Rola wychowania przedszkolnego w procesie rozwoju dziecka nie podlega dyskusji. - Przedszkole kształtuje osobowość, uczy funkcjonowania w grupie, daje szanse nabycia istotnych nawyków, umiejętności i podstaw wiedzy. Dzieci objęte wczesnym i długotrwałym wychowaniem przedszkolnym lepiej rozwijają się, częściej odnoszą sukcesy w edukacji szkolnej, a w przyszłości na rynku pracy. Edukacja przedszkolna ma ogromne znaczenie w niwelowaniu różnic społecznych i rozwojowych dzieci pochodzących z gorzej sytuowanych grup społecznych, a szczególnie z terenów wiejskich. Wszystkie te elementy przyczyniły się do podjęcia decyzji o przygotowaniu wniosku o dofinansowanie projektu i próby powalczenia o środki unijne na ten cel. I udało się. Pozyskaliśmy ponad 1 mln złotych na oddziały przedszkolne, które będą funkcjonować 3 lata w ramach projektu. - mówi Edward Hacia, Wójt Gminy Potok Górny.
Ta alternatywna forma edukacji przedszkolnej ruszyła 1 września 2011 r. dla dzieci w wieku 3 - 5 lat z terenu Gminy Potok Górny. Dzieci uczestniczą w zajęciach bezpłatnie, mają zapewnioną opiekę pedagogów, zajęcia dodatkowe, ubezpieczenie, wyprawkę szkolną oraz posiłki regeneracyjne. Przedszkole działa od poniedziałku do piątku od 8.00 nawet do godziny 15.00 w zależności od ilości zajęć danego dnia.
Oddziały przedszkolne zapewniają bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dziecka. Przed rozpoczęciem roku szkolnego dokonano remontu wyznaczonych pomieszczeń, zakupiono kolorowe mebelki, pomoce edukacyjne i zabawki, które dostosowane są do wieku wychowanków i spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa.
Nauczyciele oddziałów przedszkolnych to zespół wykształconych pedagogów - profesjonalistów w zakresie edukacji przedszkolnej. Ich zadaniem jest wspomaganie rozwoju dzieci, zwracanie szczególnej uwagi na predyspozycje, potencjał swoich podopiecznych. Oprócz zajęć z podstawy programowej są prowadzone zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, rytmiki oraz zajęcia specjalistyczne z logopedą, psychologiem.
- Mamy nadzieję, że formy wsparcia zaplanowane w ramach projektu przyczynią się do wyrównania szans edukacyjnych naszych dzieci, a umiejętności, które wyniosą z oddziału przedszkolnego, zaowocują w dalszej edukacji szkolnej - opowiada Lucyna Przytuła, Dyrektor Szkoły w Lipinach Górnych - Borowinie.
Uczestnictwo w grupie przedszkolnej stwarza szczególną okazję do rozwijania dojrzałości emocjonalnej dzieci. Grupa rówieśnicza i nawiązywane w niej pod kierunkiem nauczyciela relacje stanowią bardzo sprzyjające środowisko do rozwoju emocjonalnego, społecznego, werbalnego i intelektualnego. Dzieci nabywają doświadczenia w trakcie zabawy, która jest dla nich intensywnym procesem uczenia się. Projekt "PRZEDSZKOLNA KRAINA" współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013, Poddziałanie 9.1.1. Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej.