Grupa 22 uczniów pod opieką 3 nauczycieli wraz z grupą młodzieży niemieckiej realizowała program, którego głównymi celami było:
poznanie kultury i tradycji oraz walorów turystycznych Niemiec,
nawiązanie przyjaznych kontaktów pomiędzy młodzieżą polską i niemiecką,
doskonalenie umiejętności językowych.
Nasza szkoła od szeregu lat realizuje wymianę młodzieży miast partnerskich. Tegoroczna edycja obfitowała w wiele atrakcji.
Uczniowie zwiedzali miasto Norymberga oraz jego starówkę, zamek cesarski, średniowieczny kościół św. Wawrzyńca, w którym na uwagę zasługuje wisząca grupa rzeźbiarska znana jako "Pozdrowienie Anielskie" - dzieło Wita Stwosza. Miasto słynie ze swych tradycyjnych wyrobów cukierniczych: pierników i marcepanów oraz prawdziwych norymberskich kiełbasek. Zarówno pierniki, jak i kiełbaski bardzo wszystkim smakowały.
Dużo ciekawych wrażeń dostarczyła wszystkim wizyta w ogrodzie zoologicznym w tym mieście, gdzie uczniowie mieli również okazję oglądać pokaz tresury delfinów.
Zwiedzali również Stuttgart, który bywa nazywany "kolebką motoryzacji". To właśnie tu zostały wynalezione pierwsze samochody - dokonali tego Gottlieb Daimler i Karl Benz. Uczniowie mieli okazję odwiedzić m.in. nowoczesne muzeum Mercedesa, w którym mogli podziwiać pojazdy od tych najstarszych do współczesnych, ekskluzywnych limuzyn. Zachwyt budziła ogromna kolekcja samochodów mercedesa ułożona chronologicznie obrazująca rozwój myśli technicznej i postęp cywilizacyjny. Największe zainteresowanie wzbudził zestaw symulatorów, umożliwiający odwzorowanie warunków jazdy samochodem, udostępniony zwiedzającym.
Uczniowie podziwiali również miasto Schwäbisch Hall, które zachowało swój średniowieczny kształt i które szczyci się jednym z najpiękniejszych placów rynkowych w Niemczech. W centrum Starego Miasta znajdują się domy późnego średniowiecza zbudowane w charakterystycznym niemieckim stylu. Na środku dominuje późnogotycki kościół Św. Michała. Wiodą do niego monumentalne schody liczące 54 stopnie. Są one obecnie wykorzystywane jako tło wielu imprez i występów artystycznych w plenerze. Uczniowie nie tylko spędzali czas na zwiedzaniu, ale również mogli zrelaksować się podczas kąpieli w Aqua Parku, korzystając między innymi z jacuzzi, sauny oraz zjeżdżalni.
Ogromnym przeżyciem dla uczestników wymiany było spotkanie z ogółem uczniów Realschule am Karlsberg w Crailsheim. W auli szkolnej każdy gimnazjalista przedstawiał się, mówił o swoich zainteresowaniach. Prezentacja odbywała się w języku niemieckim i wymagała sporej odwagi oraz koncentracji. Towarzyszyła jej miła atmosfera - przecież spotykamy się od wielu lat . Po każdym wystąpieniu wybuchały gromkie brawa. Ze strony gimnazjum przekazane zostały prace plastyczne przygotowane przez uczniów mające stanowić pamiątkę kolejnej edycji współpracy. Uczniowie niemieccy przygotowali na powitanie występ chóru szkolnego.
Program wymiany zawierał także zajęcia edukacyjne. Młodzież brała udział w lekcjach wraz z przyjaciółmi, u których gościła. Uczniowie mieli również okazję poznać miasto i okolice Crailsheim. W mieszanych grupach polsko - niemieckich rozwiązywali zagadki, poznawali ciekawe miejsca w mieście a wszystko zorganizowane zostało w lekkiej formie tak by bawiąc uczyć.
Podsumowaniem wymiany była uroczysta kolacja, w której uczestniczyli oprócz uczniów i nauczycieli także rodzice osób goszczących młodzież w swoich domach oraz przedstawiciele burmistrza z Ratusza Miejskiego. Pani Helga Hartleitner, w zastępstwie burmistrza serdecznie powitała gości z Biłgoraja. Pogratulowała uczestnikom spotkania pomysłu i sposobów realizacji przedsięwzięcia, jakim jest współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi. Podziękowała dyrektorom obydwu szkół za zaangażowanie, zapewniając o swoim poparciu dla idei spotkań młodzieży. Była to również okazja do doskonałej zabawy, ale także chwila, kiedy mogliśmy podziękować za serdeczne przyjęcie, jakie zgotowano nam w Crailsheim.
Tegoroczna wymiana była 10 edycją wspólnych spotkań. O jakości współpracy świadczyć może stale wzrastająca liczba osób biorących w niej udział oraz przychylne oceny ze strony uczestników i rodzin przyjmujących młodzież polską i niemiecką. Program współpracy to nie tylko wyjazdy zagraniczne. Zawierają się w nim także zajęcia językowe dla uczniów, kontakty za pośrednictwem Internetu, korespondencja, czy indywidualne spotkania wakacyjne.
Całość przedsięwzięcia nie mogłaby być zrealizowana bez ogromnego zaangażowania rodziców uczniów przyjmujących gości w swoich domach. Przy tej okazji pragniemy podziękować Państwu za nieocenioną pomoc przy prowadzeniu projektu. Od strony finansowej przedsięwzięcie wspierane jest przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, która pokrywa większość kosztów. Dziękujemy Państwu za otwartość, wsparcie i niezawodność w naszej współpracy. Dziękujemy także Burmistrzowi Miasta Biłgoraj za okazaną życzliwość i pomoc.
Tegoroczne spotkanie młodzieży w Crailsheim i program realizowany w toku projektu były efektem kilkuletnich doświadczeń szkół partnerskich. Zakończenie jednej edycji jest początkiem kolejnej. Już dzisiaj rozpoczynamy przygotowania do spotkania za rok - tym razem w naszym mieście Biłgoraju.