Na ok. 30-hektarach ma powstać rekonstrukcja biłgorajskiej synagogi, kościół, wielkie hale targowe, młyn i sala widowiskowa z aquaparkiem. W tym roku budowane jest 5 budynków, niektóre z nich odtwarzane są ze starych fotografii Miasteczko Sitarzy znowu w budowie
Po placu budowy Miasteczka Sitarzy marszałka Krzysztofa Hetmana oprowadzał inicjator i pomysłodawca przedsięwzięcia Tadeusz Kuźmiński oraz architekt miasteczka Rudolf Buchalik. W oglądaniu postępów prac uczestniczyli także wójt Wiesław Różyński, Zygmunt Dechnik, sekretarz Fundacji Biłgoraj XXI , Artur Habza z Urzędu Marszałkowskiego.
- To 8 lat pracy. Nie tylko samej trwającej obecnie budowy, ale pozyskiwania gruntów pod nią. Wydaliśmy już sporo pieniędzy. Do tej pory inwestycja pochłonęła już ponad 25 milionów złotych, z czego 15 milionów kosztowała nas sama ziemia. To największa inwestycja w Województwie Lubelskim. Nie boję się o budynki komercyjne. Ludzie już kupują mieszkania i usługi. Ale nie chcemy tutaj robić skansenu, chcemy żeby to żyło - mówił Tadeusz Kuźmiński, przewodniczący Rady Głównej Fundacji Biłgoraj XXI. Już wiadomo, ze nie udało się zdobyć środków zewnętrznych na budowę synagogi i o pomoc w tym zakresie prosił Tadeusz Kuźmiński. Przewodniczący zaznaczył, że środki na Fundację wpłacają firmy, a także prywatni inwestorzy, jednak trzeba ich znacznie więcej.
Marszałkowi bardzo spodobał się pomysł powstania "MIASTA NA SZLAKU KULTUR KRESOWYCH" przyznał jednak, że mimo iż jest wiele różnych programów, nie jest łatwo zdobyć środki - To bardzo ciekawy pomysł. Sprawdzę w Regionalnym Programie Operacyjnym, czy są szanse na pozyskanie środków na synagogę i zobaczę jak będę mógł pomóc - zapewnił marszałek Hetman.
Wkrótce mają zostać zakończone prace przy dachach już istniejących budynków, tak aby w okresie zimowym prowadzić prace wykończeniowe w środku.