Podczas wrześniowych obrad rady powiatu radni zapoznali się z oceną stanu bezpieczeństwa powiatu biłgorajskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
- Zabezpieczenie przeciwpożarowe w Powiecie Biłgorajskim jest na poziomie nie wymagającym podejmowania dodatkowych działań. Nie chcę używać sformułowań dobrym, czy bardzo dobrym. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować zdarzeń, a najlepiej żeby właśnie ich nie było. Funkcjonowanie straży pożarnej w Polsce zreformowały dwie ustawy z 1992 rok, które zmieniły straż w służbę ratowniczą o szerokim zakresie działania - mówił bryg. Krzysztof Michoński, Komendant Powiatowy PSP w Biłgoraju.
Na obszarze naszego powiatu w ramach Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju, funkcjonuje jedna Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza. Siły PSP wspierane są przez 119 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego 86 jednostek posiada samochody gaśnicze wraz z wyposażeniem, a 33 jedynie motopompy. W ostatnich latach na bazie Komendy Powiatowej PSP w Biłgoraju utworzona została specjalistyczna grupa ratownictwa wodnego - grupa wodno - nurkowa. W jej skład wchodzi 12 -tu strażaków z tut.komendy. Grupa jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt niezbędny do prowadzenia działań ratowniczych na wodzie i pod wodą. na terenie powiatu nie funkcjonują inne specjalistyczne grupy ratownicze. W Powiecie Biłgorajskim na 202 miejscowości 190 posiada wystarczające zasoby wodne. W 12 miejscowościach zasoby wodne są nie wystarczające, w tym 6 miejscowości nie posiada żadnych zasobów do celów gaśniczych (kolonie lub osady o niewielkiej liczbie mieszkańców). Tylko w 57 miejscowościach znajdują się sztuczne lub naturalne zbiorniki wodne, stanowiące alternatywne źródła wody.
Największe zagrożenia pożarowe występują na terenach rolniczych i leśnych oraz w zakładach, które stosują w dużych ilościach materiały pożarowo niebezpieczne w procesach produkcji i magazynowaniu. Na terenie powiatu nie występują obiekty w których wykorzystywany byłby materiał promieniotwórczy. Zagrożenia pożarowe i inne miejscowe występują także na szlakach komunikacji drogowej i kolejowej, przede wszystkim ze względu na przewóz materiałów niebezpiecznych.
Na podstawie statystyk z ostatnich lat, można zauważyć zwiększenie się ilości zdarzeń powiązanych z podtopieniami obiektów i terenów. Zarówno rzeki, jak i lokalne rzeczki, czy rowy melioracyjne, po intensywnych bądź długotrwałych opadach deszczu, nie są w stanie w krótkim czasie, odprowadzić zwielokrotnionej ilości wody. Dokonane w ostatnim czasie zakupy sprzętu i wyposażenia przez jednostki OSP poprawiły przygotowanie sprzętowe tych jednostek do prowadzenia działań związanych z likwidacją zagrożeń podczas powodzi. Obecnie jest ona na poziomie wystarczającym na lokalną skalę i zasięg podtopień. Po sesji radni mieli możliwość zwiedzania tutejszej komendy i obejrzenia sprzętu ratowniczo - gaśniczego.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
ab5-fba
~ Piotr2 Tutaj http://www.interprodukt.pl/okna-ppoz-wewnetrzne-przeszklenia/ jest firma, która oferuje okna przeciwpożarowe. Mają również też drzwi. Firma naprawdę rzetelna i konkretna, więc jeśli ktoś szuka takiego asortymentu, to naprawdę warto tam zerknąć. Warto pamiętać o tym, że takie okna mogą naprawdę uratować komuś życie.
31 sierpnia 2015
brak ocen
PL
b35-292
~ M do; Podatnik Podatnik 'biurokracja i biurokreatywność' w kraju 'płynącym mlekiem i miodem' jest na bardzo wysokim 'poziome'.Ogólnie te zasady znamy.Ale po roboczemu' zarząd SW' kosi' ale nie trawę, na zebraniach walnych, to wiadomo co jest........I ja wreszcie nie wiem za co płaci własciciel czy użytkownik użutków zielonych. Następnie temat OSP- nawet sam Pawlak nie pomoże-grupa ludzi wyjęta spod wszelkiego prawa, czyli BANDA/NIE WSZYSCY/.
