Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Nowy program w Gimnazjum
2012.04.29 11:59

Reforma oświaty to konieczność

Jednym z kierunków reformowania oświaty jest wprowadzenie oceniania kształtującego, nazywanego "ocenianiem pomagającym się uczyć". W Biłgoraju wdrażanie tego programu rozpoczęło Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej.
Reforma oświaty to konieczność
Ocenianie kształtujące wprowadza się po to, żeby ułatwić pracę uczniowi, na pewno słabszemu, ale i dobremu - stwierdza dyrektor Ćwikła.

Ocenianie kształtujące wprowadza się po to, żeby ułatwić pracę uczniowi, na pewno słabszemu, ale i dobremu - stwierdza dyrektor Ćwikła.

To już X edycja tego programu, w której uczestniczy 80 szkół z całego kraju, z czego 6 z województwa lubelskiego w tym biłgorajskie Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej. - Jesteśmy szkołą obwodową i mamy bardzo różnych uczniów, również takich, którzy mają problemy z nauką i potrzebują naszej pomocy. Poszukując rozwiązań, które pomogłyby nauczycielom w motywowaniu dzieci do pracy natknęłam się na program CEO Ocenianie Kształtujące - wyjaśnia Celina Ćwikła, dyrektor placówki.

- Kilka lat temu odbyliśmy szkolenie w tym zakresie, wtedy jednak nie podjęliśmy decyzji o przystąpieniu do tego programu. W tym roku szkolnym zdecydowaliśmy, że spróbujemy. Żeby pomóc dzieciom musi zmienić się sposób podejścia nauczycieli do oceniania i pracy z uczniem. Tego wymaga ten system - stwierdza pani dyrektor.

Ocenianie kształtujące, nazywane także "ocenianiem pomagającym się uczyć", jest w wielu krajach uważane za jeden z najbardziej obiecujących kierunków reformowania oświaty. Ocenianie w szkole to konieczność, jednak może być przeprowadzone w sposób, który wpłynie na ucznia w sposób mobilizujący do nauki i poprawy.

- Występują oceny sumujące, ale jest ich mniej. Oceniając ucznia przekazuję mu informację zwrotną. Po sprawdzeniu pracy ucznia wskazuję mu: te elementy są dobre, te wymagają poprawienia i tłumaczę jak ma poprawić i w jakim kierunku powinien iść dalej. Taka informacja to sedno oceny - wyjaśnia pani dyrektor.

Jeżeli nauczyciel decyduje się na pracę w wykorzystaniem oceniania kształtującego podaje temat lekcji, następnie mówi uczniom jaki cel chce na tej lekcji osiągnąć. Cel musi być zrozumiały dla ucznia. Pod koniec lekcji nauczyciel wraca do celu i sprawdza czy udało się go zrealizować. - Kiedy uczeń przygotowuje się do testu wie, na co zwrócić uwagę, co powtórzyć, bo pamięta cele jakie realizowaliśmy na zajęciach oraz kryteria oceny. Prace ucznia mogę ocenić oceną sumującą (stopniem) i napisać do tego komentarz, wtedy jednak, uczeń nie zwróci uwagi na opis, widzi tylko ocenę i na niej się skupia. Ocenianie kształtujące wprowadza się po to, żeby ułatwić pracę uczniowi, na pewno słabszemu, ale i dobremu - stwierdza dyrektor Ćwikła. Podkreśla jednocześnie, że wprowadzenie tego systemu to proces, który trwa.

