Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2025.03.24 12:12

Survival - czy to aktywność wyłącznie dla wyczynowców?

Od lat sporo mówi się na temat survivalu. Często kojarzy się go przez pryzmat wyczynowców, którzy wędrują po bezkresnych dżunglach czy pustyniach i próbują przetrwać w tak ekstremalnych warunkach. Warto jednak wspomnieć o tym, że survival niejedno ma oblicze i tak naprawdę może stać się ciekawą aktywnością dla wielu osób. Dla kogo jest survival? Jakie są odmiany survivalu? O tym przeczytacie poniżej.
Survival - czy to aktywność wyłącznie dla wyczynowców?
Survival - czy to aktywność wyłącznie dla wyczynowców?

Survival i bushcraft - czym się różnią?

W dużym uproszczeniu mianem survivalu określa się sztukę przetrwania. Są to rozmaite umiejętności i sprzęty, które pozwalają na przetrwanie w szczególnie niesprzyjających warunkach. Do podstawowych elementów survivalu zaliczają się choćby umiejętność budowania schronienia, znajdywania pożywienia, udzielania pierwszej pomocy czy orientowania się w nieznanym terenie, często z dala od ludzkich siedlisk.

Dość zbliżoną formą aktywności jest bushcraft. Ma on jednak nieco inny charakter. Również w tym przypadku zdobywa się zdolności do tego, by poradzić sobie w dziczy. Bardziej stawia się jednak na funkcjonowanie w zgodzie z naturą, racjonalne czerpanie z jej zasobów, często w formie rekreacyjnej, niż na działania pozwalające na zachowanie życia za wszelką cenę - nawet bez poszanowania lokalnego ekosystemu. W obu przypadkach chodzi jednak o nauczenie się, jak radzić sobie w nieznanym miejscu, mając do dyspozycji ograniczone narzędzia, do znalezienia choćby na stronie Karaluch.

Typy wyjazdów survivalowych

Nowoczesny survival występuje w wielu odsłonach. W głównej mierze podział na kategorie dotyczy miejsca, gdzie ma się on odbywać. Można zatem wybrać się na:

  • survival leśny,

  • survival górski,

  • survival wodny,

  • survival jaskiniowy,

  • survival pustynny.

Zdarza się, że różnice dotyczą także zabieranego ze sobą sprzętu. Można spotkać się z eskapadami bez jakiegokolwiek ekwipunku - wszystko przygotowuje się z tego, co się znajdzie w terenie. Innym rozwiązaniem są wyjazdy z produktami typu EDC. Coraz częściej zdarzają się też wyprawy, którym bliższej do bushcraftu - z choćby podstawowym wyposażeniem turystycznym.

Dla kogo są wyjazdy survivalowe?

Tak szeroki wachlarz form wyjazdów survivalowych sprawia, że jest to propozycja dla naprawdę dużego grona odbiorców. Mogą się oczywiście zdecydować na niego zwolennicy ekstremalnych przygód. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy przygody, pikników i biwakowania pod gołym niebem. Survival to również ciekawa szkoła życia, z której mogą skorzystać dzieci i nastolatki, a nawet całe rodziny - bywa to dla nich oryginalny sposób na spędzenie czasu, bez dostępu do elektroniki. Warto w tym miejscu wspomnieć też o tym, że na survival coraz chętniej decydują się właściciele firm, którzy wykorzystują go jako inny sposób na integrację zespołu, przynoszący szereg cennych korzyści dla całego biznesu.

Co można zyskać dzięki survivalowi?

Co daje wyjazd survivalowy? W najprostszej formie to szansa na aktywność fizyczną na wolnym powietrzu. To także sposób na poszerzenie swoich horyzontów i zdobycie dodatkowej wiedzy o terenie, lokalnej faunie i florze, a nawet historii danego miejsca. Nie zapominajmy, że survival opiera się na zdobywaniu umiejętności niezbędnych do przetrwania. Uczestnicy dowiadują się, jak stworzyć bezpieczne schronienie, zdobyć pożywienie, uzdatnić wodę do picia czy przemieszczać się w nieznanej przestrzeni. Wiele z tych zdolności potrafi okazać się przydatnymi w codziennym życiu. Pamiętajmy ponadto, że szkoła przetrwania umożliwia rozwinięcie innych kompetencji miękkich, jak działanie pod presją czasu, zarządzanie pracą zespołu, dowodzenie grupą czy radzenie sobie ze stresem. Można więc rzec, że korzyści z survivalu są naprawdę wielowymiarowe.

Survivalowe wyjazdy - sposób na nieco inną rekreację

Choć survival kojarzy się raczej z wyjazdami ekstremalnymi, tak naprawdę potrafi sprawdzić się w wielu przypadkach i dla wielu osób, które chcą zdobyć nowe umiejętności, spędzić ciekawie czas i nauczyć się funkcjonowania w trudnych warunkach. To zatem niezmiernie korzystne połączenie przyjemnego z pożytecznym, na które może zdecydować się naprawdę sporo osób.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 410
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w sobotę, godzina 14:27 Smólsko Duże
Tak wyglądał Powiatowy Dzień Sołtysa [NOWE ZDJĘCIA]
Z okazji Dnia Sołtysa władze powiatu tradycyjnie organizują spotkanie z sołtysami i przedstawicielami wsi. W tym roku wydarzenie odbyło się w sobotę, 29 marca, w remizie OSP w Smólsku Dużym.
dzisiaj, 11:17 Tereszpol
Stanowisko kierownicze do obsadzenia
dzisiaj, 14:33 Lekkoatletyka
Znicz Biłgoraj na podium
20 marca 2025 Kraj
Nowe zasady programu Czyste Powietrze - więcej pieniędzy, nowe wymagania, kto skorzysta?
31 marca 2025 r. ruszy nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. Dzięki reformie programu ukierunkowano pomoc na osoby szczególnie narażone na ubóstwo energetyczne, uszczelniono zasady dofinansowań, wzmocniono rolę gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów. Budżet programu został zasilony 10 mld zł bezzwrotnych dotacji ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
w sobotę, godzina 18:06 Korczów
Mieszkaniec gminy Biłgoraj zginął w Belgii. Trwa zbiórka na sprowadzenie ciała
dzisiaj, 11:04 Potok Górny
Pierwszy turniej w nowej hali
w środę, godzina 12:32 Tarnogród
Umowy w ramach RFRD podpisane. Do powiatu trafią 23 mln zł
W środę, 26 marca przedstawiciele samorządów z naszego regionu podpisali umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2025.
24 marca 2025 Region
Wypadek na trasie Józefów-Zwierzyniec. Nie żyje mieszkanka powiatu
w niedzielę, godzina 10:56 Gmina Biłgoraj
W kwietniu zbiórka tekstyliów w gminie Biłgoraj
w piątek, godzina 17:45 Tarnogród
Pół wieku teatru obrzędowego w Tarnogrodzie
W piątek, 28 marca, w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury zainaugurowano jubileuszowy, 50. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. To trzydniowe święto teatru obrzędowego i ludowego potrwa do niedzieli, 30 marca, gromadząc zespoły z czterech województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
w czwartek, godzina 18:26 Biłgoraj
Skolim wystąpi w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 13:35 Biłgoraj
Po paszport do Biłgoraja najpóźniej w czerwcu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball