20 września br. zakończyła się ogólnopolska akcja "Przywracamy lekcje historii do szkół". O godzinie 12.00 odbyła się w Sejmie konferencja prasowa, w której uczestniczył Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, a następnie ponad 150 000 podpisów zostało złożonych w Gabinecie Marszałek Sejmu.
fot.archiwum
Wysiłek wielu ludzi w całej Polsce, którym leży na sercu edukacja polskiej młodzieży w duchu tradycji, patriotyzmu i w poczuciu tożsamości narodowej nie poszedł na marne - odnieśliśmy wielki sukces.
"Przywracamy lekcje historii" to pierwsza obywatelska inicjatywa ustawodawcza dotycząca oświaty w Polsce. Była to inicjatywa obywatelska a działacze Solidarnej Polski w całym kraju wsparli akcję i zaangażowali się w zbiórkę podpisów. Idea walki o lekcje historii w szkole zintegrowała różne środowiska. Akcję wsparła Solidarność, Młodzież Wszechpolska, Solidarni 2010, organizacje katolickie, stowarzyszenia historyczne, Światowy Związek Żołnierzy AK, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Rada naukowa akcji skupiła wielu wybitnych historyków. W Komitecie honorowym znaleźli się m.in : dr Sławomir Cenckiewicz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Zuzanna Kurtyka, prof. Zdzisław Krasnodębski, Kornel Morawiecki, Jerzy Robert Nowak, Łukasz Warzecha, Bronisław Wildstein, Rafał A. Ziemkiewicz.
Akcję wsparły niezależne media: wpolityce.pl. Nasz Dziennik, Gazeta Warszawska, Radio Maryja.
Ale najważniejszy był wysiłek tysięcy ludzi w całej Polsce, którzy organizowali zbiórki podpisów. Młodzi ludzi w różnych miastach zbierali podpisy w strojach historycznych, zbiórki organizowano w wielu parafiach całego kraju, zbierali Solidarni 2010 w namiocie przed Pałacem Prezydenckim, kibice podczas meczy, nauczyciele w szkołach, zbierały urzędy gmin, wójtowie podczas dożynek, grupy rekonstrukcyjne na imprezach plenerowych, kombatanci, harcerze, biura Radia Maryja. Podpisy zbierano we Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i za oceanem.
Centrala akcji mieściła się w Opolu. To tu spływało codziennie tysiące kopert, a młodzi wolontariusze pomagali liczyć listy. To nam udało się skupić i zintegrować pod sztandarem walki o lekcje historii różne, często odległe środowiska. Wykorzystaliśmy narzędzie, jakie daje konstytucja i zbieraliśmy pod projektem ustawy podpisy. Odnieśliśmy wspaniały sukces w niezwykle ważnej dla Polski sprawie - tożsamości narodowej młodych Polaków.
Przed nami jeszcze wiele pracy, ustawę czeka teraz typowa sejmowa droga: pierwsze czytanie, praca w komisjach, głosowania. Wierzymy, że w tak ważnej sprawie uda się zintegrować także posłów różnych klubów parlamentarnych i nasz sukces będzie pełny. W Biłgoraju i powiecie Biłgorajskim zebrano kilka tysięcy podpisów - informuje poseł Piotr Szeliga. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które swoim zaangażowaniem wsparły akcję zbierania podpisów i wszystkim mieszkańcom, którzy podpisali się pod projektem ustawy. Każdy z Państwa przyczynił się do tego że walka o lekcje historii w polskich szkołach może przynieść pełny sukces. Za wszystko wszystkim serdecznie dziękuję - dodaje poseł Szeliga.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
DE
100-1a1
~ Monika Bez historii i jej znajomości naród nic nie jest warty.
25 września 2012
+20
-6
DE
dc0-bae
~ Kamila Bardzo dobra inicjatywa posła Szeligi. Historia jest bardzo ważna.
25 września 2012
+22
-9
PL
679-ea4
~ Pani Halinka och nasz ukochany poseł Szeliga,tyle dobrego robi dla miasta,gdyby nie on dawno nas juz by nie było dziekujemy Panie Pośle,oby tak dalej,miasto jest z Pana dumne,DZIeKUJEMY!!!!!!! SP najle4psza!!!! do boju...
