Spotkanie rozpoczęło z małym opóźnieniem, a wśród gości byli zarówno przedstawiciele władz wojewódzkich, jak i powiatowych, czy gminnych. Na poniedziałkową konferencję przyjechał m.in. prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin, starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, burmistrz Frampola Tadeusz Niedźwiecki, wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko, wójt gminy Potok Górny Edward Hacia, jak również przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomir Struski, a także przdstawiciele gminnych ośrodków kultury, w których najczęściej działają koła gospodyń wiejskich.
- To dzięki państwu istnieją i funkcjonują koła gospodyń wiejskich, które można powiedzieć, że są do tańca i do różańca. Pełnią wszelkie funkcje w środowisku wiejskim - chwaliła działalność gminnych środków kultury poseł Genowefa Tokarska.
Podczas konferencji poruszane były najczęstsze problemy, z jakimi spotykają się aktywne kobiety w gminach, ale także podsuwano pomysły dotyczące pomocy organizacjom wiejskim, by mogły się rozwijać i aktywizować młodsze pokolenia.
Roztocze to region, który słynie ze swoich walorów przyrodniczych, dlatego też część konferencji poświecono wykorzystaniu terenu pod działalność agroturystyczną i wskazano sposoby pozyskiwania środków na te cele. Swoją wiedzą w tym zakresie dzielili się w swoich prezentacjach prelegenci m.in. z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
- Dzisiejsze spotkanie to bezcenne forum wymiany doświadczeń i przyczyni się do powstania kolejnych kobiecych organizacji. Przy tej okazji pragnę podziękować paniom skupionym w kołach gospodyń wiejskich za wspaniałą pracę na rzecz lokalnych społeczności. Dziękuję za propagowanie bogatej tradycji folkloru oraz zaangażowanie w rozwój polskiej wsi - mówił w imieniu Marszałka Województwa Sławomir Struski.
Atrakcją spotkania była możliwość zwiedzania największego w regionie zbiornika wodnego Biszcza-Żary. Przygotowane zostały także występy artystyczne. Uczestnikom konferencji prezentowali się: Zespół Tańca Ludowego Tanew, Zespół Harmonistów z GOK w Biszczy. Na wieczór zaplanowana jest główna atrakcja, czyli występ zespołu Jarzębina z Kocudzy.