Na uroczystości zorganizowanej w piątkowe popołudnie, na terenie Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju, obecna była m.in. Ilona Skibińska - Fabrowska, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Lublinie oraz Anna Bielecka, dyrektor ds. Rozwoju Programów Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Nie zabrakło również najbardziej zainteresowanych - dzieci, ale nie tylko tych mieszkających na terenie Wioski, udział w spotkaniu wzięli także podopieczni innych form pieczy zastępczej, jak placówki wsparcia dziennego. Najmłodsi zainaugurowali projekt, odsłaniając ogromną skarbonkę w kształcie domu. Szybko znaleźli się chętni do zapełnienia jej monetami, które zgodnie z przyświecającym projektowi hasłem powinny zamienić się w miliony. Jednak zanim tak się stanie najmłodsi muszą nauczyć się wielu niezwykle ważnych rzeczy jak np.: rozsądnego gospodarowania budżetem domowym, czy odpowiedniego planowania zakupów tak, by nie robić ich pod wpływem emocji. Jak mówiła Ilona Skibińska - Fabrowska, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Lublinie dzieci dowiedzą się czym jest ekonomia, czyli skąd wziąć pieniądze i jak je rozsądnie wydać, a nawet zaoszczędzić.
- Wierzę, że ten projekt, który dziś w tak piękny sposób rozpoczynamy, ma głęboki sens, a podczas podsumowania będziemy mogli uznać, że przyniósł on wymierne efekty - stwierdził dyrektor Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju Ludwik Zboch.
Ale edukacja ekonomiczna to nie tylko teoria. Najważniejsza jest część praktyczna, bo tylko nabycie umiejętności da możliwość wykorzystania wiedzy w dorosłym życiu. O projekcie mogli państwo przeczytać w artykule pt. "Grosz zaoszczędzony przerabia się w miliony"!.
- Oczywiście najpierw przeszkolona zostanie kadra pracownicza, pedagodzy oraz pracownicy socjalni, po to, by w odpowiedni sposób mogli przeprowadzić zajęcia z dziećmi, ten etap ukończymy na początku stycznia. Następnie będą odbywały się zajęcia już z podopiecznymi w różnych miejscach, zarówno w Biłgoraju, ale także np. w Siedlcach, czy Karlinie - powiedział w rozmowie z bilgorajska.pl Jerzy Leziak, doradca ds. rodzinnej opieki zastępczej Stowarzyszenia Wioski Dziecięce SOS w Polsce.
Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Bank Polski. Pierwsza edycja trwała od października 2010r. do października 2011r., druga rozpoczęła się dziś, a zakończy się we wrześniu 2013r.
- W pierwszej edycji wzięło udział 70 młodych ludzi. Już wiemy, że program przyniósł efekty, gdyż poziom wiedzy ekonomicznej wzrósł u dzieci o ponad 30%, a prawie wszyscy zadeklarowali chęć uczestnictwa w dalszych zajęciach - podsumował Jerzy Leziak.