26 września 2012
+16
-3
Ostatnio dodane komentarze
PL
b35-292
~ Nikt wazny! Podłamany jestem reakcją 'Moniki, Kamili, Halinki'.Owszem, historia bez żadnych zakłamań! Tylko taka !No cóż różni ludzie tak też i różne interpretacje.
26 września 2012
+1
-1
PL
b0a-369
~ do w/w wpisów - Podatnik Oj przesadzacie z olbrzymią rolą Posła Szeligi w w/w akcji oraz rolą jaką odgrywa historia w nardzie. Nie można popadać w skrajności. Każdy dorosły powinien znać historię Polski i wyciągać z niej właściwe wnioski. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza rządzący krajem.
26 września 2012
+4
-1
PL
2bf-e99
~ obserwator Nic nie da obrzydliwe podszywanie się pod czyjeś imię i wypisywanie z takim nickiem ( posługując się cudzym imieniem)infantylnyuch komplementów pod adresem gościa, który zdradził opcję , na której listach uzsykał mandat i teraz biorąc po 10 baniek miesięcznie bawi się w celebrytę, on nic dla Biłgoraja nie zrobił, ten pożal się Boże poseł.
26 września 2012
+3
-19
PL
2bf-e99
~ obiektywnie Mega niemądry Tom głupoty tu wypisuje, pewnie nieuk, gostek nie warty uwagi. Uważam, że dobrze się stanie jeśli będzie zwiększona liczba godzin lekcji historii. I wcale nie będzie to zasługa SP itp,którzy na wszystkim próbują grać politycznie. Zdrowy rozsądek nakazuje dbać o wiedzę historyczną, każdy normalny obywatel tak uważa.
26 września 2012
+14
-4
PL
679-ea4
~ Pani Halinka och nasz ukochany poseł Szeliga,tyle dobrego robi dla miasta,gdyby nie on dawno nas juz by nie było dziekujemy Panie Pośle,oby tak dalej,miasto jest z Pana dumne,DZIeKUJEMY!!!!!!! SP najle4psza!!!! do boju...
26 września 2012
+16
-3
PL
f6c-c2d
~ Tom35 Historia uczy bzdur, typu wiara i patriotyzm! Powstanie warszawskie to też uczą, że był wielki popis naszej waleczności buchaaa
26 września 2012
+1
-26
PL
b35-292
~ Nikt wazny! Historia przeszła, obecna - to wciąż katastrofalne niziny społeczne'/moje zdanie/.
25 września 2012
+3
-19
GB
6b1-b4f
~ Patriota Polskim rządzącym potrzebna jest historia żydów w Polsce i oni ja dobrze znają.
25 września 2012
+13
-3
DE
100-1a1
~ Monika Bez historii i jej znajomości naród nic nie jest warty.
25 września 2012
+20
-6
DE
dc0-bae
~ Kamila Bardzo dobra inicjatywa posła Szeligi. Historia jest bardzo ważna.
25 września 2012
+22
-9
DE
685-fb4
~ Kamila Solidarna Polska skuteczna i oby tak dalej.
25 września 2012
+20
-13
PL
b0a-369
~ Podatnik Nie tylko absolwenci szkół powinni znać historię, ale najbardziej znajomość historii jest potrzebna partyjnym elitom, które rządzą krajem, a zwłaszcza żeby oni wyciągali z niej właściwe i obiektywne wnioski w celu poprawy poziomu życia społeczeństwa...oraz nie otwierali ciągle "własnych szaf z trupami historii" w celu siania nienawiści między narodami i "psucia" korzystnej współpracy gospodarczej...
25 września 2012
+16
-9
PL
e70-c53
~ saper Vidiczka Jak powszechnie wiadomo, pracodawcy najpierw wymagają od potencjalnego pracownika świadectwa z katechezy a zaraz potem przepytuje kandydata z historii. Tak jest w Polsce, a jak w Europie? Pytam bo nie wiem.
25 września 2012
+12
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
w czwartek, godzina 14:08
Biłgoraj
Medal dla PKS w Biłgoraju
w piątek, godzina 16:05
Tereszpol-Zaorenda
Zbiórka odzieży wstrzymana
w poniedziałek, godzina 14:24
Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
w piątek, godzina 10:09
Wola Kulońska
Powalone drzewo zablokowało drogę i zerwało linię energetyczną
w czwartek, godzina 15:18
Chmielek
Ostatnie pożegnanie ks. Tworka. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu
31 grudnia 2024
Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.