![Z Tarnogrodu na deski teatru [NOWE ZDJĘCIA]](https://im2.bilgorajska.pl/zdjecie-artykul-34739-001.jpg)
Podczas uroczystego otwarcia "Onegdajów" dyrektor teatru, Redbad Klynstra, oraz dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Renata Ćwik, serdecznie powitali zgromadzoną publiczność. "Onegdaje Osterwy. Spotkania z Tradycją" to cykl wydarzeń mający na celu pielęgnowanie i upamiętnianie polskich zwyczajów oraz dawnych wiejskich obrzędów. Projekt powstał z potrzeby zachowania i promowania tego, co najpiękniejsze w kulturze naszego regionu. "Onegdaje" nawiązują również do obecnego w myśli i praktyce Reduty Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego zainteresowania teatrem wyrastającym z tradycji polskiej wsi.
W ramach tegorocznej - drugiej edycji projektu na Dużej Scenie Teatru Osterwy zaprezentowały się trzy zespoły, które uczestniczyły w 49. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych i 41. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.
Spotkania z tradycją otworzył zespół "Zorza" z Dereźni w powiecie biłgorajskim ze spektaklem "Świenty od wszystkiego". "Zorza" działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju. Następnie wystąpił zespół "Sołtyski' z Pawłowa w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim z widowiskiem "Chrzciny w karczmie". Ostatnim widowiskiem teatralnym tego wieczoru było przedstawienie "Na Zielune Świuntki" Zespołu Obrzędowego "Zawsze Razem" z Woli Gułowskiej (powiat łukowski, województwo lubelskie).
W przerwach między spektaklami głos zabrali kierownicy i członkowie występujących zespołów oraz zaproszeni goście. Prof. Katarzyna Smyk opowiedziała o niematerialnym dziedzictwie kulturowym oraz wpisaniu Wigilii Bożego Narodzenia na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Krótką pogawędkę przeprowadzili dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy Redbad Klynstra oraz Renata Ćwik, która przybliżyła zebranym Tarnogrodzkie Sejmikowanie oraz nawiązała do zbliżającego się 50-lecia Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych.
Na zakończenie wszystkie zespoły wyszły na scenę do wspólnego zdjęcia, a głos zabrali przedstawiciele Tarnogrodu: Zastępca Burmistrza Tomasz Legieć oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Dołomisiewicz.
Tarnogrodzka delegacja przygotowała poczęstunek z "tarnogrodzkim jadłem", na który po spektaklach zaprosiła wszystkich uczestników, zamykając tym samym część teatralną spotkania. Następnie w foyer teatru odbyła się potańcówka, podczas której zagrały kapela zespołu "Sołtyski" oraz kapela "Na hura".