Przypominamy wcześniej podawane informacje na ten temat. Prokuratura Okręgowa w Radomiu prowadząca śledztwo w sprawie prywatyzacji SP ZOZ w Biłgoraju, sprawa sygn. akt VI Ds.32/10, przyjęła jako ustalone wielkości zadłużenia wynosiły według biegłego rewidenta 10.207.571,45zł na koniec 2009r.( str.24 uzasadnienia postanowienia). prokuratura ta ustaliła, że Ministerstwo Zdrowia udzieli wsparcia dla prywatyzacji w kwocie 16.629.576,54zł z tytułu przejętych przez powiat zobowiązań byłego SP ZOZ w Biłgoraju na dzień 31.12.2008r.
Zarząd Powiatu Biłgorajskiego poinformował pismem z dnia 17.08.2011r. Prokuraturę Okręgową w Radomiu, że zadłużenie SP ZOZ w Biłgoraju na dzień 30.06.2011r. wynosi 41.354. 657,54zł. Zadłużenie to miało być pokryte ze środków dotacji Ministerstwa Zdrowia - kwota podana wyżej, należności z Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wg informacji związków zawodowych działających w SP ZOZ wynosiły one około 19mln zł za tak zwane "nadwykonania", czyli wypracowane przez załogę SP ZOZ w Biłgoraju.(str.26 uzasadnienia postanowienia). Po przeprowadzeniu prostych działań dodawania i odejmowania wychodzi około 5.725.000,-zl faktycznego zadłużenia.
Według informacji ostatniego likwidatora SP ZOZ w Biłgoraju, Pani Zofii Siek podanej w wywiadzie dla Nowej - gazety biłgorajskiej Nr 7 z dnia 15-21.02.2011r. łączne zadłużenie SP ZOZ w Biłgoraju wynosiło 29.115894,-zł, które winno być pomniejszone należne SP ZOZ pieniądze za nadwykonania. Czyli znowu wychodzi, że faktyczne zadłużenie wynosiło nieco ponad 10mln zł.
Poprzedni Zarząd Powiatu w składzie Starosta - Marek Onyszkiewicz, Wicestarosta - Stanisław Schodziński, Członek Zarządu - Marian Tokarski, zerwał układ z wierzycielami zawarty przez dyrektora Jarzębowskiego. Dlaczego to zrobiono? Dlaczego nie wystąpiono na drogę sądową o pieniądze za nadwykonania? Dlaczego obecny Zarząd Powiatu toleruje łamanie umowy dzierżawy - obecnie dzierżawca bez zgody Zarządu Powiatu Biłgorajskiego likwiduje Oddział Wewnętrzny w Tarnogrodzie, dlaczego dzierżawca bez zgody Zarządu Powiatu Biłgorajskiego wydzierżawia części szpitala innym podmiotom gospodarczym, pobiera od nich czynsz a sam nie płaci należnego czynszu do kasy powiatu? Co robi w tych sprawach Zarząd Powiatu Biłgorajskiego i co zamierza zrobić z łamiącym umowę Arionem?
Musimy pamiętać, że z mocy ustawy o samorządzie powiatowym, powiat nie może zbankrutować, nie mógł zbankrutować także SP ZOZ. Widać to po innych zadłużonych szpitalach powiatowych. Dlaczego więc go zlikwidowano zamiast poprawić jego funkcjonowanie?
Może Pan Starosta lub jego zastępca wyjaśnią dlaczego udziela się pomocy publicznej prywatnej firmie, która miała płacić czynsz do kasy powiatu zwiększając jego dochody a zamiast tego udziela się jej kredytu zadłużając powiat?
To tyle tytułem polemiki z wystąpieniem Pana Wicestarosty Schodzińskiego. Prosimy nadal o składanie podpisów poparcia dla referendum
Pełnomocnik Komitetu Referendalnego
do odwołania Rady Powiatu Biłgorajskiego
Józef Łaba