość związaną z prowadzeniem rejestru wydanych zezwoleń na założenie szkoły lub placówki publicznej prowadzonej przez osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne. Za nieprawidłowe uznać również należy przekazanie Spółce Junior prowadzenia działalności w zakresie wychowania przedszkolnego, uprzednio realizowanej w ramach zadania własnego samorządu i jednego z przedszkoli samorządowych.
25 kwietnia 2013
+3
-0
PL
3c7-cd8
~ Czytający cz.II W cytowanym komentarzu wskazuje się również, ze jednostki samorządu terytorialnego – mimo że posiadają osobowość prawną w rozumieniu kodeksu cywilnego – są zarazem podmiotami prawa publicznego, istniejącymi i wykonywującymi swoje zadania w interesie całej lokalnej wspólnoty samorządowej, a nie w interesie jakiejkolwiek (innej) grupy osób, przez co podmioty te nie mogą prowadzić szkół i placówek niepublicznych10. Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Delegatura w Zamościu w piśmie z dnia 19 marca 2012 r. (NK-Z 1410.10.2012) odnosząc się do kwestii legalności podjęcia uchwały Rady Miasta z dnia 24 lutego 2012 r. nr XX/112/12 w sprawie utworzenia jednoosobowej spółki z ograniczona odpowiedzialnością pod nazwą „Junior”, co nastąpiło z przywołaniem podstawy prawnej przepisów art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. f ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym11 oraz art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej12 stwierdził, że Rada Miasta na podstawie powołanych przepisów miała prawo do podjęcia uchwały w sprawie utworzenia jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie kwestionując uprawnień Rady Miasta do podejmowania uchwał w sprawie tworzenia spółek komunalnych, wskazać należy, że w myśl art. 5 ust. 3, ust 5 i ust 5 lit. g oraz art. 79 ust. 1 ustawy o systemie oświaty działanie takie nie znajdowało uzasadnienia w odniesieniu do przekazania Spółce Junior prowadzenia działalności w zakresie wychowania przedszkolnego, uprzednio realizowanej w ramach zadania własnego samorządu i przedszkola samorządowego. Wskazać równocześnie należy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 20 września 2011 r. (sygnatura akt II SA/OI 453/11 – LEX nr 1101379) stwierdził, że podmiotem obowiązanym do zakładania i prowadzenia publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli jest gmina. Obowiązek gminy polegający na zakładaniu i prowadzeniu publicznych placówek oświatowych nie może być przekazany odrębnej osobie prawnej.
25 kwietnia 2013
+3
-0
PL
3c7-cd8
~ Czytający wyniki kontroli OJ CZARUSIU CZARUSIU czas bajerów minął!!!! Ani słowa o art 10 w wystąpieniu NIK. 1.4. Ustalenia kontroli dotyczące utworzenia Spółki Junior Przepisy dotyczące organów prowadzących publiczne i niepubliczne placówki oświatowe zawiera art. 5 ustawy o systemie oświaty. W komentarzu do powołanej ustawy6 wskazuje się m.in., że przepis ten określa, jakie podmioty mogą być organami prowadzącymi szkoły i placówki oraz jakie prawa i obowiązki są im z tego tytułu przypisane. Wskazuje się również, że szkoły i placówki wchodzące w skład struktury organizacyjnej systemu oświaty są pozbawione przymiotu osobowości prawnej7. W konsekwencji szkoły i placówki działające na podstawie ustawy o systemie oświaty, zarówno publiczne, jak i niepubliczne – w świetle art. 64 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego8 są pozbawione zdolności sadowej w postępowaniu cywilnym9. Z tych powodów organ prowadzący musi być osobą w rozumieniu kodeksu cywilnego. Warunek posiadania osobowości prawnej spełniają m.in. osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia (poza stowarzyszeniami zwykłymi) i spółki kapitałowe prawa handlowego. W przywołanym komentarzu wskazuje się także, że wątpliwości, co do występowania jako organ prowadzący, powstają w przypadku spółek osobowych prawa handlowego, a jednoznacznie brak jest takiej możliwości w przypadku spółek cywilnych.
25 kwietnia 2013
+2
-0
PL
7ff-55a
~ nauczyciel wpadnij czytelnik na długą przerwę do jakiejkolwiek szkoły i spróbuj tylko postać na korytarzu tzw. dyżur - nic nie musisz robić tylko stój - ciekawe czy wytrzymasz w tym "raju". A jak jesteś ambitny to wybierz sobie np. gimnazjum na Nadstawnej, albo szkołę na Przemysłowej i wejdź np. do łazienki. Zobaczysz "raj na ziemi" :) Następnym razem będziesz wiedział o czym piszesz/mówisz.
25 kwietnia 2013
+5
-4
PL
b64-d2c
~ czytelnik Jest problem, bo za dużo jest nauczycieli a za mało uczniów. Sytuacja ta wymusza weryfikację kadry nauczycielskiej, czyli zmniejszenie zatrudnienia i eliminację niektórych szkół, to oczywiste.Póki co ciążar utrzymywania tego co jest, odbywa się kosztem nas, podatników.Niestety władza RP już dawno "wypięła się" na oświatę, a w zasadzie na samorządy, które obciążono kosztami funkcjonwania szkół. Zamiast wydawać pieniądze z budżetu miasta na inne ważne cele, ogromną jego część pożera oświata, de facto z przerostem zatrudnienia i utrzymywaniem nadmiernej liczby placówek, dyrekcji itd. w obecnej sytuacji demograficznej ( malejącej liczby uczniów). Przy tym bezsensowna Karta Nauczyciela stworzyła nauczycielom "raj na ziemi" , w porównaniu z innymi zawodami. Uprzywilejowani są niezwykle. Mało, że wynagrodzenia wyśrubowane , to jeszcze minimalny czas pracy, w dodatku licząc z feriami, nauczyciele mają prawie 3 miesiące w roku wolnego. Podobno Unia Europejska naciska, żeby w Polsce wydłużyć tygodniowy czas pracy nauczycieli i kto wie, może "czternastki" też im obetną.
25 kwietnia 2013
+2
-3
PL
164-f77
~ Waldi A może by tak Płyta zajął się profilaktyką razem z synem. Jeden by mówił o szkodliwości kradzieży a drugi o szkodliwości picia alkoholu
25 kwietnia 2013
+9
-0
PL
db6-42e
~ x rozpoczęła się od interpelacji radnego Tomasza Książka, który zaznaczył, że wielokrotnie próbował namówić radnych -AUTORYTET PŁYTKARSKI
25 kwietnia 2013
+9
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
w poniedziałek, godzina 16:58
Biłgoraj
Kierujący BMW wjechał w budynek
w niedzielę, godzina 16:20
Sigła
Zderzenie pojazdów na łuku drogi [AKTUALIZACJA]
6 stycznia 2025
Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
w poniedziałek, godzina 10:49
Teodorówka
Kierowca pod lupą śledczych po kolizji
w sobotę, godzina 12:46
Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
31 grudnia 2024
Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.