W środę 26 września o 11.00 czytelnicy józefowskiej książnicy obejrzą prezentację o Januszu Korczaku i obejrzą monodram Witolda Dąbrowskiego z Teatru NN Brama Grodzka z Lublina zatytułowany "W świecie Korczaka".
Środowe spotkanie będzie też okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu plastyczno-literackiego pod hasłem "List do Korczaka". Jury oceniało w sumie 81 prac, w tym 53 plastyczne i 28 literackich.
Spośród najmłodszych autorów dzieł plastycznych, w wieku od 7 do 9 lat, nagrody otrzymają: Paweł Nieścior ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Nepryskim oraz Julia Kozirak, Eryk Korga, Eliza Muca i Patrycja Korzec z podstawówki w Józefowie. W grupie plastyków 10, 11 i 12-letnich jurorzy nagrodzili: Elizę Kozłowską z SP w Rakówce oraz Kornelię Trześniowską i Sylwię Nowak z SP w Majdanie Nepryskim. Wśród gimnazjalistów na uznanie jury zasłużyli: Karolina Szponar i Edyta Kościelska z Gimnazjum w Księżpolu, a w kategorii autorów 16-letnich i starszych - Agnieszka Kozak z Aleksandowa.
W konkursie literackim, w grupie autorów w wieku od 10 do 12 lat, jurorom najbardziej spodobały się propozycje: Kai Peć z SP w Majdanie Nepryskim, a także Ewy Wojtowicz, Martyny Buczkowskiej oraz Kasi Gliwy z SP w Józefowie. Wszystkie nagrody dla gimnazjalistów powędrują do uczniów z Majdanu Nepryskiego: Patrycji Mielniczek, Weroniki Karólak, Bartka Mazura i Małgorzaty Kozak. W najstarszej kategorii, literatów w wieku 16 lat i starszych, nagrody otrzymają: Antonia Podolak ze Stanisławowa, Maria Stefania Szeliga z Księżpola, Beata Sochan z Biłgoraja i Anna Bielańska z Józefowa. W ramach projektu "W poszukiwaniu wzorców" w Roku Korczaka, józefowska książnica organizowała cykl warsztatów, konkursów, gier i zabaw, opartych na postaci wybitnego pedagoga i bohaterach jego książek. Uczestniczyli w nich młodzi czytelnicy z miasta i gminy, a także turyści, wypoczywający na Roztoczu.
Podczas zajęć dzieci m.in. tworzyły makiety znaków drogowych, oznaczających "nakaz... uśmiechu", a także pisały scenariusz przedstawienia i wykonywały, potrzebne do jego realizacji, "Kukiełki spod igiełki".
Ponadto wróciły do popularnej przed wojną audycji radiowej, prowadzonej przez Janusza Korczaka, a zatytułowanej "Gadaninki Starego Doktora", zwiedzały z Królem Maciusiem I Izrael i Jerozolimę. Oprócz tego na zajęciach pod hasłem "Gdybym mógł zostać królem…" dzieci malowały idealny świat, którym chciałyby rządzić, zaś dorośli uczestnicy debatowali z pedagogiem o tym "Jak kochać dziecko".
Projekt "W poszukiwaniu wzorców", jest współfinansowany w ramach programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, Miasto Biłgoraj, Gminę Biłgoraj i Gminę Zwierzyniec.