Gdzie ćwiczyć na kółkach gimnastycznych?
Jak już wspomniano, treningi na kółkach gimnastycznych mają ogrom zalet. Dla wielu osób niewątpliwą zaletą jest opcja ćwiczeń w domu. Faktem jest, że nie każdy może pozwolić sobie na systematyczne wizyty na siłowni. Zdarza się, że aktywność w towarzystwie innych osób bywa stresująca. Bardzo ważne jest jednak to, aby zadbać o prawidłową technikę. Wskazana jest konsultacja z doświadczonym trenerem, który z pewnością ułatwi wypracowanie właściwych nawyków, a także skoryguje ewentualne błędy.
Kółka gimnastyczne nie zajmują dużej ilości przestrzeni, dzięki czemu mogą zostać zamontowane w domu. Należą one także do podstawowego wyposażenia siłowni oraz rozmaitych klubów sportowych. Wizyta w takim miejscu wydaje się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla każdego, kto nie jest przekonany do omawianej formy aktywności.
Kółka do ćwiczeń muszą zostać solidnie przymocowane do sufitu, ponieważ jest to sprzęt narażony na wysokie obciążenia. Najczęściej są one montowane przy użyciu haków. To właśnie na kółkach opiera się ciężar całego ciała. Przed rozpoczęciem pierwszych treningów warto jest zadbać o kondycję. Szczególnie polecane są ćwiczenia na drążku, które rewelacyjnie sprawdzają się na etapie przygotowań. Należy także dodać, że drążki gwarantują lepszą stabilność, co nieco upraszcza wykonanie skomplikowanych treningów. Sprawdź ofertę sprzętu sportowego i gimnastycznego na stronie https://sport-transfer.com.pl/gimnastyka.
Treningi na kółkach gimnastycznych - zalety
Rozważasz rozpoczęcie treningów na kółkach gimnastycznych? To świetny pomysł, ponieważ omawiane ćwiczenia zapewniają szereg korzyści. Przede wszystkim wymagają one utrzymania ciała w górze, a także jego aktywne stabilizowanie, co stymuluje do pracy mięśnie całego ciała. Kolejną zaletą jest poprawa koordynacji ruchowej - zmiany są odczuwalne nie tylko podczas uprawiania sportu, ale również codziennego funkcjonowania.
Treningi na kółkach stabilizują stawy, a tym samym obniżają prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Angażują do pracy wiele grup mięśniowych, dzięki czemu nie wymagają wdrażania dodatkowych ćwiczeń. Ten fakt ma szczególne znaczenie dla osób, które nie dysponują dużą ilością czasu. Ćwiczenia na kółkach pozytywnie oddziałują na układ równowagi, co w niektórych przypadkach pozwala zmniejszyć częstotliwość występowania zawrotów głowy.
Chociaż ćwiczenia na kołach gimnastycznych dobroczynnie oddziałują na niemal całe ciało, to wymagają one odpowiedniego przygotowania. Przygodę z aktywnością fizyczną rozsądniej jest rozpocząć od lżejszych treningów, tak aby uniknąć urazów i kontuzji. Należy również zadbać o rozwój zwinności, gdyż jest to absolutną podstawą podczas wykonywania złożonych układów. W przypadku wątpliwości konieczna jest konsultacja z trenerem.
Jak przygotować się do treningów na kółkach?
Jeśli planujesz ćwiczenia w domu, to sprawdź, czy sprzęt został właściwie przymocowany. Haki muszą zostać stabilnie i pewnie osadzone w suficie. Podczas treningów przydają się także rękawiczki ochronne, pasy, kamizelki obciążeniowe. Trzeba mieć świadomość, że spocone dłonie zmniejszają siłę chwytu, co może skutkować wysunięciem się krążków z rąk. Rękawice gwarantują nie tylko lepszą przyczepność, ale również chronią przed bolesnymi odciskami. Przy użyciu pasów i kamizelek można zwiększyć intensywność ćwiczeń, jednak jest to opcja dla zaawansowanych.
Ćwiczenia na kółkach zaliczane są do treningu siłowego. Z tego powodu należy ograniczyć jego częstotliwość do 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej przeplatać go z treningiem cardio, dzięki któremu można odczuwalnie poprawić kondycję.
Przykładowe ćwiczenia na kółkach gimnastycznych
- Zwisy w pionie - to doskonała opcja na początek. Zwisanie w pozycji pionowej pobudza do pracy nie tylko mięśnie rąk, ale również klatki piersiowej i pleców.
- Podciąganie - nieskomplikowane ćwiczenie, dzięki któremu można wzmocnić mięśnie brzucha. Może być wykonywane z pozycji m.in. siadu skrzyżnego.
- Pompki - po klęknięciu na matę należy złapać się krążków, a następnie stopniowo opuszczać tułów (przy jednoczesnym uginaniu ramion w łokciach do kąta prostego).
- Brzuszki skośne - podczas podciągania w pozycji pionowej należy unosić złączone kolana do klatki piersiowej (w lewą i prawą stronę).
- Podciąganie do poziomu - z pozycji leżącej należy uginać ramiona w łokciach, a tym samym podciągać tułów do góry. Koła gimnastyczne należy trzymać podchwytem.
- Muscle up - podciąganie w pionie plus głęboka pompka szwedzka. Ćwiczenie wymaga podciągnięcia do momentu, gdy ringi będą znajdować się na poziomie klatki piersiowej. Następnym etapem jest skłon tułowia do przodu.