Przegląd został zorganizowany w ramach ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego "IX Szkolny Przegląd Teatralny pod hasłem Motywy lekturowe i baśniowe na scenie teatru szkolnego". Projekt był realizowany od września 2011 do lutego 2012 w ramach realizacji podstawy programowej oraz programu wychowawczego gimnazjum. Koordynacją zajęły się polonistki: Marta Wykrętek i Marta Skurzak przy współpracy innych nauczycieli. Młodzież pracowała w 6 zespołach, sama planując działania, tworząc scenariusze i kostiumy. Przygotowania odbywały się w ramach warsztatów teatralnych na zajęciach pozalekcyjnych. Przygotowano następujące sztuki: Francuskie dyrdymały i sztuka pieczenia chleba, Serce czy rozum?, ak to było naprawdę? - Nasza wersja Romea i Żulii, Płomień miłości w Narni zagości, Historia nowej zemsty, Jak to z Balladyną było.
Na scenie nie brakowało nawiązań do "Romeo i Julii", "Zemsty", "Balladyny" czy też "Opowieści z Narni". Bezkonkurencyjna okazała się drużyna, która przygotowała spektakl pod nazwą "Płomień miłości w Narni zagości" - kl II a w składzie: Kinga Mazurek - Faun Tumnus, Sylwia Zygmunt - Biała Czarownica, Patrycja Habza - Łucja, Monika Borsuk - Kolega Tumnusa, Dawid Ziajko - Zuzanna, Przemysław Pikul - Krasnal.
Jury jednogłośnie wybrało sztukę, w której wystąpiły takie postacie jak faun czy Biała Czarownica. Komisja doceniła aktorstwo, charakteryzację i niebanalna formę przedstawienia. Wyróżnienie otrzymała grupa, która przygotowała spektakl "Serce czy rozum?". W kategorii: najlepsza rola żeńska nagrodę otrzymał: Karol Łupina za rolę Balladyny, natomiast wyróżnienie otrzymała Ewelina Flis - za rolę królowej. Nagrodę za najlepszą rolę męską zdobyła: Kinga Mazurek - rola Fauna Tumnusa, wyróżnienie otrzymał: Dawid Doliński za rolę Kirkora. Nagroda za najlepszy kostium: Sylwia Zygmunt - rola Białej Czarownicy, wyróżnienie: Przemysław Kruk i Paweł Gawda w roli Marsjanków. Dokonania młodych artystów oceniało jury w składzie:Artur Wlizło - uczeń kl. IIIA, Aleksandra Lenard - uczennica kl. IIIB, Marta Miszczak - dyrektor GOK, Paweł Kuraś - przedstawiciel nieformalnej grupy "Cebularze", Elżbieta Różańska - dyrektor gimnazjum. Projekt zrealizowany także przy wsparciu Rady Rodziców Gimnazjum w Goraju oraz dzięki pomocy Gminnego Ośrodka Kultury.