- Z wypowiedzi dyrektorów szkół, w których już wprowadzono ten system wynika, że początki były trudne, ale naprawdę się opłaca. Nauczyciele podchodzą różnie. Na początku włączają się 3, 4 osoby następnie kolejni, gdy widzą postęp w klasach. Praca tą metodą powoduje, że jest jakby więcej czasu na nauczanie, które jest bardziej efektywne - wyjaśnia pani dyrektor i dodaje, że zawsze warto dać uczniowi szansę na poprawę i spokojny rozwój.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 7431
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
8c8-53e
~ taak   Nareszcie ktoś zauważył, że moje dziecko chce się uczyć i można mu w tym pomóc zamiast klasycznego "siadaj pała". Ministerstwo ani urzędnicy w tym nie pomogą (dobrze, jeżeli nie przeszkadzają) to praca dla profesjonalnego nauczyciela i mądrego rodzica. A co do obowiązkowości... hm wszyscy mamy z tym problem a co dopiero uczniowie. Chyba niestety rodzicom i nauczycielom nie uda się uciec od roli osób "zniewalających" dzieci. Na szczęście przychodzi taki dzień kiedy dorosłe dzieci mówią swoim rodzicom "dziękuję, za waszą mądrość, pomoc i wytrwałość" czego wszystkim rodzicom życzę :-)
2 maja 2012
+1
-2
PL
826-a0c
~ do wyksztalcony   Na pewno nie powinno tak byc, ale dopoki szkola bedzie obowiazkowa i rodzic nie bedzie mial wplywu na edukacje swojego dziecka to niestety "z niewolnika nie ma robotnika"
30 kwietnia 2012
+1
-3
PL
b0a-369
~ pracujący bezrobotny   Należy zmniejszyć biurokrację szkolną i koszty jej utrzymania oraz połączyć mieszczące się w sąsiadujących budynkach dwa gimnazja, czyli tzw. miejskie i powiatowe.
29 kwietnia 2012
+5
-0
PL
6a0-33c
~ wykształcony   Czy to na pewno ma być tak, że nauczyciele mają robić wszystko żeby nauczyć ucznia, a uczniowie (i ich rodzice) są tylko biernymi konsumentami?...
29 kwietnia 2012
+2
-3
PL
97d-8bf
~ Looker   Nowy edukacyjny przekręt, niekończące się reformy, totalny bałagan...
Jak Ci ludzie (uczniowie) mają wyrosnąć na normalnych ?
29 kwietnia 2012
+1
-6
PL
420-6b7
~ Reforma oświaty to konieczność   To Gimnazjum powinno być zlikwidowane. W jednym obiekcie są dwa gimnazja powiatowe w ZSO im. ONZ i miejskie.Gdzie logika panie Burmistrzu.
29 kwietnia 2012
+5
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
ogłoszenie
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
we wtorek, godzina 14:50 Biłgoraj
Biłgoraj w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
Dziś, 17 września 2024 roku, mija 85 lat od tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły oblicze Polski i narodu polskiego. W dniu, w którym Związek Sowiecki dokonał barbarzyńskiej agresji na naszą Ojczyznę, władze samorządowe i mieszkańcy Biłgoraja wspominają ofiary rosyjskich zbrodni, pamiętając o ich poświęceniu oraz niesłabnącej woli walki o wolność i suwerenność Polski.
w czwartek, godzina 08:28 Biłgoraj
Zderzenie osobówki z hulajnogą [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 10:36 Powiat
Wypadek w lesie. Nie żyje mężczyzna
10 września 2024 Obsza
Nowy sekretarz w gminie
Władze gminy Obsza rozstrzygnęły postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza. Jedną z kluczowych funkcji w urzędzie obejmie ponownie Grzegorz Wróbel.
dzisiaj, 09:02 Biłgoraj
Strategiczna inwestycja drogowa w Biłgoraju czeka na finansowanie
w piątek, godzina 16:19 Bukowa
Pożar w Bukowej [AKTUALIZACJA]
13 września 2024 Frampol
Pamiętają o tragicznej historii Frampola [NOWE ZDJĘCIA]
Władze Frampola zaprosiły na obchody związane z 85. rocznicą bombardowania miasta. Wydarzenie odbyło się w piątek 13 września.
w czwartek, godzina 14:44 Biłgoraj
Potrącenie na ulicy Kościuszki. Są utrudnienia
w piątek, godzina 10:22 Biłgoraj
Legendarna grupa wystąpi w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl