- Proponowana uchwała jest konsekwencją utworzenia spółki "Junior", która ma prowadzić żłobek i przedszkole. Należy zaznaczyć, że z punktu formalnego będzie to likwidacja natomiast dla dzieci i rodziców podjęcie tej uchwały nie będzie oznaczało żadnych zmian, gdyż żłobek będzie funkcjonował w tym samym miejscu i na takich samych zasadach jak dotychczas - mówił burmistrz Janusz Rosłan i dodał, że większość pracowników obecnego żłobka znajdzie zatrudnienie w spółce "Junior", a pozostałe skorzystają ze świadczeń przedemrytalnych lub przejdą na emeryturę.
Burmistrz przedstawił pomysł, by osoby, które nie zostaną zatrudnione w spółce, a nie nabyły praw emerytalnych otrzymały nagrody, które zrekompensują ubytek, czyli brak odprawy. - Są to pracownicy z długim stażem, brakuje im 2 lub 3 lat do otrzymania emerytury, więc uważam za zasadne przyznanie im nagród, by wyrównać różnicę w dochodach - dodał burmistrz.
Taka sytuacja nie powtórzy się w przypadku zwolnień w miejskich przedszkolach. Jak tłumaczył burmistrz wypowiedzenia wręczane będą zgodnie z Kartą Nauczyciela, a dotyczą przeważnie osób młodych.
Projekt uchwały likwidujący żłobek pozytywnie zaopiniowała Komisja Oświaty. - Zapoznaliśmy się z wyjaśnieniami burmistrza, otrzymaliśmy wszelkie niezbędne informacje, większość członków Komisji była "za" wprowadzeniem proponowanych rozwiązań - mówił Mirosław Tujak, przewodniczący Komisji Oświaty. - Także Komisja Budżetu wyraziła w tej sprawie opinię pozytywną - dodał przewodniczący tejże Benedykt Miszkin.
Zgodnie z wolą większości radnych (trzech wstrzymało się od głosu - Adam Skakuj, Krzysztof Iwaniec i Jacek Piskorski, dwóch było "przeciw" - Mirosław Lipiński, Tomasz Książek) Samorządowy Żłobek Nr 1 w Biłgoraju przestanie istnieć. Jednostka ta zakończy swoje funkcjonowanie wraz z ostatnim dniem sierpnia br., a terminem rozpoczęcia likwidacji placówki jest dzień podjęcia tejże uchwały.
Również podczas piątkowej sesji radni wyrazili zgodę na dokapitalizowanie spółki "Junior" kwotą 220 tys. zł. - Wysokość nakładu została skalkulowana w oparciu o planowane koszty Spółki w okresie od IX-XII 2012r., w tym w szczególności: koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi, koszty energii, remontów, koszty materialne oraz podatki, które pomniejszono o planowane przychody z tytułu opłat wnoszonych przez rodziców - wyjaśnił burmistrz.
Przekazanie tej kwoty było niezbędne, by jednostka mogła funkcjonować od września do końca grudnia br. Nie ma bowiem prawa do otrzymania dotacji na przedszkole z budżetu miasta. Taka możliwość będzie dopiero do stycznia 2013r. Podobnie jak podczas pierwszego głosowania przeciwni pomysłowi byli radni PiS Tomasz Książek i Mirosław Lipiński.