8 października 2012
+1
-1
PL
b0a-369
~ do n/w wpisu - Podatnik Dobrze czytaj moje wpisy i zastanawiaj się nad ich skomentowaniem. Ja w n/w pierwszym wpisie uważam, iż za dużo pieniędzy z podatków wydaje się - ogólnie mówiąc - na strażaków oraz proponuję ograniczenie ich liczby i wydatków budżetowych, a nie - zlikwidowanie straży pożarnej, czy też policji lub pogotowia ratunkowego.
8 października 2012
+1
-4
PL
2f2-1a0
~ do podatnika Zlikwidujmy straż , policję, pogotowie oraz wojsko i oddajmy pieniądze "podatnikowi" on się się wszystkim zajmie .
8 października 2012
+3
-2
PL
b0a-369
~ cd.Podatnik cd.Generalnie można powiedzieć, że w ramach Spółki Wodnej najwyższą władzą m.in. kontrolną jest walne zgromadzenie, czyli te osoby fizyczne (np. rolnicy) lub prawne, które ją powołały.Ponadto jest Komisja Rewizyjna S.W. Zaś pracę Spółki nadzoruje starosta, który zatwierdza jej statut. Jeżeli rowy m. są zarośnięte, to ten fakt należy przedstawiać w pierwszej kolejności S.W., a następnie staroście, który m.in. na podstawie prawa wodnego może wydać decyzję w sprawie oczyszczenia przez S.W. rowów m. np. w przypadku zakłócenia stosunków wodnych z powodu ich nie przepustowości wodnej.
7 października 2012
+1
-4
PL
b35-292
~ M Jak najbardziej zgadzam się z odpowiedzią,tylko, kto sprawdza 'prace' Spółek Wodnych.Usłyszeć mogę odpowiedz;Komisja, tak./skład komisji; sami swoi, to nie podlega dyskusji/ ale co z zarośniętymi rowami?
7 października 2012
+1
-2
PL
b0a-369
~ do n/w wpisu - Podatnik Generalnie można powiedzieć, że oczyszczanie - konserwacja rowów melioracyjnych, bez określania ich terminów, należy do właścicieli gruntów, na których one się znajdują. I tak np. na wsiach tymi sprawami zajmują się Spółki Wodne, które otrzymują pieniądze od rolników w wysokości uzależnionej np. od powierzchni gospodarstwa rolnego lub długości rowów m. na ich gruntach. Jeżeli rowy m. są przy drogach to w/w obowiązek należy do właścicieli dróg. Sprawę w/w prac i ich finansowanie reguluje kilka ustaw. W określonych warunkach, właściciele gruntów z rowami m. mogą uzyskać na ten cel dofinansowanie ze strony gminy lub Budżetu Państwa.
7 października 2012
+2
-2
PL
b35-292
~ z zapytaniem! Kto obecnie jest odpowiedzialny za przepustowość rowów melioracyjnych jak również w jakich okresach są oczyszczane.
7 października 2012
+3
-1
PL
b0a-369
~ Podatnik Uważam, iż z naszych podatków za dużo pieniędzy jest przeznaczanych - ogólnie mówiąc - na strażaków i ich wyposażenie. W kraju nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym "czuwa" ok. 18 tys. strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i o. 700 tys. strażaków OSP. Nie liczę tutaj jednostek zakładowych straży pożarnych jakie istnieją jeszcze w niektórych, pozostałych po socjalizmie, b. dużych zakładach pracy. Zwłaszcza strażacy z PSP mają b. dużo nowoczesnego sprzętu, dobre pobory, a średnia ich emerytury jest nieco niższa niż w policji i wynosi aktualnie 2.700 zł. Koszty utrzymania wszystkich formacji strażaków to miliardy złotych. Czy opłaca się utrzymanie tej armii strażaków?
7 października 2012
+2
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w czwartek, godzina 14:32
Dąbrowica
Spłonął kompleks budynków. Trwa szacowanie strat
w czwartek, godzina 12:24
Biłgoraj
Biłgorajskie przedsiębiorstwa w rankingu największych firm w kraju